امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)
امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

آکاایران: امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

آکاایران فصل سوم – بخش سوم/ پایانی

به گزارش آکاایران این دنیای جدید را کشف کن

اپ استور

خرید آنی

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)
اپ ها به دلایل مختلف برای کاربران جذاب می شوند. یک دلیل مهم که پول زیادی برای خرید اپ ها خرج می کنند و حتی در روزهای کساد مالی باز هم به اپ استور سر می زنند این است که رقم فروش اپ ها بسیار کم است. این که لذت و سرخوشی فقط  به اندازه ی 99 سنت و پنج ثانیه زمان دانلود کار داشته باشد، تصمیم گیری فوری را بسیار آسان کرده است.

در ذهن مشتری، 99 سنت مبلغی نیست که برای اش تامل کند؛ خصوصا برای کسانی که گوشی های هوشمند گران خریده اند. «جان گالسون» در وبلاگ خودش شرح این رفتار را خیلی خوب و خلاصه توضیح داده است: “نود و نه سنت قیمت خیلی خوبی برای یک خرید آنی است و به ندرت حس ضرر را به مشتری می دهد؛ چرا که او می داند با یک نگاه درون داشبورد ماشین یا زیر کوسن های کاناپه، حداقل یک دلار پیدا خواهد کرد.”

در ستایش امپراطوری اپ

“وقتی صحبت از اپ آیفون می شود، چاد یک گنگستر به تمام معناست. میزان درآمدی که او در مدت زمان کوتاهی به دست آورده، حیرت انگیز است. ”

«فرانک کرن»، پردرآمدترین مشاور تبلیغات اینترنتی در دنیا

خرید آنی ظرف یک چشم به هم زدن اتفاق می افتد. من این را در اپ استور امتحان کرده ام. یک مشتری معمولی هنگام خرید اپ  یک روند شش مرحله ای را طی می کند. این شش مرحله برای بازی معروف پرندگان خشمگین (Angry Birds) به شرح زیر هستند:

1. با گشتن در اپ استور، اپ مورد نظرشان را پیدا می کنند. (شکل 5-3 و 6-3)

2. آیکون اپ را چک می کنند. مردم به شکل و شمایل بصری آیکون ها توجه می کنند و آیکون های جذاب را که کاربرد و نوع اپ را مشخص می کنند دوست دارند. مثل آیکون دوربین برای یک اپ عکاسی. آیکون پرندگان خشمگین یک پرنده ی واقعا خشمگین دارد و کاملا گویای این است که این یک اپ بازی ست.

3. ابتدا، مشتری ها عنوان بازی را می بینند و نگاهی به امتیازها می اندازند؛ پرندگان خشمگین، این اسم گویای همه چیز است. “اگر دنبال هیجان هستید، این بازی مناسب شماست.” با 822 هزار امتیاز داده شده و 4.5 ستاره، هیچ سوالی برای میزان محبوبیت بازی باقی نمی ماند.

4. بعد از آن همین که مشتریان سراغ اسکرین شات ها می روند، نگاهی هم به توضیحات می اندازند. (شکل 7-3)

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

شکل 6-3: پیدا شدن از طریق گشت و گذار در اپ استور.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

شکل 7-3: آیکون، اسم، امتیازها، و توضیحات.

5. اسکرین شات ها عکس ها و دستورالعمل های تصویری خیلی خوبی هستند که راهنمای بصری اپلیکیشن به شمار می روند. (شکل 8-3) به این الگوها دقت کرده اید؟

6. معمولا بعد از مرحله ی پنجم، بازی را می خرند. وگرنه، برای مطمئن شدن از اینکه دیگران هم این بازی را دوست داشته اند، چند نظر دیگر را هم می خوانند. “خب بدک نیست. به گمان ام می خرمش. بقیه هم همین کار را کرده اند و خوبی اش این است که قیمت اش فقط یک دلار است.” (شکل 9-3)

مشتریان بالقوه اغلب به طور ناخودآگاه این شش مرحله را طی می کنند و هر قدم، آن ها را به سوی قدم بعدی سوق می دهد؛ یا این که آن ها کلا اپ را دانلود نمی کنند. این روند حدود 10 ثانیه طول می کشد.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

شکل 8-3: اسکرین شات با نشانه و دستورالعمل.

