از یو پی اس چه می دانید؟(2)

در قسمت اول در مورد انواع UPS صحبت کردیم یک نوع دیگر،

از یو پی اس چه می دانید؟(2)

دبل کانورژن

چه نکاتی در مورد نگهداری یو پی اس ها باید رعایت شود؟

قسمت مهمی از یک دستگاه یو پی اس باطری آن است. باطری امکان ذخیره سازی توان الکتریکی مستقیم را از طریق یک فرآیند شیمیایی فراهم می کند. ساختار شیمیایی باطری ها موجب حساسیت آنها به حرارت است. گرم شدن باطری ظرفیت ذخیره سازی توان الکتریکی و همچنین عمر باطری را کم می کند. با افزایش حرارت محیطی که باطری در آن قرار دارد به ازای هر یک درجه افزایش حرارت عمر باطری 10 درصد کاهش می یابد. حرارت ایده آل برای باطری بین 22 تا 25 درجه است که حرارت ایده آل محیط های کاری هم هست. لذا نگهداری باطری در خارج از محیط کاری معمولاً توصیه نمی شود.

 

یو پی اس تولید داخلی یا خارجی؟

تصور عمومی بر این است که یو پی اس خارجی همیشه بهتر اما گرانتر است. امروزه بسیاری از تولید کنندگان داخلی یو پی اس با استفاده از فناوری روز این صنعت دستگاه هایی را عرضه می کنند که بعضا قسمت عمده تجهیزات آنها در خارج از ایران و بخصوص در چین تولید می شود. یو پی اس های ایرانی به علت استفاده از باطری های تازه تر معمولا مشکل کمتری با باطری دارند. اما لزوما ارزان تر نیستند.

از طرف دیگر یو پی اس های خارجی نیز به علت تولید در مقیاس بسیار وسیع امروزه با قیمت بسیار مناسب در داخل کشور قابل تهیه هستند.

 

چرا یو پی اس های جدید به مدت کمی برق می دهند؟

تعریف اصلی استفاده از یو پی اس روشن نگه داشتن دستگاه های حساس بوده تا بتوان آنها را به نحو مطلوب و بدون از دست رفتن اطلاعات یا صدمه به دستگاه خاموش کرد. این تعریف با توجه به مشکلات قطع برق در کشورمان به تدریج عوض شده و یو پی اس تبدیل به دستگاهی برای تامین برق اضطراری به مدت چند ساعت شده است. در سال های اخیر با واردات و گسترش عرضه یو پی اس های خارجی در ایران مجددا طرز برخورد معمول جهانی با موضوع یو پی اس درایران نیز گسترش یافته است. راه حل ایده آل در این زمینه ترکیب یو پی اس و ژنراتور است. ژنراتور برق مداوم و طولانی مدت تولید می کند و یو پی اس شرایط نامناسب برق تولید را برای کار دستگاه ها مناسب کرده و تامین برق تا زمان راه اندازی و ایستا شدن ژنراتور را بعهده خواهد داشت.

 

منبع : tebyan.net

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات