به نقل از آکاایران: مجموعه ای از برنامه ها را که موجب راه اندازی و استفاده از کامپیوتر می شوند " سیستم عامل " یا Operating System ( OS) گویند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد سیستم عامل ویندوز را مطالعه کنید.

مایکروسافت ویندوز

آکاایران: مایکروسافت ویندوز خانواده ای از سیستم عامل هایی است که شرکت مایکروسافتآن را برای رایانه های شخصی (PC) ، تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی تولید کرده است. این سیستم عامل، نسخه های متعددی دارد که از سال ۱۹۸۵ تاکنون به بازار عرضه شده اند.

ویندوز یک سیستم عامل چند وظیفه ای و چند کاربره گرافیکی برای کامپیوتر های شخصی است. در زمان سیستم عامل Dos کاربران درون یک محیط متنی ساده، تک کاربره و تک وظیفه ای کارهای خود را انجام می دادند اما در اواسط دهه 1980 میلادی نیازهای جدیدی پیدا شد از قبیل امکان اجرای چند برنامه همزمان، امکان دسترسی چند کاربر، رابط کاربری زیباتر، مدیریت کامل بر منابع و غیره... اینگونه بود که سیستم عامل Windows متولد شد.

مایکروسافت در سال ۱۹۸۱ سیستم عامل داس را ارائه کرد. داس سیستم عاملی مبتنی بر خط فرمان بود. یعنی کاربران باید دستورات مورد نیازشان را تایپ می کردند تا سیستم عامل آنها را اجرا کند. در ۱۹۸۵ مایکروسافت برای اولین بار سیستم عاملی بر مبنای داس ارائه کرد که رابط گرافیکی داشت. رابط گرافیکی باعث می شد می شد پیچیدگی های استفاده از کامپیوتر از دید کاربر پنهان بماند.

رضه ویندوز توسط مایکروسافت تحول شگرفی در استفاده از کامپیوترهای شخصی به وجو آورد و در راستای همه گیر شدن استفاده از کامپیوتر نقش به سزایی داشت و صد البته فروش آن سود عظیمی را برای شرکت مایکروسافت به همراه آورد.
مایکروسافت بعد از اولین ارائه ویندوز تا همین امروز آن را به روز رسانی کرده و نسخه های زیادی از ویندوز ارائه داده که برخی از آنها بیشتر از سایر نسخه ها توانستند نظر کاربران را جلب کنند از جمله ویندوزهای ۹۸ ، Xp و ویندوز ۷ .

بعد از ارائه نسخه های اولیه ویندوز مایکروسافت نسخه ۳ و ۳.۱ را در ۱۹۹۰ ارائه داد که اولین موفقیت تجاری را با فروش دو میلیون نسخه در شش ماه اول ارائه را برای مایکروسافت همراه داشت. در نسخه ۳.۱ رابط کاربری پیشرفت قابل توجهی داشت و استفاده از آن ساده تر بود. مایکروسافت این نسخه را به زبانهای مختلف ارائه کرد.

نسخه های سیستم عامل مایکروسافت ویندوز

ویندوز 3.0

ویندوز 9x

  • ویندوز
  • ویندوز 98

ویندوز 2000

ویندوز NT

خانواده های فعال ویندوز شامل ویندوز ان تی، ویندوز امبدد و ویندوز فون است. هریک ازاین خانواده ها ممکن است شامل چند زیرمجموعه باشد. (برای مثال: ویندوز سرور) خانواده های قدیمی ویندوز نیز شامل ویندوز 9x و ویندوز موبایل می باشد.

برخی از ویژگی های ویندوز 8

رابط کاربری مترو

ویندوز ۸ رابط کاربری جدیدی بر پایه زبان طراحی مترو مایکروسافت را به کار گرفته است. مترو محیطی خواهد بود از ویژگی جدید کاشی وار (مربع مانند) که در صفحه شروع (Start Screen) نمایان می شود که مشابه سیستم عامل ویندوز فون می باشد.هر کدام از آن کاشی ها یک برنامه را نشان می دهد و قادر خواهد بود که اطلاعات مرتبط مانند تعداد پیام های خوانده نشده برای یک برنامه ایمیل و یا درجه حرارت آب و هوا را نشان دهد.سبک مترو برنامه های کاربردی را تمام صفحه اجرا می کنند و می توانند برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین یکدیگر از قرارداد (Contracts) استفاده کنند.آن ها از طریق فروشگاه ویندوز (Windows Store) در دسترس خواهد بود. برنامه های سبک مترو باWindows Runtime platform جدید و با استفاده از زبان های برنامه نویسی ‍ C++ ، ویژوال بیسیک، سی شارپ و جاوا اسکریپت توسعه یافته اند.

کنترل پنل در سایزها و طرح های مختلف

در این نسخه با دو کنترل پنل متفاوت روبرو هستیم. یک همان کنترل پنل سابق که در برگیرنده تمام نیازها می باشد و دیگری یک کنترل پنل جدید که از طریق مترو قابل دسترسی است. این کنترل پنل که ظاهری کاملا گرافیکی دارد، گزینه های آن نسبت به کنترل پنل سابق محدودتر است و بیشتر آن ها مربوط به مواردی است که در تبلت ها کاربرد دارند.بیشتر گزینه های مطرح شده در این کنترل پنل برای کاربران عادی و یا کاربردهای روزمره بسیار مناسب به نظر می رسند.

کنترل پنل

استفاده از این کنترل پنل نیاز به دانش خاصی ندارد و هر کاربری می تواند براحتی با آن ارتباط برقرار نماید. با استفاده از این کنترل پنل می توانید براحتی کاربران را مدیریت نمایید، تنظیمات ارتباطی و شبکه خود را انجام دهید، شبکه های کوچک خود را راه اندازی و Sync کردن فایل ها را پیکربندی نمایید، قطعات جانبی را مدیریت کنید و تنظیمات حریم خصوصی خود را پیکربندی نمایید.

برنامه های نسل جدید

از مزایای ویندوز 8 توانایی اجرای برنامه های نسل پیشین ویندوز است به راحتی می توانید برنامه های پیشین خود را نصب کنید و در صورت تمایل آیکون آن ها را به مترو پین نمایید. این قابلیت یکی از دلایلی است که به نظر می رسد ویندوز 8 بر روی تبلت ها رقیبی جدی برای آندروید و iOS باشد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران