این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها اندروید

آکاایران: این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

آکاایران: راه حل های ساده، اما راهگشا
این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

چلوگیری از هک شدن گوشی اندروید

در حالی که گوگل و تیم امنیتی این شرکت به طور پیوسته در تلاش هستند از ورود بدافزارها به فروشگاه گوگل پلی ممانعت به عمل آورند و از طرفی این شرکت با عرضه هر نسخه نوین از سیستم عامل اندروید ویژگی های امنیتی مضاعفی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد، با وجود این ضروری است کاربران برای تأمین امنیت دستگاه های اندرویدی خود کارهایی را شخصاً انجام دهند.

این راهکارهای دفاعی مانع از آن می شوند تا هکرها اطلاعات درون دستگاه های اندرویدی را به سرقت ببرند. ما در این مقاله 6 راهکار کاربردی و همچنین فناوری قدرتمندی که در آینده قادر است از گجت های هوشمند محافظت به عمل آورد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دستگاه های همراه و به ویژه گوشی های هوشمند به طور پیوسته در معرض تهدیدات هکری و بدافزارها قرار دارند. هکرها همواره در جست وجوی راهکارها و تکنیک های جدیدی هستند تا از طریق آن ها به دستگاه کاربران وارد شوند و کنترل کامل آن را در اختیار بگیرند. در حالی که هیچ یک از راهکارهای امنیتی به طور قاطع نمی توانند ادعا کنند که از دستگاه اندرویدی شما به طور کامل محافظت به عمل می آورند، اما ترفندهایی وجود دارد که فرآیند دسترسی به دستگاه شما را با دشواری هایی همراه می سازند و در بعضی موارد باعث می شوند تا هکرها از ورود به دستگاه شما صرف نظر کنند. در شرایطی که به کارگیری گذرواژه ها مانع از آن می شود تا هکرها به گوشی شما دسترسی پیدا کنند، با این حال نباید از تنظیمات امنیتی گوشی خود غافل شوید. اگر گزینه های امنیتی دستگاه شما به شکل درستی تنظیم شده باشند، در اغلب موارد می توانند مانع ورود بدافزارها شوند. ما در این مقاله 6 مورد از این تنظیمات امنیتی را مورد بررسی قرار داده ایم.

1. برای دستگاه خود یک قفل تعیین کنید
 (اگر این کار را قبلاً انجام نداده اید)
در نگاه اول ممکن است این راهکار کاملاً عادی به نظر برسد. اما کاربران گوشی های اندرویدی بسیاری را سراغ دارم که از دستگاه اندرویدی خود فاقد هیچ گونه قفلی استفاده می کنند. این افراد برای روشن کردن دستگاه خود تمایلی ندارند تا از یک گذرواژه یا الگوی تصویری استفاده کنند. کاملاً درست است که به کارگیری پین کد روی گوشی ها تا حد زیادی آزاردهنده است، به ویژه اگر جزء آن گروه از کاربرانی هستید که مداوم به سراغ گوشی خود می روید، اما به این حرف باور داشته باشید که این ویژگی آرامش خاطر را برای شما به همراه می آورد. (شکل 1)

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

هک گوشی اندروید

شکل 1 - ویژگی قفل هوشمند اندروید برای کاربرانی مناسب است که تمایلی ندارند از راهکارهای پین کد یا گذرواژه های مزاحم استفاده کنند. 

اگر جزء آن گروه از کاربرانی هستید که هیچ گونه تمایلی به استفاده از قفل گوشی دستگاه ندارید، کافی است برای یک لحظه تصور کنید که در تاکسی نشسته اید و گوشی خود را درون تاکسی جا گذاشته اید یا زمانی که در خیابان در حال راه رفتن هستید دزدی گوشی را از دست شما می رباید. برای فعال سازی این ویژگی کافی است به مسیر Settings>Security> Screen Lock بروید و یک پین کد ایجاد کنید. اگر دستگاه شما به حس گر اثر انگشت تجهیز شده است، بهتر است از این ویژگی بیومتریک استفاده کنید. ویژگی قدرتمند دیگری که در اختیار شما قرار دارد قفل هوشمند (Smart Lock) است. این ویژگی به شما اجازه می دهد قفلی را بر اساس چهره یا موقعیت مکانی برای دستگاه خود مشخص کنید. در این حالت، زمانی که در خانه حضور دارید، دستگاه شما قفل نبوده و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. قابلیت قفل هوشمند به اندازه ای انعطاف پذیر است که به شما اجازه می دهد با نزدیک کردن برچسب های NFC قفل دستگاه خود را باز کنید یا اگر گوشی هوشمند در دستان خود شما قرار داشت، قفل آن به طور خودکار باز شود. 

