نگهداری از اطلاعات شخصی خود در رایانه

 

آموزش کامپیوتر, ترفند کامپیوتر

اموزش اینترنت اکسپلورراموزش ابتدایی کامپیوتر

نرم‌افزارها و روش‌های مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از پوشه‌ها، فایل‌ها، درایوها و حتی کل هارد‌دیسک و سیستم‌عامل رایانه وجود دارد؛ اما وقتی بخواهید از موارد خاصی نسخه پشتیبان تهیه کنید با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. فرض کنید سیستم‌عامل ویندوز را در درایو C از هارد‌دیسک رایانه نصب کرده‌ و تمامی فایل‌ها و اطلاعات خود را نیز در درایوهای دیگر ذخیره کرده‌اید.

در چنین شرایطی اگر بخواهید ویندوز جدیدی را روی رایانه نصب کنید، حذف اطلاعات ذخیره‌شده در درایو C مشکلی را دربرنخواهد داشت، اما ناگهان به‌خاطر می‌آورید که ایمیل‌های ذخیره‌شده در نرم‌افزارهای مختلفی همچون اوت‌لوک، سایت‌های مورد علاقه ذخیره‌شده در مرورگر اینترنت اکسپلورر، پلاگین‌های نصب‌شده روی مرورگر فایرفاکس و حتی پوشه My Document شامل اطلاعاتی بوده ‌است که تهیه نسخه پشتیبان از آنها را فراموش کرده‌اید! در این شرایط چنانچه حواستان به تمام این موارد باشد مشکلات زیادی را پیش‌رو خواهید داشت؛ چرا که تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات هر یک از این برنامه‌ها به روش خاصی صورت می‌گیرد و انجام آن برای همه کاربران مقدور نیست.

با توجه به این مشکل، این هفته قصد داریم نرم‌افزاری را به شما معرفی کنیم که با ابزار و روش کار منحصربه‌فرد خود شما را قادر می‌سازد تا با یک کلیک ساده، از اطلاعات ذخیره‌شده در بسیاری از نرم‌افزارهای اینچنینی نسخه پشتیبان تهیه کنید.

دستیار موارد خاص
نرم‌افزار قدرتمند Backup8 شما را قادر می‌سازد براحتی و با چند کلیک ساده، اطلاعات شخصی و تنظیمات ذخیره‌شده در نرم‌افزارهای موردنظرتان را پیدا کرده و نسخه پشتیبان تمامی این اطلاعات را به‌صورت یکپارچه در یک فایل فشرده ایجاد کنید.
پیام‌ها، فهرست مخاطبان، پلاگین‌های نصب‌شده روی مرورگرها، تنظیمات رجیستری، سایت‌های مورد علاقه و... از جمله مواردی است که به کمک این برنامه می‌توانید براحتی نسخه پشتیبان آنها را تهیه کنید و پس از آن، عملیات به‌روزرسانی سیستم‌عامل، انتقال اطلاعات از رایانه‌ای به رایانه دیگر و حتی نصب مجدد ویندوز و انتقال اطلاعات به ویندوز جدید را بسادگی به‌انجام برسانید.

پوشه‌های متفرقه را فراموش نکنید!
درست است که این نرم‌افزار همچون بسیاری از نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری، برای تهیه نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعات ذخیره‌شده در سیستم‌عامل و بازگردانی سیستم‌عامل رایانه مفید نیست اما همان‌طور که گفتیم، قابلیت تولید فایل‌های پشتیبان ایجاد‌شده توسط این نرم‌افزار نیز در هیچ‌کدام از نرم‌افزارهای مشابه وجود ندارد و فقط این نرم‌افزار قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از این اطلاعات را به‌طور ویژه در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها و پوشه‌های مختلف نیز از جمله امکاناتی است که این نرم‌افزار در خود جای داده است تا به‌کمک آن بتوانید از بخش‌های مختلف هارد‌دیسک از جمله پوشه My Document که شامل بسیاری از اطلاعات شخصی کاربران است، نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین به‌کمک این برنامه می‌توانید براحتی از بخش‌های مختلف رجیستری ویندوز نیز نسخه‌های پشتیبان موردنظرتان را ایجاد کنید تا در مواقع لزوم نسبت به بازگردانی آنها روی سیستم‌عامل اقدام کنید.

