واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

آکاایران: با اینکه یک ماه از اکران “واندرومن”ِ برادران وارنر گذشته اما همچنان هیاهو و بحث و گفتمان حول محور این فیلم به قوت خود باقی مانده. البته که با در نظر گرفتنِ فاکتورهای منحصر بفرد واندرومن، چندان هم جای تعجب ندارد که چنین فیلمی مخاطبین بیشتری نسبت به “محافظین کهکشان” یا دیگر آثار برجسته ی مارول جذب کند. هرچه نباشد، واندرومن اولین فیلم با محوریت یک ابرقهرمان مونث است که خوب ازاب درآمده!

به گزارش آکاایران: علیرغم اهمیت بسزای اثر پتی جنکینز در زندگی دخترهای جوان و تصویر مدیا از زنان، می خواهم به چهره ای متفاوت و کم تر شناخته شده از واندرومن بپردازم. دی سی کامیکس سال هاست که سعی دارد این دوره ی شرم آور را از زندگی شاهدخت دایانای محبوب ش پاک کند اما همیشه خوانندگان و طرفدارانی وجود دارند که درمورد این عصر سیاه بنویسند.

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک - -آکادی سی

آکاایران: واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک

ماجرا برمیگردد به دهه هفتاد که انتشارات DC اوضاع نابسامانی پیدا کرده بود و با بازیافت داستان هایی کلیشه و تکراری هرگز نمی توانست به فروش دلخواهش دست یابد. از طرفی دیگر، انتشارات جدیدی ظهور کرده بود که با ارائه ی ایده های نو و شخصیت هایی مدرن توجه مردم را به خود جلب کرده بود. همانطور که حدس زده اید، این کمپانی Marvel Comics نام داشت؛ شخصیت های مارول برخلاف دی سی، از انسان های عادی تشکیل شده بودند و موقعیت هایی که در آن قرار می گرفتند دور از واقعیات زندگی یک شهروند امریکایی نبود. “اسپایدر-من/پیترپارکر” به دغدغه های یک نوجوان منزوی می پرداخت، “اکس-من” مشکلات اقلیت های نژادی و همجنس دوست را به رخ می کشید؛ درحالی که دی سی از همان فرمول کسالت آور همیشگی اش استفاده می کرد.

با نزول چشمگیر فروش کمیک های واندرومن، آقای دنیس اونیل (یکی از کله گنده های DC) تصمیم گرفت تا شخصیت دایانا را تغییر دهد و بقولی وی را مرتبط تر به جامعه ی امروزی بازسازی کند. مهم تر از هرچیز، شکل گیریِ موج دفاع از حقوق زنان و فمنیسم بود که در امریکا به اوج خود رسیده بود و بهترین فرصت برای اونیل محسوب می شد تا مهم‎ترین ابرقهرمان مونث دنیای کامیک را به این سمت هدایت کند. هرچند تمام افکار و اهدافی که پشت کار اونیل بود تحسین برانگیز و منطقی بنظر می‎رسد اما نتیجه‎ی کار با آنچه انتظار دارید فرسنگ‎ها فاصله داشت.

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

سینمای ژانری

داستان از جایی آغاز می‎شود که استیو ترور خود را عاشق و دلباخته ی شخصیت مخفی واندرومن یعنی دایانا پرینس می‎بیند و واندرومن پیش خود فکر می‎کند: “اگر استیو عاشق دایانا شده است پس عاشق هر زن دیگری ممکن است شود؛ در نتیجه باید برای همیشه هویت ابرقهرمانی خود را کنار بگذارم.” درحالی که دایانا در فکر کنار گذاشتنِ هویت واقعی و ابرقهرمانی خود است؛ از تمیسکیرا خبر میاورند که قدرت آمازون ها بخاطر عمر طولانی شان رو به اتمام است و برای شارژ کردن باید به بعدِ دیگری از هستی سفر کنند! دایانا هم که منتظر بهانه نشسته بود، هرانچه وی را واندرومن می کرد مانند قدرت هایش و کمندش را کنار می گذارد. (نگران نباشید اگر کامل نتوانستید دلایل اعمال کرکترها را درک کنید، منطق روایی داستان به شکلی فاجعه آمیز احمقانه است.)

به هرحال برای مدرن سازی و مستقل کردنِ یک شخصیت زن چه راهی بهتر است تا وی همه چیز را -من جمله خواهران و مادرش- برای علاقه یک مرد فدا کند؟! قصد ندارم برچسب سکسیسم به اونیل بزنم اما می توان راحت استنتاج کرد که نویسنده ی عزیز بیش از اندازه در دنیای سوپرهیروها غرق شده بود و چیزی از زنان واقعی نمی دانست.

خنده دارترین بخش داستان اینجاست که در راستای فراگیریِ مُدهای عجیب آرایشی و لباس در ایالات متحده و انگلستان، واندرومن نوین ما نیز عاشق مُد روز و فشن شده بود و بجای مبارزه با خلافکاران در بوتیک شخصی خود لوازم آرایشی عرضه شده در بازار را امتحان می کرد! نه تنها دایانا دیگر آن قهرمان منطقی و خوش قلب نبود که مردم را نجات می داد؛ بلکه تبدیل شده بود به زنی نامتعادل که در هر شماره، شب را با مرد جدیدی صبح می کرد.

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

هنر و رسانه

شاید باور نکنید اما ماجرا ازین هم مضحک تر می شود زمانی که با استاد نوین دایانا روبرو می‎شویم. یک پیرمرد نابینای شرقی با نام “I-Ching” که به انواع ورزش های رزمی اشراف دارد. (بله، درست حدس زدید؛ یک ریپ آف بیشرمانه از استیکِ مارول/استاد دردویل) نکته ی حیرت انگیز اینجاست که پس از مدتی، آی-چینگ عنوان کامیک انحصاری واندرومن را ازان خود می کند.

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

واندروومن

خوشبختانه زیاد طول نکشید تا دی‎سی کامیکس متوجه گند به بار آمده در کامیک‎های واندرومن شود و آن را حل و فصل کند. علیرغم اینکه تلاش DC برای لاپوشونیِ این واقعه خنده دار است و خصوصا در حال حاضر گذر انداختن به آن می‎توان مسرت بخش باشد؛ نکته ی جالبی در دل‎ این اشتباه فاحش اونیل نهفته است که مشابه ا ش را در سراسر مدیا شاهد هستیم.

چیزی که در حال حاضر با عنوان political correctness (صحت سیاسی، به یاد داشته باشید که اولین بار معادلش را در این مطلب خوانده اید!) در جهان غرب شناخته می شود، نمونه ای مشابه با مقیاسی گسترده است از کاری که اونیل با واندرومن کرد. برای مثال مارول کامیکس خیلی وقت است که در دام PCها گرفتار شده و با تغییر مسیرهایی که فاقد هرگونه تفکر یا پرورش هستند، جهانی بی سر و ته خلق کرده که خواننده قادر نیست با شخصیت یا داستان های زیادی ارتباط برقرار کند.

اینکه بخواهیم از استریوتایپِ مردان سفیدپوست فاصله بگیریم و جهان ابرقهرمانان را به مکانی متنوع تر بدل سازیم تا از هر اقلیتی بتوان در آن یافت کرد، به هیچ عنوان کار اشتباهی نیست اما اینکه یک شخصیت با سابقه پنجاه ساله مثل “آیرون من/تونی استارک” را به کشتن دهیم و بجایش یک دختر سیاه پوستِ نوجوان -که سرجمع یک هفته است می شناسیم- را جایگزین کنیم؛ چندان توفیری با افتضاح دنیس اونیل نمی کند.

واندرومن: از خاطرات فمنیسم موج سوم تا صحت سیاسی در کمیک -

واندرومن

.

منبع :

فمنیسم

تبلیغات