‫مقایسه اجرا و کیفیت گرافیکی بازی GTA 5 بر روی کنسول های پلی استیشن PS3 و ایکس باکس Xbox ۳۶۰‬
پلی استیشن

‫مقایسه اجرا و کیفیت گرافیکی بازی GTA 5 بر روی کنسول های پلی استیشن PS3 و ایکس باکس Xbox ۳۶۰‬ -آکابازی gta 5

آکاایران: ‫مقایسه اجرا و کیفیت گرافیکی بازی GTA 5 بر روی کنسول های پلی استیشن PS3 و ایکس باکس Xbox ۳۶۰‬

آکاایران: به تازگی، بازی Grand Theft Auto V برای کنسول های بازی PS3 و Xbox 360 منتشر شده است. هر دو نسخه ی این بازی، به طور کلی و تقریبا یکسان از سوی منتقدان و گیمرها مورد تحسین قرار گرفته اند. البته در سطح تخصصی، تعدادی تفاوت میان GTA 5 بر روی ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ وجود دارد. با نگاهی به گذشته، می بینیم که GTA 4 بر روی پلی استیشن ۳، عملکرد نسبتا افتضاحی داشته است، اما این کنسول سونی، بازی GTA 5 را با کیفیت گرافیکی بهتری نسبت به ایکس باکس ۳۶۰ اجرا می کند. همچنین تفاوت‌های کوچک دیگری نیز میان این دو کنسول وجود دارد. اگر علاقه‌مند به دانستن این نکات هستید، با ما در ادامه ی مقایسه، همراه باشید...

پلی استیشن

کیفیت گرافیکی بازی GTA 5 بر روی کنسول های PS3 و Xbox 360

پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن

بازی GTA 5

به گزارش آکاایران: نصب بازی GTA 5 : ایکس باکس ۳۶۰ در مقایسه با پلی استیشن ۳

اولین تفاوت میان ۳۶۰ و PS3، مربوط به فرایند نصب بازی می‌باشد. GTA 5 در دو DVD برای ایکس باکس ۳۶۰ و یک دیسک بلو-ری برای PS3 ارائه شده است. در هر دو مورد، فضای لازم برای نصب در حدود ۸ گیگابایت می باشد. Rockstar که توسعه‌دهنده ی بازی‌های ویدئویی است، به کاربران ایکس باکس توصیه می‌کند هر دو دیسک نصبی و دیسک پلی را بر روی کنسول خود نصب نکنند، زیرا این کار می‌تواند باعث تنزل عملکرد کنسول شود. البته این مشخص نیست که چرا اجرای بازی از روی نسخه ی دیسک پلی آن، سریع‌تر از نسخه ی نصب شده بر روی هارد درایو خود کنسول می باشد، اما احتمالا برنامه نویسی این بازی به جای خواندن داده از هارد درایو، برای نرخ های داده ای درایو نوری بهینه شده است.

کیفیت گرافیکی GTA 5 : ایکس باکس ۳۶۰ در مقایسه با پلی استیشن ۳

بر خلاف GTA 4 که تفاوت زیادی را میان ایکس باکس ۳۶۰ و PS3 به وجود می آورد، هر دو کنسول، کیفیت گرافیکی تقریبا یکسانی را در بازی GTA 5 از خود نشان داده اند. کاربران PS3 متوجه خواهند شد که این بازی با وضوح بسیار بیشتری نسبت به GTA 4 ظاهر شده است که این به دلیل افزایش رزولوشن فریم بافر به 1280x720 پیکسل می‌باشد (همین اتفاق در Xbox 360 نیز رخ داده است) و حذف کردن ابهامات موجود در تصاویر، باعث ارائه ی نمایشی روان از این بازی شده است.

پلی استیشن
پلی استیشن

GTA 5 بر روی PS3 (تصویر سمت راست) و Xbox 360 (تصویر سمت چپ)

در مقایسه‌ای شانه به شانه میان اسکرین شات ها و ویدئوی هر دو کنسول، به نظر می‌رسد که GTA 5 عملکرد تقریبا یکسانی را بر روی PS3 و ایکس باکس ۳۶۰ دارد. البته از تفاوت‌های جزئی موجود در این بخش نیز می توان به نمایش درختان با جزئیات کمی بیشتر بر روی ایکس باکس ۳۶۰ و بازتاب آینه ای با کیفیت پایین‌تر بر روی PS3 اشاره کرد. همچنین ۳۶۰ با برخی مسائل مربوط به جریان تکسچرها نیز مواجه می‌باشد و احتمالا همین موضوع باعث محدودیت‌هایی در زمینه ی پهنای باند شده است که می‌تواند موجب برخی ابهامات در نمایش تکسچرها شود. در همین راستا، وب سایت تخصصی Eurogamer اشاره می‌کند که این موضوع می‌تواند با نصب نسخه ی دیسک پلی GTA 5 بر روی یک فلش درایو USB بهبود یابد.

پلی استیشن
پلی استیشن

پلی استیشن
پلی استیشن

عملکرد GTA 5 : ایکس باکس ۳۶۰ در مقایسه با پلی استیشن ۳

باز هم در مقایسه با GTA 4، بخش زیادی از مسائل مربوط به عملکرد PS3 به وسیله ی بازی GTA 5 برطرف شده اند. ایکس باکس ۳۶۰ همچنان در زمینه ی عملکرد مربوط به بازی GTA 5، پیشرفت کمتری را نسبت به PS3 دارد، اما در اغلب بخش ها، هر دو کنسول به طور جدی هدف ۳۰ فریم در ثانیه را دنبال می‌کنند. با این حال، در بعضی موقعیت ها بخاطر وجود چند ضلعی های آن-اسکرین بسیار زیاد، عملکرد هر دو کنسول به ۲۰ فریم در ثانیه کاهش می‌یابد،‌ اما هیچ تفاوت واقعی میان این دو سیستم بازی وجود ندارد.

پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن
پلی استیشن

تمام این گفته‌ها حاکی از این هستند که بازی Grand Theft Auto 5 بر روی هر دو کنسول Xbox 360 و Play Station 3،‌ عملکرد و کارایی یکسانی دارند و به طور کلی کیفیت بصری بر روی PS3، کمی بیشتر است و دلیل آن نیز، مربوط به مسائل جریان دهنده ی تکسچرها بر روی ایکس باکس می باشد. مسأله ی عجیب، این است که با وجود تفاوت‌های بسیار زیاد در معماری این دو کنسول،‌ نتیجه گیری نهایی برای کار بزرگ این دو سیستم از نسل هفتم کنسول های بازی، حاکی از توانایی ضعیف‌تر ایکس باکس ۳۶۰ در جریان دادن تکسچرها از سوی DVD می باشد.

دانلود کلیپ

منبع :

تبلیغات