ده بازی با داستان های فوق العاده -

آکاایران: کی گفته که بازی ها نمی تونن داستان های فوق العاده ای داشته باشن؟ بیابد با هم ده بازی برتر از لحاظ داستان رو بررسی کنیم، اونم با این تاکید که به بازی هایی بپردازیم که طرح داستانیشون و شخصیت پردازیشون حتی از خیلی از خوب های سینما و ادبیات هم بهتر باشه. البته باید هشدار داد که یه سری اسپویلر ریزه میزه هم در کار خواهد بود. 

 

10  Halo Trilogy

(۲۰۰۱-۲۰۰۷)

به گزارش آکاایران: لیستمون رو با یه بازی سای فای عالی شروع می کنیم. بازی ای که مسیر بازی های تیراندازی رو با یه خط داستانی عالی متحول کرد. داستانی که درباره ی یه حلقه ی جادویی بود که می تونست باعث نابودی کل حیات بشه.

پس شما به عنوان شخصیت به یادموندنی «رئیس» با اتحاد فضایی ها می جنگین و در خلال همین نبرد متوجه حقیقتِ اصلیِ حلقه و خطرات جدی تری که دنیا رو تهدید می کنن ، می شین . داستان این بازی اونقدر وسیع بود که سازنده هاش نتونستن همش رو تو بازی ها در بیارن و به ناچار کتاب هایی با همین اسم متشر کردن تا این خلاء پر بشه. شاید یکی از برجسته ترین ویژگی های داستان این سری  تشریح خطرات بنیادگرایی در قالب یه داستان هیجان انگیز بود.

گفتنیه که این بازی  به جنگ ستارگان بازی های کامپیوتری معروفه و به پشتوانه ی فروش خوبش و بازخوردهای مناسبی که از طیف های مختلف کارشناس ها و منتقدها گرفته به یه تجربه ی فوق العاده  برای غولِ دنیای نرم افزار، یعنی مایکروسافت، تبدیل شده. در این حد که بازخوردهای این بازی فراتر از دید عادی به دنیای بازی رفت و حتی به تحلیل های فلسفی و جامعه شناسی هم کشیده شد.

9 Final Fantasy VII

(۱۹۹۷)

ده بازی با داستان های فوق العاده -

ده بازی با داستان های فوق العاده - -آکابازی کامپیوتری

آکاایران: ده بازی با داستان های فوق العاده

شما در نقش «کلاود» که یه مزدورِ جیره گیره باید جلوی یه شرکت فاسد رو بگیرین. شرکتی که روی مردم آزمایش های خطرناک انجام میده و می خواد با گرفتن انرژی درخت حیات، دنیا رو به یه ویرانه تبدیل کنه. این قضیه باعث میشه که شما با دوستاتون به ماموریت های خرابکارانه برین تا مانع  نابودی نوع بشر بشین. پرواضحه که کنار همه ی این قضایا باید با یارویی که می خواد  با احضار یه شهاب سنگ قیامت بسازه هم در بیفتین. و این از اون بازی هاییه که تو طولش بعضی از عزیزترین یارهاتون رو از دست میدین.

  

8 Star Wars: Knights of the Old Republic

(۲۰۰۳)

داستان این بازی به ۴۰۰۰ سال قبل از قضایای فیلم بر میگرده. زمانی که ما شاهد تلاش های اولیه ی «سیث» برای تصرف همه ی دنیاییم. بازی وقتی شروع میشه که شما رو عرشه ی یکی از سفینه های جمهوری بیدار می شین که زیر آتش حمله ی سنگین نیروهای سیثه. تو ادامه ی داستان هم شما جمع جالب یارهاتون رو تشکیل میدین و ماجراهای اسرارآمیز خودتون رو میسازین. بازی وقتی تموم میشه که شما برنده ی نهایی رو از بین نیروهای شر و خیر  به اختیار خودتون تعیین میکنین. به نظر از اون بازی های حماسی خفن می یاد چون واقعا هم یکی از اون بازی های حماسی خفنه!

