«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

آکاایران: دروغ ها نه خوب هستند، نه بد. می توانند گرما بخش وجودت باشند یا تو را از درون بسوزانند؛ وابسته است که چگونه ازان ها استفاده کنی.

به گزارش آکاایران: _ جنگ جهانی ز – ماکس بروکس

ویروس خطرناکی در دنیا فراگیر شده و تمام انسان ها را به مردگانی متحرک تبدیل کرده که در پی خوردن مغز شما هستند –البته بیشتر مشابه عطش تولید مثل است چراکه هرگز زامبی ها در رسانه های جریان اصلی مغز کسی را نمی خورند و صرفاً جایی از بدنش را گاز می گیرند تا در چند ساعت آینده (در بازی ها معمولاً چند ثانیه) تبدیل به هم نوع شان شوند- از روز اولی که چنین ایده ای در رسانه ها به تصویر درآمد، بنظر می رسید که برای بازی های رایانه ای خلق شده! گیر افتادن در دنیایی که مملو است از چنین موجوداتی که شاید تعداد کم شان (اگر از نوع دونده ها نباشند!) چندان چالش برانگیز نباشد اما زمانی که با جمع کثیری از آن ها روبرو می شوید نه تنها ممکن است ترسناک باشد بلکه جان شما را در خطری جدی قرار می دهند؛ ایده ی نبوغ آمیز و بی نظیری برای یک بازی رایانه ای بنظر می رسد.

و البته که سازندگان بازی های رایانه ای ازین موضوع به راحتی رد نشده اند و صدها بازی در سبک های متفاوت وجود دارند که دنیایی پر از زامبی را به تصویر می کشند. در لیست زیر سعی شده تا نُه تا از بهترین بازی هایی که با مضمون زامبی ها ساخته شده اند را معرفی کنیم.

پی نوشت: چرا نُه تا؟ این لیست در اصل شامل ده گزینه است و آن گزینه ی دهم را به دلخواه می توانید با هر کدام از عناوین سری “رزیدنت اویل” که بیشتر مورد پسندتان است، پُر کنید.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ - -آکابازی کامپیوتری

آکاایران: «گیمرها بر علیه زامبی ها»

Plants vs. Zombies

تولید کننده: PopCap Games
ناشر:
PopCap Games
پلتفرم ها: OS
سبک: دفاع از قلعه

گیاهان علیه زامبی ها یک بازی ساده و بامزه با ترکیبی عجیب و غریب است که در سال ۲۰۰۹ بر روی سیستم عامل های ویندوز و OS عرضه شد. این بازی در کمتر از یک سال توانست به شهرتی باورنکردنی برسد و با توجه به این که از سبک پرطرفدار آرکید هم بود، به سرعت بر روی دیگر پلتفرم ها یعنی IOS و اکس-باکس ۳۶۰ منتشر شد؛ این روند بطور مکرر ادامه یافت کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۳ شما می توانستید این بازی را بر روی هر سیستمی که در دسترستان بود، (حتی از طریق فیسبوک زمانی که در محل کار خود نشسته اید!)، تجربه کنید.

داستان بازی بسیار سر راست و ساده است؛ زامبی ها قصد حمله کردن و خوردن مغز اهالی خانه را دارند و شما به عنوان گیاهان باغچه (گاهی هم بر روی پشت بام!) باید از آن ها محافظت کنید. روند بازی و یادگیری آن نیز به اندازه ی پلات ساده است، شما به تعدادی از گیاهان مانند گل های آفتاب گردان، قارچ ها و کدو تنبل ها دسترسی دارید که هرکدام دارای قابلیت های خاصی برای مقابله با زامبی ها هستند؛ و همانند تمام بازی های “دفاع از قلعه” برای تولید این جنگ افزارهای دفاعی از منبعی محدود (نور خورشید) استفاده می کنید.

