loading...
مدهای رنگی گرافیکی فتوشاپ

آکاایران: مدهای رنگی گرافیکی فتوشاپ

آکاایران: در دنیای گرافیک کامپیوتری ،سیستمهای متنوعی برای ساختن رنگ در اختیار داریم سیستم هایی نظیر RGB، CMYK ، HSB ، GRAYSCALE و …

به گزارش آکاایران: 1. Bitmap : یک تصویر طرح بیتی (Bitmap) فقط شامل پیکسلهای سیاه و سفید است. تصویری که دارای چنین حالت رنگی است از درجه وضوح کمتری برخوردار است و در این حالت نمی توان از رنگهای دیگر و نیز لایه ها و فیلترها استفاده کرد.

نکته: برای تبدیل مد رنگی Bitmap به یک فایل رنگی ابتدا باید تصویر را به حالت رنگ Grayscale تبدیل کنید.

مدهای رنگی گرافیکی فتوشاپ

2. RGB: در این نوع مد رنگی سه رنگ قرمز Red ، سبز Green و آبی Blue وجود دارد در صورتیکه از هر رنگ مقادیری را داشته باشیم می توانیم رنگهای بسیار زیادی به وجود آوریم از این نوع مد رنگی بیشتر برای کارهای تلویزیونی ورنگهای استاندارد مانیتور استفاده می شود به دلیل دارا بودن رنگهای بسیار درخشنده این سیستم رنگ به سیستم 24 بیتی (24 bit) که دارای 16 میلیون رنگ می باشد معروف است.

3. CMYK : این نوع مد رنگی همان سیستم اصلی چاپ چهار رنگ می باشد یعنی شامل رنگهای آبی فیروزه ای Cyan ، سرخابی Magenta ، زرد Yellow ، سیاه Black می شود. از مد رنگی CMYK برای چاپ بر روی کاغذ استفاده می شود که به سیستم 32 بیتی (32 bit) معروف است.

4. Index Color : این حالت رنگ برای تصاویری که در برنامه های چند رسانه ای مورد استفاده واقع می شوند، بسیار مفید است یک تصویر با مد رنگی Index Color نمی تواند دارای چند لایه باشد، حتی نمی توان در این گونه تصاویر از فیلترها نیز استفاده کرد.

5. HSB : این نوع مد رنگی بر اساس (ارزش و مقدار رنگ (H=Hue (S=Saturation اشباع رنگ ) و ( روشنایی B=Brightness) سنجیده می شود.

6. Lab : این مد رنگی حالت مناسب برنامه Photoshop است .در مواردی که لازم است ویرایش روشنایی و مقادیر رنگ, مستقل از هم صورت گیرند تصویر را می توان در این مد رنگی قرار داد همچنین برای ثابت نگه داشتن رنگ در زمانی که تصاویر بین سیستمهای مختلف جابجا شده و یا بر روی چاپگرهایی از نوع PostScript Level2 چاپ می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. رنگهای این مد رنگی بر روی مانیتورها و چاپگرهایی که به صورت متفاوت کالیبره شده اند، تفاوتی نمی کند.

7. GRAYSCALE : این مد رنگی در حقیقت سیستم تصاویر در تلویزیونهای سیاه و سفید می باشد که ترکیبی از 256 سایه های مختلف رنگ خاکستری است.از این مد رنگی برای تبدیل تصاویر یا عکسهای رنگی به یک عکس سیاه و سفید با کیفیت بالا استفاده می شود.

8. Duotone : یک تصویر با این مد رنگی یک تصویر خاکستری است که می بایست در یک تا چهار جوهر رنگی چاپ شود. با استفاده از این مد رنگی می توان به شدت رنگهای بیشتری دسترسی پیدا کرد این حالت معمولا برای افزایش محدوده خاکستری رنگ تصویر مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مدهای رنگی چاپ

تبلیغات