2. موقعیت یابی و پاک کردن اطلاعات گوشی از راه دور
به گزارش آکاایران: تا این مرحله موفق شده اید برای دستگاه اندرویدی خود قفلی را از طریق یک پین کد یا قفل هوشمند تعیین کنید، البته ممکن است گوشی خود را گم کنید. اکنون چه باید کرد؟ خوشبختانه می توانید از ویژگی مدیریت دستگاه اندرویدی (Android Device Manager) برای ردیابی دستگاه گمشده استفاده یا اطلاعات درون آن را پاک کنید. اما برای انجام این کارها ابتدا باید تنظیمات مربوط را روی دستگاه خود اعمال کرده باشید. (شکل 2)

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

امنیت اندروید

شکل 2 - با تنظیمات درست ویژگی Android Device Manager به راحتی قادر هستید گوشی را ردیابی یا اطلاعات آن را پاک کنید. 

برای تنظیم این ویژگی به مسیر Settings> Google> Security بروید. در این قسمت دو گزینه موقعیت یابی دستگاه از راه دور (Remotely Locate This Device) و امکان پاک کردن اطلاعات و قفل دستگاه از راه دور (Allow Remote Lock and Erase) را فعال کنید. از این پس، هر زمان گوشی همراه شما گم شود به راحتی قادر به ردیابی آن خواهید بود. اما به این نکته توجه داشته باشید که از این ویژگی ها زمانی می توانید استفاده کنید که گوشی همراه شما به اینترنت متصل و باتری داشته باشد. 

با وجود آنکه گوگل بارها بر این موضوع تأکید کرده است که برنامه های کاربردی که در گوگل پلی وجود دارند عاری از هرگونه بدافزاری هستند، اما واقعیت این است که گوشی های اندرویدی کاربران ممکن است از جانب برنامه های کاربردی که در فروشگاه های ثالث و سایت های متفرقه قرار دارند در معرض تهدید قرار گیرد. امروزه فروشگا ه های نرم افزاری متعددی در ارتباط با سیستم عامل اندروید وجود دارند که از معروف ترین آن ها به فروشگاه آمازون می توان اشاره کرد. این گونه فروشگاه ها ممکن است به طور ناخواسته پذیرای برنامه های مخرب باشند. همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که تعدادی از سایت ها سعی می کنند فاقد اطلاع و کسب اجازه از کاربر برنامه کاربردی خود را روی دستگاه او نصب کنند. اما اندروید به ویژگی قدرتمندی تجهیز شده است که مانع از آن می شود تا برنامه های متفرقه از فروشگاه هایی به غیر از گوگل پلی روی دستگاه کاربر نصب شوند. اما برای بهره مندی از این ویژگی ابتدا باید آن را فعال کنید. برای این منظور به بخش Settings> Security بروید و گزینه منابع ناشناخته (Unknown sources) را غیرفعال کنید. اگر نیاز دارید برنامه ای را از فروشگاه های ثالث دریافت کنید، کافی است این گزینه را به طور موقت فعال و برنامه مورد نظر را نصب و دو مرتبه آن را غیرفعال کنید. 

برای آنکه اندروید این توانایی را داشته باشد تا برنامه های کاربردی نصب شده روی گوشی هوشمند شما را ارزیابی کند، ابتدا باید گزینه مربوط به این ویژگی را روی دستگاه خود فعال کنید. برای این منظور کافی است به مسیر Google> Security Verify apps بروید و در صفحه جاری گزینه اسکن دستگاه برای تهدیدات امنیتی (Scan device for security threats) را فعال کنید. زمانی که این گزینه فعال شود، اندروید قادر خواهد بود فعالیت ها و عملکرد برنامه های مختلف را مورد بررسی قرار دهد. در این حالت، هر زمان فعالیت مشکوکی را پیدا کند به شما در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد. 

