هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سوئیفت منتقل کردند؟

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- یک دستگاه سوئیچ دست دوم 10 دلاری بدون فایروال باعث شد تا هکرها با استفاده از حفره موجود در بانک مرکزی بنگلادش و از طریق سیستم سوئیفت 80 میلیون دلار سرقت کرده و به یغما ببرند.

هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سوئیفت منتقل کردند؟

هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سوئیفت منتقل کردند؟ -آکاهکرها

آکاایران: هکرها چگونه 81 میلیون دلار از بانک مرکزی سرقت کرده و با سوئیفت منتقل کردند؟

به گزارش آکا ایران به نقل از خبرآنلاین، محمدشاه اعلم مدیر موسسه آموزشی جرائم رایانه ای بنگلادش می گوید اگر فایروال وجود داشت قطعاً هکرها نمی توانستند چنین کاری را انجام دهند.

به گفته وی اگر مقامات چند صد دلار هزینه کرده و سوئیچ مجهز به فایروال می خریدند ممکن نبود چنین سرقت رایانه ای صورت گیرد و به دلیل اینکه ردپایی هم از خود بر جای نگذاشته اند قابل ردیابی نیز نیستند.

اما مقامات سوئیفت می گویند هیچ یک از سیستم های سوئیفت هک نشده اند. اما پس از ملاقات مهندس مالزیایی سوئیفت به آن ها گفته شده تا سریعاً سوئیچ مرکزی را تعویض کنند.

گفته می شود در اوایل فوریه تلاش شد تا از طریق سوئیفت ۹۵۱ میلیون دلار به سرقت رود و درنهایت هکرها توانستند ۸۱ میلیون دلار پول به حسابی در فیلیپین ریخته و ازآنجا بلافاصله وارد سیستم کازینو کنند تا ردیابی غیرممکن شود. جالب اینجاست که عملیات انتقال ۲۰ میلیون دلار دیگر، به حسابی در سری لانکا به دلیل اشتباه در نام کمپانی متوقف شد.

پلیس بنگلادش می گوید ۲۰ نفر که اغلب خارجی هستند در این رابطه شناسایی شده اند اما آن ها کسانی هستند که پول به حسابشان واریزشده و سارق اصلی نیستند.

سیستم بانکی بنگلادش مجهز به ۵ هزار رایانه است و اتاق سوئیفت نیز ۱۲ در ۸ فوت در طبقه ۸ ساختمان آنکس در داکا واقع شده است و در آن ۴ سرور و ۴ مانیتور نصب است اما اتفاق مذکور ۴ و ۵ فوریه و زمان تعطیلات آخر هفته و زمانی که کسی حتی در کشیک هم نبوده، رخ داده است.منبع :

میلیون

تبلیغات