7 The Legend of Zelda: Ocarina of Time

(۱۹۹۸)

شما در نقش قهرمان سری زلدا باید جلوی گاندورف رو بگیرید تا نتونه به همه ی نیروهای سه گانه مسلط بشه و توانایی برآورده کردن آرزوهای شیطانیش رو پیدا کنه. نکته ای که این بازی رو منحصر به فرد میکنه، پلات خاصشه. پلاتی که علاوه بر دنبال کردنِ حوادثِ منجر به پیدا کردنِ نیروهای سه گانه، هم شما رو  به گذشته و به بچگی های کاراکتر اصلی میبره و هم آینده ای تیره رو نشونتون که شما تو ماموریتتون شکست خوردین و همه چیز به بدترین وضع تموم شده.

6 Metal Gear Solid 3: Snake Eater

(۲۰۰۴)

ده بازی با داستان های فوق العاده -

بهترین بازی ها

داستان تو دوران جنگ سرد و میون جنگل های سرد اتحاد جماهیر شوروی اتفاق می افته.  تمرکز اصلی داستان رو تلاش «مامور اسنِیک» برای نجات جونِ یه طراحِ سلاح و نابود کردن یه ابر سلاح مدرن و جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سومه. یه خط داستانی پر از توئیست و سرشار از ملودرام های قوی(که به سمت یه عاشقانه ی غمگین هم میره) که شما در خلال این بازی آروم آروم با روایت هاش روبرو میشین. بی خیالش! کی اهمیت میده که یه همچین جنگل هایی تو شوروی وجود داشته یا نه؟

* چیزی که تو سری متال گیر فوق العاده ست، فقط ستینگش یا توئیست های حیرت انگیزش نیست. بلکه باید بخشی از این موفقیت رو به عظمت شخصیت اسنیک مربوط بدونیم. شخصیتی که تو بازی های متال گیر بارها پیر و جوون شد و با دشمن های مختلفی جنگید ولی همیشه همذات پنداری فوق العاده اش رو برای مخاطب حفظ کرد. کاراکتری که در تمامیِ جهات پرورده شده. هم احساسات، هم منطق، هم نقاط قوت و ضعف  و همه شون در لحظه لحظه ی بازی های متال گیر پخش شدن تا همیشه میل داشته باشین بیشتر بشناسینش. شخصیتی که وقتی از «متال گیر ۲» رفت، رسمن برند بازی رو به نزول رفت ولی برگشتنش تو نسخه ی سوم نقطه ی عطفی برای این مجموعه شد. اینه قدرت یه سلبریتی مجازی!

5 Silent Hill 2

(۲۰۰۱)

یه بازی ترسناک  از اون نوع که باید واسه ی بقاءتون بجنگین. شروع مجموعه هم حول شخصیت جیمز ساندرلنده  که به وصیت همسر از دنیا رفته اش پا به اون شهر اسرارآمیز می ذاره. تو همین شهره که جیمز برای اولین بار با حقایقی از مرگ همسرش روبرو میشه  و البته همه ی این ها همراه با نمود پیداکردنِ ضمیر ناخودآگاهِ خودش (که تجسم فیزیکی پیدا کرده و دور و برش رو فرا گرفته)  به سمت احساسی شدن می ره و در خلالش هم پیچش های بیشتری پیدا می کنه. همه ی این ها رو بذارین کنار پایان چندگانه اش که بعضی هاش برای هرکسی غافلگیرکننده ست.

به نظر من یکی از معیارهای یه داستان خوب اینه که هرگز از ذهن کسی که تجربه شون می کنه  پاک نشن. و این تجربه ایه که شما با سری «سایلنت هیل» خواهید داشت. گرچه استفاده ی تجاری، پیاپی و چه بسا بی انتها از هر ایده ای می تونه اونو به نابودی بکشونه ولی هنوز خاصیت سورئالیستی و در عین حال عمیق و روانشناسی بازی هایی مثل «سایلنت هیل ۲» و یا «سایلنت هیل ۴» چیزی نیست که به راحتی بتونید ازش عبور کنین. در واقع مثل همیشه ژاپنی ها نشون دادن که استاد واقعی ترس و ترسوندنن و درسی که با سری سایلنت هیل به ما می دن اینه که ترس واقعی نه از بیرون که از توی وجود خودمون و از میون اعمال گذشته مون می آد.