آموزش کامپیوتر, ترفند کامپیوتر

تمرکز روی ایمیل‌ها و مرورگرها
با گسترش استفاده کاربران از رایانه و افزایش سطح دسترسی به شبکه جهانی اینترنت، بسیاری از مکاتبات کاربران توسط سرویس‌های پست الکترونیک (ایمیل) صورت می‌گیرد و در اختیار داشتن آرشیو ایمیل‌های ارسال‌شده و دریافت‌شده برای بسیاری از کاربران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نرم‌افزارهای مختلفی برای مدیریت صندوق پست الکترونیک کاربران ایجاد‌شده است که Outlook ,Windows Mail ,Incredimail Thunderbird و... از جمله این نرم‌افزارها به‌شمار می‌رود. باتوجه به اهمیت آرشیو پیام‌های ذخیره‌شده در این نرم‌افزارها، تمرکز اصلی نرم‌افزار Backup8نیز در پشتیبان‌گیری از اطلاعات ذخیره‌شده در این نرم‌افزارها صورت گرفته و بسیاری از نرم‌افزارهای پشتیبانی‌شده توسط این ابزار پشتیبان‌گیری شامل این گروه از نرم‌افزارها می‌شود که برخی از آنها عبارت است:

Outlook 2003-2010: پشتیبان‌گیری از تمامی اطلاعات ذخیره‌شده در نرم‌افزار
Windows Mail : پشتیبان‌گیری از آرشیو پیام‌ها
Windows Live Mail : پشتیبان‌گیری از تمامی پیام‌ها و تنظیمات
Incredimail : پشتیبان‌گیری از آرشیو پیام‌ها و تنظیمات نرم‌افزار
Firefox : پشتیبان‌گیری از تنظیمات، فهرست سایت‌های مورد علاقه و...
Thunderbird : پشتیبان‌گیری از تنظیمات و آرشیو پیام‌ها
Becky : پشتیبان‌گیری از تنظیمات و آرشیو پیام‌ها
The Bat : پشتیبان‌گیری از تنظیمات و آرشیو پیام‌ها
Foxmail : پشتیبان‌گیری از تنظیمات و آرشیو پیام‌ها
My Documents : پشتیبان‌گیری از تمامی اطلاعات ذخیره‌شده در پوشه My Document
Chrome : پشتیبان‌گیری از همه اطلاعات شخصی، تنظیمات و پلاگین‌ها
Safari : پشتیبان‌گیری از همه اطلاعات شخصی، تنظیمات و پلاگین‌ها

پشتیبان‌گیری سر وقت
پس از نصب نرم‌افزار Backup8 و فعال‌سازی قابلیت اجرا در زمان مشخص می‌توانید در بازه‌های زمانی معین‌شده عملیات ایجاد نسخه‌های پشتیبان را به‌صورت خودکار به اجرا درآورید. پشتیبان‌گیری به‌صورت ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه از جمله بازه‌های زمانی در نظر گرفته‌شده در این بخش است.

بازگردانی آسان
یکی از مهم‌ترین بخش‌های قابل توجه در نرم‌افزارهای ایجاد نسخه‌های پشتیبان از اطلاعات، بخش بازگردانی اطلاعات در آنهاست. بازگردانی اطلاعات در این نرم‌افزار از روش کار بسیار ساده‌ای برخوردار است و نمایشگر داخلی آرشیوها نیز شما را قادر می‌سازد براحتی و پیش از بازگردانی اطلاعات، محتوای آرشیو‌های اطلاعاتی ایجاد‌شده را مشاهده و اطلاعات موردنظرتان را از درون آن استخراج کنید. این نرم‌افزار در نسخه‌های 32 و 64 بیت سیستم‌عامل‌های ویندوز 2003 تا ویندوز 8 قابل اجراست .

منبع:بیتوته
تبلیغات