از سوی دیگر زامبی ها نیز انواع متفاوتی دارند و گاهی از ابزار و وسایل مختلفی برای ساخت زره های دفاعی استفاده می کنند. هرچه مراحل بیشتری را پشت سر می گذارید، با چالش های بیشتری روبرو می شوید و هرآنچه در مرحله ی قبل جزو مزیت های تان بود، ناگهان تبدیل به نقطه ضعف تان می شود. البته که شما نیز با دریافت امتیازات بیشتر، قدرتمندتر می شوید و به جنگ افزارها و گیاهان جدیدتر با قابلیت های بیشتری دسترسی پیدا می کنید و بدین ترتیب اگر با استراتژی درست، در زمان و مکان مناسب پیش روی کنید، فاقد شک همین  دست و پنجه نرم کردن با چالش های نوین به تجربه ای به غایت لذت بخش تبدیل خواهد شد.

افزون بر سادگی بازی ،  باید به طراحی محیط و شخصیت ها هم اشاره کرده که نهایتا تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا بازی گیاهان علیه زامبی ها محبوب شود و شما هم مثل یک عده ی زیاد دیگری در دنیا، ساعت ها به این نبرد بی سر و ته گیاهان و زامبی ها خیره شوید و به هیچ عنوان خستگی به بدن تان راه نیابد.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

بهترین بازی ها

Dead Rising 2

تولید کننده: Blue Castle Games
ناشر: Capcom
پلتفرم ها: PlayStation 3, X-Box 360, Microsoft Windows
سبک: بقای ترسناک و brawler

پس از موفقیت Dead Rising که جزو اولین بازی های کنسول اکس-باکس ۳۶۰ محسوب می شد، کمپانی سازنده در سال ۲۰۱۰ سکوئلی با وقت و هزینه ی بیشتر تولید کرد که توانست به مراتب موفق تر از نسخه ی قبلی آن ظاهر شود. دنیای Dead Rising برخلاف تمام بازی های زامبی ای که همواره تاریک و ترسناک است و جز غم و اندوه چیزی در آن ها یافت نمی شود، فوق العاده شاد است و اینطور که بنظر می رسد مردم چندان هم از وجود زامبی ها ناراضی و ناراحت نیستند چراکه سلسه مسابقاتی برگزار کرده اند که در آن موتورسواران مجرب در یک میدان وسیع باید تا می توانند زامبی بکشند و تماشاچیان برای قهرمان محبوب خود فریاد می زنند و حتی این وسط بساط شرط بندی بین تماشاگران هم داغ شده.

شما در نقش “چاک گرین” ظاهر می شوید. چاک موتورسواری است که ازین مسابقات زندگی خود را می چرخاند و از همه مهم تر باید برای دختر خود کیلی، Zombrex [داروهایی که باید بصورت روزانه مصرف شوند تا از ویروس زامبی که وارد بدن شده جلوگیری کنند] تهیه کند، چراکه کیلی در چهار سالگی توسط مادر خود که یک زامبی بود گاز گرفته شد و البته لازم به یادآوری هم نیست که این داروها به هیچ عنوان ارزان نیستند و برای به دست آوردن شان باید تن به کارهای مشقت بار زیادی بدهید.

اما چیزی که Dead Rising 2 را تبدیل به یکی از بهترین بازی های زامبی ای می کند، داستان آن نیست بلکه دیدگاه نوین و پارودی شکل ش به آخرالزمان زامبی هاست. شما در این بازی می توانید دست به احمقانه ترین اعمال ممکن برای مبارزه با زامبی ها بزنید و لجوجانه، عجیب و غریب ترین وسایل را برای نبرد با آن ها بسازید. حتماً در محیط های اجتماعی با چنین سوالی روبرو شده اید “تصور کنید آخرالزمان زامبی ها شده و هرانچه در سمت چپ خود می بینید، وسیله ی مبارزه با آن هاست.” خوب باید بگویم که Dead Rising 2 مصداق بارز این سوال است.

فقط در Dead Rising 2 می توانید بعنوان یک مرد بالغ، لباس دختران دبیرستانی را به تن کنید و با ترکیب یک عروسک خرس بزرگ با مسلسل میلیون ها زامبی شیطانی را به درک واصل کنید.

 


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

پیشنهاد بازی

Days to Die7

تولید کننده: The Fun Pimps
ناشر:
The Fun Pimps
پلتفرم ها:
OS X, Linux, Microsoft Windows
سبک: بقای ترسناک، تیراندازی اول شخص و نقش آفرینی

در سال ۲۰۱۳ “هفت زور تا مرگ” که یک بازی سندباکس (بازی های جهان بازی که بازیکن می تواند بصورت دلخواه هرجایی برود) با مضمون زامبی منتشر شد که توانست در استیم و در میان گیمرهای کامپیوترهای شخصی به محبوبیت زیادی دست یابد تا آنجا که حتی امروز و بعد از گذر سال ها  نیز  همچنان بسیاری از مردم ساعت های زیادی از فراغت شان را صرف بازی  هفت زور تا مرگ می کنند.

داستان بازی پس از یک انفجار هسته ای رخ می دهد که طی جنگ جهانی سوم روی داده و نه تنها اکثریت ساکنین زمین نابود گشته اند بلکه حجم عظیمی از بازماندگان به واسطه ی وجود تشعشعات هسته ای تبدیل به مردگانی متحرک شده اند. دنیایی که برای ما ترسیم می شود Navazgane  (شهری خیالی) واقع در آریزوناست که یکی از مناطقی ست که هنوز در حوالی اش انسان پیدا می شود.

هفت روز تا مرگ  مثل تعدادی دیگر از بازی های این لیست، یک بازی داستان محور نیست و فقط یک ماجرای تکخطی ساده را صرفا برای به رخ کشیدن گیم پلی ودیگر ویژگی های منحصر بفردش رو می کند. نکته ای که در نگاه اول نظر شما را به خود جلب خواهد کرد این است که این بازی همانند یک شبیه ساز پساآخرالزمانیِ زامبی ای عمل می کند. یعنی عناصر گنجانده شده در بازی به شکلی پرداخت شده اند که باعث می شود، هنگام بازی کردن حس کنید که واقعاً در چنین دنیایی زندگی می کنید و تمام وقایع پیرامون تان واقعی هستند.

پس شخصیت شما در نقطه ای از این شهر خیالی زندگی را آغاز می کند و هدف شما صرفاً یک چیز است: بقا. تا وقتی که از پای بیفتید باید مبارزه کنید تا یک روز دیگر را در این دنیای بی رحم زنده بمانید. و البته توجه داشته باشید که مشکل اصلی شما نه زامبی ها، که نیازهای بدن تان است! بالاخره شما به عنوان یک انسان،  نیاز به آب، غذا و سرپناه دارید و بنابراین باید در طول روز که مزاحمت زامبی ها کم تر می شود، به دنبال مهمات و وسایل مورد نیاز باشید و سعی کنید سرپناهی محکم برای خود بنا کنید تا اینکه شب فرا برسد که طبعا هر  گشت و گذار اضافی در تاریکی شب، به قیمت جان تان تمام خواهد شد.

هفت روز تا مرگ یک بازی فوق العاده اعتیادآور و جذاب است که تا ساعت ها شما را سرگرم خواهد کرد خصوصاً اگر به بخش چند نفره ی آن دسترسی داشته باشید.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

بازی موبایل

Call of duty: Black Ops – Zombies

تولید کننده: Treyarch
ناشر: Activision
پلتفرم ها: X-Box 360, PlayStation 3, OS X, Wii, Nintendo DS, Microsoft Windows
سبک: بقای ترسناک

از نسخه ی پنجم “ندای وظیفه” که آخرین عنوان این سری در جنگ جهانی دوم بود، بخشی به بازی اضافه شد که  “زامبی های نازی”! عنوان گرفته بود. در آن بخش اضافه، شما در نقش یک سرباز بازمانده ی امریکایی ظاهر می شدید که در محیطی بسته توسط زامبی های ارتش آلمان محاصره شده و باید حتی المقدور سعی می کردید تا زنده بمانید. این بخش از “ندای وظیفه: جنگ جهانی” به چنان محبوبیتی دست یافت که در نسخه ی هفتم ازین سری یعنی Black Ops نیز آن را بازسازی کردند.

در ابتدای بازی، داستان چگونگی شکل گیری زامبی ها و ماجراهایی که سیاستمداران و دانشمندان بر سر این پروژه پشت سر گذاشته اند روایت می شود. در دوران جنگ جهانی دوم، گروهی از دانشمندان به رهبری دکتر لودویک ماکسیز تصمیم می گیرند تا شرایط زندگی انسان ها را از طریق مهندسی زیستی بهبود بخشند اما سرانجام خود را درحال خلق جنگ افزارهایی خطرناک میابند و مثل همیشه این آزمایش ها به خلق زامبی های افسار گسیخته ختم می شود.

دو ستینگ در بازی وجود دارد که به دلخواه می توانید وارد هر کدام شوید. اولی در سال ۱۹۶۰ می گذرد و شخصیت های بازی، چهار کهنه سرباز درمانده از کشورهای مختلف درگیر در جنگ هستند که در عمارتی فرسوده توسط مردگان متحرک محاصره شده اند. دومی که بنظرم جذاب ترین نقشه ی بازی ست، شما در جلد یکی از چهار سیاستمدار بزرگ وقت، یعنی ریچارد نیکسون، رابرت مک نامارا، فیدل کاسترو و جان اف کندی فرو می روید و از کاخ سفید در برابر زامبی ها محافظت می کنید.

این بازی در عین سادگی، معجون عجیب و غریبی ار عناصر لذت بخش است که به شما انگیزه ی رقابت با خودتان را می دهد تا با هربار بازی کردن حس کنید باید در کار زامبی کشی تان پیشرفت حاصل کنید و به همین ترتیب زامبی های کال آف دیوتی به تجربه ای اعتیادآور مبدل می شود. به شخصه به یاد دارم که یک ماه تمام، هر روز صبح از ساعت شش بلند می شدم و با گروه چهار نفره ای که دست و پا کرده بودیم از طریق اکس باکس لایو تا ساعت ۳ صبح به جان زامبی ها میفتادیم.

با اینکه دیگر سری ندای وظیفه را دنبال نمی کنم اما مطمئنم که هنوز نیز در نسخه های امروزی ش می توانید بخش “زامبی ها” و فرمول اعتیادآورش را بیابید. اگر می خواهید دو دستی چند ماه از زندگی خود را نابود کنید، این بازی گزینه ی مناسبی برای شماست.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

هنر و رسانه

Dead Island

تولید کننده: Techland
ناشر: Deep Silver
پلتفرم ها: X-Box 360, PlayStation 3, OS X, Wii, Nintendo DS, Microsoft Windows
سبک: بقای ترسناک، نقش آفرینی و اکشن

لهستان و بازی های مستقل ش سالهاست که زبان زد خاص و عام شده و یکی از دلایل آن، بازی “جزیره مردگان” است که توسط یک کمپانی آلمانی منتشر شد و از لحظه ای که در E3 از تریلر آن رونمایی کردند، طرفداران زامبی –من جمله خود بنده- برای روز عرضه ی رسمی روزشماری می کردند و برای چشیدن یک طعم متفاوت در دنیای زامبی ها انتظار می کشیدند.

همانند بسیاری دیگر از بازی های زامبی ای (!) جزیره ی مردگان داستانی بسیار ساده و سر راست دارد. ماجرا از یک مهمانی شبانه ی تجملاتی و شلوغ آغاز می شود و در طی یک کات سین سینمایی، با چهار شخصیت اصلی بازی که باید کنترل یکی از آن ها را برعهده بگیریم آشنا می شویم تا اینکه مهمانی توسط زامبی ها متوقف می شود و تمام افراد حاضر به پناهگاه ها پناه می برند.
شما به عنوان یکی از این چهار شخصیت پی می برید که کل این جزیره ی خیالی [Island of Banoi] مملو از موجوداتی عجیب و غریب شده که زامبی نام دارند  و از ان پس باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا  برای نجات خودتان و بقیه افراد حاضر در پناهگاه  راهی بیابید.

چیزی که جزیره مردگان را به یکی از بهترین بازی های پساآخرالزمانیِ زامبی تبدیل می کند، آزادی عمل فوق العاده زیاد آن است. از همان ابتدا شما وارد یک دنیای سندباکس عظیم و گسترده می شوید و قادر هستید هرکجا که می خواهید بروید، هرچیزی که می خواهید انجام دهید و به نوعی شخصیت و داستان خود را به مرور زمان شکل دهید.

جزیره مردگان بر روی لبه ی تیغ حرکت می کند و توانسته تعادلی ظریف و لذت بخش میان یک بازی مفرح و خنده دار همانند Dead Rising و یک تجربه ی جدی و درام همانند The Walking Dead فراهم کند تا آن  به عنوانی منحصر بفرد تبدیل شود. خلاصه اینکه می توانید با ورود به سرورهای مختلف از همکاری با دیگران در این دنیای مرگبار، لحظات خوبی را سپری کنید.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

بازی زامبی

State of Decay

تولید کننده: Undead Labs
ناشر: Microsoft
پلتفرم ها: X-Box 360, Microsoft Windows
سبک: استیلث، بقای ترسناک، نقش آفرینی، تیراندازی سوم شخص و شبیه سازی

اگر “هفت روز تا مرگ” یک شبیه ساز جذاب چند نفره در دنیایی پساآخرالزمانی باشد، State of Decay چند قدم پایش را فراتر می گذارد و سعی می کند واقعاً برای بازیکن، زندگی در چنین دنیایی را معنا کند.

داستان از فروشنده ای خرده پا به نام مارکوس کامپ بل آغاز می شود. مارکوس از ماهیگیری بازگشته و زمانی که به شهر خود می رود، متوجه می شود که آخرالزمان زامبی ها شکل گرفته و هیچ خبری از مقامات و دولت امریکا نیست. سربازی به نام مایا تورس به مارکوس و دوست او پناه می دهد و با همکاری یکدیگر موفق می شوند تا رد گروهی از بازماندگان را بگیرند که به کلیسایی [Church of the Ascension] واقع در Trumbull Valley پناه برده اند و برای خود شروع به ساخت پایگاهی مقاوم کرده اند.
به مرور زمان و در طول بازی، مارکوس و افراد حاضر در پایگاه پی می برند که ارتش امریکا در سراسر شهر پراکنده شده اما هدف دولت نجات بازماندگان نیست!

شما مسئولیت و رهبری گروه را برعهده می گیرید و می توانید در این جهان بزرگ که نسبت به بازی های مشابه، وسعتی مثال زدنی و چشم گیر دارد؛ راه خود را انتخاب کنید:
افراد نوین به پایگاه تان اضافه کنید، پایگاه های جدیدی تاسیس کنید و پا به مناطق ناشناخته بگذارید، خط داستانی را ادامه دهید یا به دلخواه داستان خود را بسازید و غیره.

با وجود آنکه State of Decay نسبت به دیگر رقبای خود در لیست، کمتر شناخته شده اما فاقد هیچ شکی جزو بهترین عناوین نسل هفتم بازی های رایانه ای محسوب می شود.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

برگزیده ها

Dying Light

تولید کننده: Techland
ناشر: Warner Bros
پلتفرم ها: Linux, PlayStation 4, X-Box One, Microsoft Winows
سبک: بقای ترسناک، نقش آفرینی و اکشن

در سال ۲۰۱۲ خبرگزاری های بسیاری مدعی بودند که Techland درحال ساخت Dead Island 2 است اما پس از مدت زمان کوتاهی و رونمایی از Dying Light تمام این شایعات نیست و نابود شدند.
پس از موفقیت چشم گیر Dead Island، Techland دست به ساخت یک بازی دیگر با محتوای آخرالزمان زامبی ای زد و از آنجایی که پیش تر در این حوزه حضوری درخشان داشت، کمپانی برادران وارنر  هم موفقیت عنوان جدیدشان را تضمین شده دید و تصمیم گرفت تا مسئولیت نشرش را به عهده بگیرد.

داستان در شهری خیالی [Harran] می گذرد که طی یک رویداد نامشخص تمام مردم حاضر در شهر تبدیل به زامبی هایی خطرناک شده اند؛ دولت نیز حرّان را قرنطینه کرده؛ دریغ ازانکه تعدادی از بازماندگان هنوز در شهر پناه گرفته اند و توسط کمک رسانی های هوایی به زندگی خود ادامه می دهند. بازماندگان یک مامور مخفی مجرب بنام کایل کرین را استخدام می کنند تا او مدارک حیاتی ای که فردی مرموز بنام قدیر سلیمان دزدیده را بیابد.
زمانی که کرین در حرّان فرود میاید توسط تعداد عظیمی از زامبی ها محاصره می شود اما با وجود جید الدمیر و امیر قریشی –که خود را فدا می کند- از این موقعیت خطیر جان سالم به در می برد . در پناهگاه Tower کرین با برادر جید، رحیم آشنا می شود. رحیم به وی آموزش های لازم را می دهد و می گوید علاوه بر وجود زامبی ها، در حران چندگانگی بوجود آمده و گروهی از انسان ها تحت سلطه ی “رئیس” قصد دزدی و حمله به Tower را دارند.