گیرانداختن مشتری

خب، چطور می خواهید یک خریدار آنی را به مشتری دایمی تبدیل کنید؟ در دنیای تجارت، همه خوب می دانند که جذب کردن یک مشتری جدید هفت تا هشت برابر سخت تر از نگه داشتن آن است. در اپ استور این ها تفاوتی ندارند. تجربه ی من این است که شما باید در عرض 30 ثانیه ارزش و جذابیت کارتان را نشان بدهید؛ وگرنه آن ها از صفحه ی اپ شما خارج می شوند و برای همیشه آن را پاک می کنند. اگر مکث اولیه آن ها بیش تر از 30 ثانیه طول بکشد، به احتمال زیاد مشتری تان را جذب کرده اید. همان طور که می توانید تصور کنید، داشتن یک مشتری دایمی بیش تر از 99 سنت می ارزد؛ چرا که او اپ های دیگری یا گزینه های بیش تری درون اپ شما خواهد خرید یا روی بنرهای تبلیغاتی تان کلیک خواهد کرد.

من این خرید آنی 10 ثانیه ای و 30 ثانیه زمان مشتری شدن را قانون 10/30 نام گذاری کرده ام. این قانون بسیار مهم است و من تمام اپ هایم را بر اساس این مفهوم طراحی کرده ام.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

شکل 9-3: نظرات.

ویژگی های اپ های موفق

هر موفقیتی، داستان متفاوت و منحصربه فردی دارد. اما موفق ترین اپ ها چند ویژگی مشترک با هم دارند. در فصل بعدی، به شما خواهم گفت چطور از این ویژگی ها در طوفان ذهنی تان برای ایده ی اپ ها استفاده کنید.

وقتی به یک اپلیکیشن نگاه می کنید از خودتان بپرسید آیا هیچ کدام از این ویژگی ها را دارد:

سرگرمی/ تفریح: چقدر برای سرگرمی ارزش قایل شده است؟ آیا برای کاربرها لذت و هیجان کافی دارد؟ آن ها را می خنداند؟ یک بازی خوب، مثل یک فیلم خوب کاربران را پای صفحه نمایش نگه می دارد.

سهولت: بهترین اپ ها به آسانی قابل استفاده هستند. مردم همان ابتدای کار سریعا متوجه می شوند جریان چیست. مشتریان برای استفاده از آن ها احتیاجی به خواندن دستورالعمل های پیچیده ندارند. پرندگان خشمگین و «دودل جامپ» دو نمونه ی خوب در این بخش هستند.

جذابیت: اپ چقدر جذاب است؟ اپلیکیشن ها باید تا می توانند جذاب باشند و درعین حال قابلیت های نوآورانه ی دستگاه را هم نشان دهند.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

اعتیادآور: نتوانید کنار بگذاریدش. نتوانید منتظر بمانید تا دوباره به سراغ اش بروید و به دام اش بیافتید. بهترین اپلیکیشن ها این طور کابرهای شان را جذب می کنند.

ارزش: اپ باید خیلی بیش تر از آن چه در ذهن مشتری به خاطر مبلغ پرداخت شده جا باز می کند ، برایش ارزش ایجاد کند. باید چیزی باشد که مدام از آن استفاده کنند و حس کنند از آن نفع می برند.

فراگیری فرهنگی: این خیلی مهم است که مخاطب اپ ها تا جایی که امکان دارد، زیاد باشند. هرچه مردم بیش تری اپ را درک و از آن استفاده کنند، امکان اینکه تبدیل به یکی از برترین ها شود بیش تر است.

گرافیک و صدای عالی: اپ های خوب مثل یک شی براق خیلی زود چشم را به خود جذب می کنند. آن قدر گرافیک خوبی دارند که بیننده دوست دارد نگاه شان کند و این تصویر با صدای باکیفیت ترکیب شده است.

گسترش: بهترین شکل تبلیغ، نوع دهان به دهان است. وقتی که مردم درباره ی یک اپ ذوق می کنند، آن را با بسیاری دیگر در میان می گذارند. چرا از این تبلیغات مجانی بهتر استفاده نکنیم؟

در ادامه، به چند نمونه اپ که از روز اول موفق بوده اند می پردازیم. آن ها بسیاری از ویژگی های مشترکی که در بالا ذکر کردیم را در برمی گیرند.

دوودل جامپ (Doodle Jump)

دوودل جامپ یک موجود سبز کوچک بامزه دارد که باید با استفاده از طاقچه ها و لبه هایی به بالای صفحه بپرد. شما با مایل کردن گوشی خود آن را به چپ و راست هدایت می کنید. اگر یکی از طاقچه ها را جا بیندازید این موجود می افتد و می میرد. این یک بازی مفرح و اعتیادآور است که بسیاری را سرگرم کرده است.