4 Mass Effect Trilogy

(۲۰۰۷- ۲۰۱۲)

ده بازی با داستان های فوق العاده -

هنر و رسانه

شاید بعضی از طرفدارا معتقد باشن که فقط قسمت دوم این سری شایسته ی تحسینه ولی در واقع هر سه قسمت این سه گانه فوق العاده بود. شما به عنوان «کاپیتان شپرد» باید جلوی ماموریت «دِروگر»ها رو بگیرین. ماشین های باستانی ای که بعد از به پایان رسیدن هر دوره، موجودات هوشمندِ سراسر دنیا رو از صفحه ی گیتی پاک می کنن تا دوره ای جدید آغاز بشه. این بازی ها غیر از خط داستانی اصلی حماسی شون، مجموعه ی عظیمی از محتواهای سرشار از شخصیت های جالب، داستان های فرعی عالی و ریزفرهنگ های قومیِ غنی بودن.

باید گفت که خط داستانی سری مس افکت عالیه  ولی چیزی که این بازی ها رو خاص کرده به نظر من چیز دیگه ایه. شاهکار اصلی تو جزئیاتِ عمیقه که به افراد دور و بر شپرد داده شده. شخصیت هایی به شدت ظریف و پر از ریزه کاری که هر کدومشون در طول داستان با مشکلات شخصیشون باید روبرو شن. با گذشته شون، اشتباهاتشون، خانواده شون و غرورشون. کسی هم که همیشه کنارشونه شپرده و این همراهی به نوعی به هفت خوانی تبدیل میشه که کاراکترها رو  به ما میشناسونه و  به اونا و به شپرد خصوصیات جدیدی میده.

3 The Last of Us

(۲۰۱۳)

یه بازی از نوع تلاش برای بقاء که شخصیت اصلی اون مردی است به نام «جوئل». جوئل تو  فضای آخرالزمانی سال ۲۰۳۳ باید از یه دختریچه ای محافظت کنه که شاید آخرین راه رهایی بشر باشه. تو این شاهکار با چیزی که تو بازی های دیگه می بینیم روبرو نمی شیم. چون این جا قرار نیست که فقط یه سری زامبی به سر کله ی شخصیت ها ریخته شن  بلکه این بار با لایه هایی از مفاهیم ضمنی طرف می شیم که به خصوصیات نوع بشر اشاره می کنن و تو مفهوم زندگی عمیق می شن. زمینه هایی به جدیت موضوعاتی مثل امید و فداکاری.

  

2 The Walking Dead

(۲۰۱۱)

این بازی به جز اسمش، لوگوش و چند تا از شخصیت های اصلیش، ربط چندانی به سریال تلوزیونیش پیدا نمی کنه. یه بازی اپیزودیک ماجراجویانه که شما رو به دنیای آخزالزمانی زامبی زده ای پرت می کنه که شما تو اون باید برای حفظ جونتون تصمیماتی بگیرین و در عین حال از یه دختربچه ی کوچولو هم محافظت کنین. با وجودی که داستان تو نگاه اول ساده به نظر می رسه ولی هر سناریو، هر تصمیم و هر نتیجه ی ممکن، می تونه ویران کننده باشه. تو این بازی زیادی به کسی وابسته نشین چون هرگز نمی تونین همه رو نجات بدین.

  

1 Bioshock Infinite

(۲۰۱۳)

ده بازی با داستان های فوق العاده -

داستان

خب بهترین داستان بازی به این عنوان رسید که شما رو تو اوج آسمون و قعر دریا میگردونه. وقتی که به جای «بوکر ده ویت» بازی می کنین، ماموریت خیلی ساده س: «دختره رو واسه ما بیار، سازمان رو هم نابود کن». اگرچه اوضاع تو شهر معلق کلمبیا اون جوری که باید پیش می رفت، پیش نمی ره و شما و الیزابتی که حالا تحت سرپرستیِ شماست، به ماجراهایی کشیده می شین که راویِ قصه ی جهان های موازی، فریبندگی منطق و اجتناب ناپذیری سرنوشته.

[بالا]

نظر شما در مورد این لیست چیه؟ چه بازی هایی بهتر بود توی لیست باشند که نیستن؟ ما رو هم در جریان بذارید.

منبع
watchmojo

.

منبع :

آرشیو

تبلیغات