افشای دست کاری مغرضانه محتوای ویکی پدیا توسط صدها کاربر

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- هنوز مشخص نیست ۴۰۰ ویراستار برای دستکاری محتوای ویکی پدیا به نفع شرکت های متبوع خود چقدر پول گرفته اند.

افشای دست کاری مغرضانه محتوای ویکی پدیا توسط صدها کاربر

افشای دست کاری مغرضانه محتوای ویکی پدیا توسط صدها کاربر -آکاافشای

آکاایران: افشای دست کاری مغرضانه محتوای ویکی پدیا توسط صدها کاربر

نزدیک به ۴۰۰ نفر از ویراستاران دائره المعارف آنلاین ویکی پدیا با دستکاری عمدی محتوای این سایت به نفع برخی شرکت های تجاری تلاش داشتند تا مشتریان را به استفاده از خدمات آنها ترغیب کنند.

به گزارش آکا ایران به نقل از فارس، افشا و شناسایی این مساله توسط مدیران ویکی پدیا باعث قطع دسترسی این افراد به محتوای آن شده است.

Wikimedia Foundation مالک بنیاد ویکی پدیا با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرده که بیش از ۳۸۰ حساب کاربری را مسدود کرده تا دیگر امکان ویرایش مقالات منتشر شده در سایت مذکور را نداشته باشند.

همچنین ۲۱۰ مقاله که توسط این کاربران متخلف ایجاد شده بودند نیز حذف شده است.

از جمله موضوعات این مقالات مغرضانه می توان به شرکت های کوچک نوپا، بازیگران جدید و تازه کار، خانه های قابل اجاره برای تعطیلات اشاره کرد.

به نظر می رسد برخی شرکت های تازه تاسیس و هنرمندان جویای نام برای افزایش اعتبار و کسب شهرت تلاش کرده اند، مبالغی را به ویراستاران ویکی پدیا بپردازند.

بررسی مقالات یاد شده هماهنگی و همدستی برخی افراد در این زمینه را تائید می کند.

اگر چه حساب کاربری افراد متخلف مسدود شده، اما آنها کماکان حق مشاهده محتوای موجود در سایت ویکی پدیا را دارند. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.منبع :

مغرضانه

تبلیغات