دوودل جامپ یک نمونه ی بی نقص از یک بازی ساده، بی نظیر با کاربرد آسان است که همه می توانند با آن بازی کنند. به همین دلیل هم خیلی موفق شده است. این بازی آن قدر آسان است که شما می توانید گوشی خود را به هرکسی بدهید تا بازی کند و آن ها فورا بفهمند چطور باید این کار را انجام بدهند. یکی از بزرگ ترین اشتباه هایی که اکثر توسعه دهندگان مرتکب می شوند این است که پیچیدگی زیادی به اپ خود اضافه می کنند و درنتیجه کاربرها را سردرگم می کنند. باید دقت داشته باشید که سادگی و کاربری راحت بیش ترین وجه اشتراک اپ های موفق و پرطرفدار است.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

فروت نینجا (Fruit Ninja)

در بازی فروت نینجا، شما روی صفحه ی موبایل تان میوه های مختلف را در هوا شناور می بینید که باید در وقت و جای مناسب با کشیدن انگشت تان روی صفحه آن ها را از وسط به دو نیم کنید؛ درست مثل شمشیرهای نینجا.( شکل 11-3) با هر میوه ای که تکه تکه کنید امتیازتان بالاتر می رود. در این میان بمب هایی هم بالا می آیند که اگر حواس تان نباشد و آن ها را هم با انگشت تان نصف کنید، می ترکند و بازی را می بازید.

تعداد زیادی از اپ های موفق مثل فروت نینجا، راه های خلاقانه و مفرحی برای استفاده از نوآوری های آیفون، مثل تاچ بی نظیر صفحه نمایش اش، پیدا کرده اند. همین بازیکننده ها را جذب کرده و به آن ها هیجان ادامه بازی را القا می کند.

تفریحات جدی

وقتی برای اولین بار به اپ استور رفتم، از این که دیدم اپلیکیشن شماره ی یک چیزی نیست که دنیا را نجات دهد یا نحوه ی مدیریت و رهبری کسب وکارمان را متحول کند، بلکه یک تست حماقت (Moron Test  ) است، خیلی جا خوردم.

ازآن جایی که با یک پیشینه ی جدی و سنتی معاملات املاک وارد دنیای اپ شدم، نسبت به ماهیت مفرح بازار اپ، بدبین بودم. اما ناگهان به ذهن ام رسید که: بیش تر کاربران آیفون دنبال تفریح و سرگرمی هستند، نه فقط بهره وری.

به همین خاطر، وقتی که اپ استور هنوز تازه بنیاد شده بود، Fingerprint Security را راه اندازی کردم، و جمعیت جوان را هدف قرار دادم. نظر من این بود که آن ها می توانند با این تصور که تاچ آیفون و آی پد واقعا کار اسکنر اثر انگشت را انجام می دهد، دوستان و والدین خود را گول بزنند. یکی از دلایلی که این اپ خیلی زود گسترش پیدا کرد این بود که بارها و بارها می شد از آن استفاده کرد. آن ها به دوستان شان نشان می دادند که اپ را می خرند و بعد آن ها هم به دوستان دیگرشان می گفتند. قیمت این اپ دقیقا 99 سنت بود و درنهایت Fingerprint Security جزو 27 اپ برتر پولی شد. اسم شرکت من امپراتوری اپ بود و Fingerprint Security سنگ بنای امپراتوری اپ من شد.

اطلاعات این فصل ساختن امپراتوری تان را سرعت می بخشد. در فصل بعدی یاد می گیرید چطور ایده ی یک اپ موفق را داشته باشید.

کارهایی که باید انجام بدهید

1. به انواع مختلف اپ در اپ استور نگاه کنید و ببینید پیشنهاد بازار چیست.

2. از دیگران بپرسید اپ های موردعلاقه شان کدام ها هستند؟ و چرا؟

3. به اپ های موفق نگاهی بیاندازید و ببینید دلیل موفقیت شان چیست و شما چطور می توانید از آن ها تقلید کنید.

4. حداقل 20 اپ برتر را دانلود کنید تا متوجه شوید چه چیزی مشتریان را جذب می کند.

امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم/ پایانی)

مطالب مرتبط:

1– امپراطوری اپ (مقدمه)

2– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش اول)

3– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش دوم)

4– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش سوم)

5– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش اول)

6– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش دوم)

7– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش سوم)

8– امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش اول)

9– امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش دوم)

منبع :

تبلیغات