تماشا کنید: ساخت ربات حشره ای که از روی سطح آب می پرد -
آکایران :ربات حشره ای
/section>

گذشته از این که داستان های علمی تخیلی از ربات ها یا ابرقهرمان های الهام گرفته از طبیعت بسیار بهره می برند، در دنیای واقعی نیز ربات های بسیاری با این روش تولید و به کار گرفته می شوند. برخی از پروژه های این حوزه نیز اگرچه در نگاه اول بسیار ابتدایی و غیرکاربردی به نظر می آیند ولی آثار و نتایج برخی از این پروژه ها بیش از آنچه که به نظر می آیند کاربردی و مفیدند.

بنا به گزارش آکاایران : در پژوهش جدیدی که توسط محققین صورت گرفته است، اگرچه چندین بار سعی و خطا برای رسیدن به پاسخ صورت گرفته است، اما پژوهشگران در آن در نهایت موفق به ساخت رباتی شدند که می تواند همچون حشرات آب پیما از روی آب بپرد.

پیش از این نیز بسیاری از الگوبرداری ها از حشرات یا حیوانات مختلف را دیده اید؛ اما این بار دانشمندان در دانشگاه ملی سئول و دانشگاه هاروارد که در طرحی پژوهشی می خواستند بدانند چگونه برخی از حشرات می توانند از روی آب و یا زمین با ارتفاع و قدرتی برابر بپرند؟

برای فهم مکانیک این حرکت، پژوهشگران از تصویربرداری و تحلیل حرکت این حشرات بهره بردند. آن ها فهمیدند که این حشرات برای پریدن از روی سطح آب از حرکات رفت و برگشتی بهره می برند که درست پیش از رسیدن به میزان نیروی مورد نیاز برای شکست سطح آن به بیشینه ی نیروی خود می رسند. برای این که این حشرات بتوانند به خوبی بپرند، این حشرات می بایست بتوانند فشار مشخصی را با سرعتی معین و در زمان کافی تا عمقی مناسب به سطح آب وارد کنند! قدری دشوار به نظر می رسد نه؟ اما آب پیمایان می توانند تمامی این کارها را بدون هیچ خطایی انجام دهند!

این پژوهشگران پس از ساخت تعدادی نمونه ی اولیه، توانستند ربات های حشره واری بسازند که می توانستند 16 برابر وزن خود بر روی آب -بدون اینکه سطح آب را بشکافد- نیرو وارد کنند. بهره گیری از این سازوکار منحصربفرد پرش است که به حشرات و ربات های آینده این امکان را می دهد که بتوانند با نیرو و عملکردی مشابه پرش از زمین سخت، از روی آب نیز بپرند. سازوکاری که طبیعت در طی تکامل آن را به غایت بهینگی خود رسانده است.

برای دیدن نحوه پرش این حشرات ویدیوی زیر را حتما ببینید.

لینک دانلود ویدیو

‫کاوه جهان آرای‬‎

منبع : تماشا کنید

insect

تبلیغات