شاید وجود آسیب پذیری های مختلف دلیل قانع کننده ای باشد که شما را تشویق کند جدیدترین وصله های امنیتی را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. اگر در زمینه به روزرسانی دستگاه خود کوتاهی کنید، در واقع به هکرها اجازه داده اید از رخنه موجود در دستگاه شما سوء استفاده کنند و به دستگاه شما وارد شوند. دستگاه های اندرویدی هر زمان موفق شوند به روزرسانی های عرضه شده را دریافت کنند، از طریق اعلانی این موضوع را به کاربر اطلاع می دهند. 
اندروید به شما اجازه می دهد به شکل دستی از وجود جدیدترین به روزرسانی ها اطلاع پیدا کنید. برای این منظور باید به مسیر Settings> About phone > system updates بروید.

خبر خوب این است که این ویژگی روی تمام مرورگرهای کرومی که روی دستگاه های اندرویدی کاربران نصب شده اند وجود دارد و به این شکل مانع از آن می شود که ورود به فضای وب با تهدیدات احتمالی همراه باشد. گوگل اعلام کرده است که این ویژگی به میزان قابل توجهی مانع از آن شده است تا کدهای مخرب به شکل پنهانی به دستگاه کاربر وارد شوند. برای فعال سازی ویژگی گشت و گذار ایمن در مرورگر کروم ابتدا باید مرورگر فوق را روی دستگاه اندرویدی خود اجرا کنید و در ادامه دکمه ای که به شکل سه نقطه وجود دارد را لمس کنید. سپس، به مسیرSettings > Privacy  بروید و اطمینان حاصل کنید تیک مربوط به گزینهSafe Browsing روی مرورگر شما فعال باشد. 

اما روش فوق این مشکل را دارد که اگر کاربر در محیط شلوغی قرار گیرد یا در مکانی با محیط تاریک باشد، هر دو راهکار با مشکل روبه رو خواهد شد. همچنین، اگر کاربری از ابزارهای جانبی یا جواهر آلات استفاده کند، این روش ها باز هم با مشکل مواجه خواهند شد. اما شرکت Sensory پیشنهاد داده است از دو تکنیک فوق به عنوان مکمل یکدیگر استفاده شود. در نتیجه اگر هریک از راهکارهای فوق در دسترس نباشد، کاربر از راهکار دیگری در این زمینه می تواند استفاده کند. به لحاظ تئوری این فرضیه قابلیت اجرا دارد. همچنین، این امکان وجود دارد تا پارامترهای مربوط به دقت و تیزبینی صوتی و تصویری را زمانی که کاربر به طور هم زمان در محیطی شلوغ و تاریک قرار گرفته است تغییر داد. این شرکت گفته است در انجام عملیات حساسی همچون تراکنش های مالی سطح امنیتی را بر پایه این الگو می توان افزایش داد و در شرایط عادی سطح امنیتی آن را کم کرد. به لحاظ امنیتی نیز احتمال فریب هر دو مکانیسم به طور هم زمان کار مشکلی است. این شرکت در همین ارتباط در حال کار روی مکانیسمی است که از ترکیب حالت لب ها و صدای منتشر شده به منظور اطمینان از اینکه کاربران کلمات را به درستی به زبان آو رده اند استفاده کند. در صورت به سرانجام رسیدن موفقیت آمیز این پروژه باید در انتظار راهکار امنیتی قدرتمند دیگری باشیم که نه تنها از دستگاه های اندرویدی بلکه قادر است از ماشین های حساس دیگری همچون دستگاه های خودپرداز بانک ها نیز به شکل ایمنی محافظت به عمل آورد.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

گوشی اندروید

آیا زبان برنامه نویسی کاتلین اکو سیستم اندروید را زیر و رو خواهد کرد؟

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

شیوه تشخیص و شناسایی برنامه های مخرب در فروشگاه گوگل پلی تغییر کرد

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

پیکسل گوگل امن‎ترین تلفن آندرویدی

این 6 راهکار ساده جهت محافظت از گوشی اندرویدی شما در برابر هکرها

اگر به امنیت گوشی اندرویدتان اهمیت می دهید این 10 مطلب را بخوانید

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات