loading...
آکاایران: محققان یک شرکت امنیتی یک آسیب پذیری جدید در سیستم عامل اندروید شناسایی کردند که سیستم پیام رسانی چندرسانه ای را هدف قرار می دهد.
کشف یک آسیب پذیری جدید در اندروید

آکاایران: کشف یک آسیب پذیری جدید در اندروید

روز ۲۷ جولای محققان شرکت امنیتی Mobile Security Zimperium، خبر کشف یک آسیب‌پذیری جدید در اندروید را اعلام کردند که سیستم پیام‌رسانی چندرسانه‌ای (MMS) را هدف قرار می‌دهد. این آسیب‌پذیری که Satgefright نام گرفته، طبق برآوردهای محققان تقریباً بر روی حدود ۹۵۰ میلیون دستگاه‌ اندرویدی در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. بیشتر دستگاه‌هایی که تحت تأثیر این آسیب‌پذیری قرار گرفته‌اند، از نسخه‌های اندروید قبل از جلی‌بین (Jelly Bean) بهره می‌برند. شرکت گوگل یک بسته الحاقی برای حل این مشکل برای تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی ارائه کرده؛ اما بسیاری از تولیدکنندگان هنوز این به‌روزرسانی را به مشتریان ارائه نداده‌اند.

شرکت Zimperium هنوز تمام جزئیات این حمله را منتشر نکرده است، بنابراین باید منتظر ارائه جزئیات دقیق‌تر در کنفرانس بلک هت (Black Hat) در ماه آینده باشیم. با این حال، به نظر می‌رسد حملات ناشی از این آسیب‌پذیری نحوه پردازش‌ ویدئوها در اندروید، به ویژه در سیستم MMS گوشی را هدف قرار می‌دهند. هکرها می‌توانند از طریق ارسال کد‌های مخرب به عنوان یک پیام ویدئویی از کاربران سوءاستفاده کنند. زمانی که پیام ویدئویی پخش شود، هکر قدرت اجرای کد را از راه دور به دست می‌آورد و عملکرد میکروفون، دوربین یا هر بخش مهم دیگری از گوشی را به خطر می‌اندازد. در موارد آسیب‌پذیرتر، حتی لازم نیست کاربر از طریق پیام ویدئویی مخرب به تعامل بپردازد تا امکان اجرای کد مخرب از راه دور فراهم شود.

به گزارش آکاایران: به نظر می‌رسد گوگل در کدنویسی یک بسته الحاقی مختص رفع این آسیب‌پذیری با مشکلی مواجه نشده است؛ اما از آنجا که اکوسیستم اندروید به صورت تکه‌تکه است، به‌کارگیری این بسته الحاقی ممکن است بسیار دشوار باشد. با توجه به اینکه تنها ۱۲ درصد از دستگاه‌های اندرویدی در حال حاضر از آخرین نسخه اندروید بهره می‌برند، بسیاری از اپراتورها این به‌روزرسانی را روی شبکه خود به کار نگرفته‌اند. این موضوع باعث می‌شود در روند به‌کارگیری بسته‌های الحاقی مشکلاتی به وجود می‌آید. معمولاً چنین آسیب‌پذیری‌هایی از طریق به‌روزرسانی‌هایی در سطح اپلیکیشن‌ها رفع می‌شوند؛ اما آسیب‌پذیری در سیستم بنیادی مانند MMS تیم رفع مشکلات امنیتی اندروید را با مشکل مواجه می‌کند.
 

منبع :

تبلیغات