فریب شبه بدافزار مزاحم را نخورید

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- DNS-Unlocker برنامه ابزاری تبلیغاتی است و پیام های تبلیغاتی فریبنده و مزاحم بر روی صفحات وب ایجاد می کند.

فریب شبه بدافزار مزاحم را نخورید

فریب شبه بدافزار مزاحم را نخورید -آکافریب

آکاایران: فریب شبه بدافزار مزاحم را نخورید

یکی از انواع برنامه های تبلیغاتی مزاحم و فریبنده DNS-Unlocker است که به سیستم فرد قربانی راه یافته و بدون اینکه وی اطلاعی از حضور این نرم افزار داشته باشد، خود را به مرورگر این فرد متصل می کند.

به گزارش آکا ایران به نقل از مرکز ماهر، این نرم افزار معمولاً هنگامی که کاربر در حال کار کردن و سیر در صفحات وب است، به صورت اتوماتیک شروع به دانلود و نصب در پس زمینه می کند.

به محض اینکه این نرم افزار تبلیغاتی راهی به سیستم قربانی پیدا می کند، سریعاً خود را به add-on و extensionهای مرورگر های گوگل کروم، اکسپلورر، موزیلا فایرفاکس و سافاری اپل متصل کرده و هنگامی که کاربر یک صفحه وب را ملاقات می کند، پیام های تبلیغاتی که معمولاً پیام “Ads by DNSUnlocker” و یا “brought by DNSUnlocker" در متن آنها درج شده است را نشان می دهد.

DNS-Unlocker چیست؟
این نرم افزار مجانی، سرویس دهنده DNS است که طبق ادعای سازندگان آن، اجازه دور زدن محدودیت های ناشی از فیلترینگ DNS را فراهم می سازد.

اما در نهان، این برنامه ابزاری تبلیغاتی بوده و پیام های تبلیغاتی فریبنده و مزاحم بر روی صفحات وب ایجاد می کند.

این دسته از ابزارها تحت عنوان تبلیغات هدف گذاری شده نام گذاری می شوند، چراکه این نرم افزارها از اطلاعات شخصی کاربر (منظور تمامی اطلاعات درج شده در مرورگرها به دلیل مشاهده سایت های مختلف است) برای ایجاد پیام های تبلیغاتی استفاده می کنند که بیشترین احتمال بازدید از نظر کاربر مربوطه را دارند.

این نرم افزارها کاربر را بنا بر آمار بازدید سایت هایی که در گذشته و حال مرور کرده است، هدف قرار می دهند.

این دسته از نرم افزارها را نمی توان جزو بدافزارهای کامپیوتری تقسیم بندی کرد، ولی با این وجود این ابزار تبلیغاتیِ مزاحم هم چنان یک تهدید برای محرمانگی هرکاربر محسوب می گردند.

معمولاً این دسته از نرم افزارها بدون آگاهی کاربر به سیستم وی راه می یابند و معمولاً در داخل سایر نرم افزارهای شخص ثالث قرار گرفته و بدون آگاهی کاربر بر روی سیستم فرد نصب می شوند.

جامعه امنیتی اینترنت به شدت توصیه کرده اند تا کاربران به محض مشاهده DNS-Unlocker بر روی سیستم خود، این نرم افزار را سریعاً پاک کنند و از آنتی ویروس های معتبر و نرم افزارهای ضدتروجان برای از بین بردن هرگونه فایل مخربی در سیستم کامپیوتری خود استفاده کنند.منبع :

بدافزار

تبلیغات