از تعریف وضعیت بصری و بهبود چشم گیر آن نسبت به Dead Island به سرعت عبوری کنیم چراکه انتظار دیگری نمی رفت و Dying Light در زمره ی اولین بازی هایی قرار داشت که برای نسل هشتم بازی های رایانه ای منتشر شدند. نکات چشمگیر دیگری هستند که تجربه ی آخر الزمانی شما را منحصر به فرد می کنند؛ مانند پارکور! شما به راحتی می توانید از طریق پارکور در سطح شهر حرکت و از دست زامبی ها فرار کنید. از طرفی دیگر باید به چرخه ی شبانه روز بازی اشاره کرد که حرّان را در طول شب تبدیل به سرزمینی اهریمنی می کند! موجوداتی عجیب و غریب و تقریباً شکست ناپذیر از خاک بیرون میایند که اگر چشمشان به هر انسانی بیفتد، فاتحه ی او را باید خواند.

اگر از طرفداران Dead Island بوده اید و قصد دارید بازی ای به مراتب شیرین تر را از هر نظر تجربه کنید، Dying Light مناسب ترین گزینه است.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

زامبی

The Walking Dead – Season One

تولید کننده: Telltale Games
ناشر: Telltale Games
پلتفرم ها: Android, IOS, OS X, Kindle Fire HD, Ouya, PlayStation 3, X-Box 360, Microsoft Windows
سبک: گرافیک ادونچر

The Walking Dead بزرگترین فرانچایزی است که درمورد آخرالزمان زامبی ها ساخته شده. بسیاری از مردم سریال تلویزیونی آن را دوست دارند، بسیاری می گویند که از فصل سوم به بعد که از کمیک ها فاصله گرفت، خراب شده و بسیاری می گویند که از همان ابتدا سریال بدی بوده اما بخاطر زمان پخش آن توانسته طرفداران بی شماری جذب کند. همین حکایت درمورد کمیک های رابرت کرکمن نیز صادق است و به همان اندازه که رای موافق دارد، مخالفین ش نیز وجود دارند.
اما درمورد بازی سریالی The Walking Dead حکایت فرق می کند و حتی تمام دسته های مخالف خوان بالا هم اعتراف کرده اند که از آن لذت می برند!

در گوشه ای از جهان The Walking Dead -که در کمیک ها کشف نشده- با شخصیت اصلی بازی، لی اورت آشنا می شویم. او یک زندانی است که به جرم قتل  به زندان ایالتی منتقل می شود. اما در طول راه با حمله ی زامبی ها –شوربختانه یا خوشبختانه- نجات می یابد و در حیات خانه ای، با یک دختر دبستانی بنام کلمنتاین آشنا می شود.
لی تصمیم می گیرد تا پدر و مادر گمشده ی کلمنتاین را بیابد، بدین ترتیب آن ها در طول مسیر با شخصیت های دیگری روبرو می شوند و به مرور اجتماعی از بازماندگان را تشکیل می دهند.

The Walking Dead اولین بازی از مجموعه گرافیک ادونچرهای Telltale Games است که برای بار نخست توانست مورد توجه واقع شود و از سوی بسیاری از سایت ها لقب بهترین بازی سال ۲۰۱۲ را دریافت کند. جذاب ترین ویژگی آن، وجود عنصر انتخاب و تغییرپذیری داستان است. شما با انتخاب دیالوگ ها و اعمال پیش روی تان، داستان بازی را هر طور که بخواهید تجربه می کنید و به نقش خودتان در روایت داستان باور می اورید. البته همه مان می دانیم که این روند حقیقت ندارد و با چندبار تجربه کردن فصل اول متوجه می شوید که انتخابی به معنای واقعی کلمه درکار نیست. با تمام این اوصاف چیزی از جذابیت The Walking Dead و یا تمام بازی های هم سبک ش کاسته نمی شود.

The Walking Dead از زامبی ها و جهانی رو به نابودی استفاده می کند تا روی تاریک جامعه ی انسانی را به رخ مخاطب بکشد و نشان دهد که با عدم وجود قوانین مدنی چه بلایی بر سر جامعه میاید و واقعاً چند انسان خوش قلب و خوب در این دنیا وجود دارند. با توجه به گستردگی پلتفرم ها و حجم کم این بازی، توصیه می کنم هرچه سریع تر آن را تجربه کنید.


«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

آرشیو

The Last of Us

تولید کننده: Naughty Dog
ناشر: Sony Computer Entertainment
پلتفرم ها: PlayStation 3
سبک: اکشن-ادونچر و بقای ترسناک

«آخرین ما» در سال ۲۰۱۳ منتشر و تبدیل به یکی از پر سر و صداترین بازی های تاریخ گیم شد. البته این بار با یکی دیگر از بازی های بی مغز زامبی کشی روبرو نیستیم که صرفاً اوقات فراقتمان را پُر کنند؛ آخرین ما سازه ای بی نقص است که پس از تجربه ی آن تا مدت ها اسیر قصه اش می مانید.
منتقدین و سایت های رسمی مختلف که رای شان در Metacritic ثبت می شود، «آخرین ما» را پنجمین بازی برتر PlayStation 3 و یکی از بهترین بازی های تاریخ خواندند چراکه همه چیز در این بازی جایگاه مناسب خود را دارد و سعی شده تا تمام عناصر حاضر در آن به بهترین نحو ممکن پرداخت شوند؛ از طراحی های هنریِ کار گرفته تا گرافیک بی سابقه اش در نسل هفتم.

شما در نقش دختری ده، یازده ساله بنام سارا ظاهر می شوید که مادر خود را از دست داده و حالا پدر مهربان و شوخ طبع ش مسئولیت وی را برعهده گرفته. یک شب اتفاقی غیرمترقبه رخ می دهد: ویروسی خطرناک به سرعت تمام ایالات متحده امریکا را می گیرد و اکثریت جمعیت را تبدیل به هیولاهایی آدم خوار می کند.
طی فرار از دست زامبی ها، سارا توسط یکی از سربازان کشته می شود و با ظاهر شدن لوگوی بازی درمیابید که «آخرین ما» قطعا یک اثر معمولی نیست!

داستان از بیست سال بعد دنبال می شود که جوئل [پدر سارا – شخصیت اصلی بازی] تبدیل به مَردی بی رحم، دلخسته و تنها شده و در پناهگاهی با کمترین تعامل زندگی می کند. تِس [همکار چندین و چند ساله ی جوئل] جوئل را ترغیب می کند تا وی را به ماموریتی سرنوشت ساز ببرد. رهبر سازمان “کرم های شب تاب”، مارلین به جوئل و تِس قول می دهد که با انجام این ماموریت، مزایای هنگفتی نصیب شان شود. ماموریت از این قرار است که دختری بنام اِلی را به آزمایشگاهی خارج از منطقه قرنطینه شده ببرند. اِلی مدت هاست که توسط زامبی ای گاز گرفته شده اما هرگز تبدیل به یکی از آن ها نشده و به همین دلیل مارلین فکر می کند که در خون الی چیزی خاص وجود دارد که شیاد کلیدِ رهایی از این جهنم نفرت انگیز باشد.

شاید این موضوع ناشی از کمبود اطلاعات من از آثار مرتبط به داستان های پساآخرالزمان زامبی ای باشد اما واقعیت ش این است که پس از رمان “جنگ جهانی ز”، آخرین ما بهترین تجربه ی من در هر یک از اشکال رسانه بوده. پایان بندی بی نظیر آن باعث می شود تا  لغزش مرزهای  درست و غلط اخلاق را به عینه ببینید  و تا مدت ها به دنیای تکان دهنده ای که تجربه کرده اید، بیندیشید.

«گیمرها بر علیه زامبی ها» - بعد از Resident Evil چه باید کرد؟ -

.

منبع :

تبلیغات