loading...
آکاایران: با عرضه ویندوز ۱۰، مرورگر جدید شرکت مایکروسافت نیز ارائه شد. ظاهراً این مرورگر که مایکروسافت اج نام دارد، بهتر از اینترنت اکسپلورر است.
۶ دلیل که نشان می دهد مرورگر مایکروسافت اج بهتر از مرورگر اینترنت اکسپلورر است

آکاایران: ۶ دلیل که نشان می دهد مرورگر مایکروسافت اج بهتر از مرورگر اینترنت اکسپلورر است

اینترنت اکسپلورر قدیمی‌ترین مرورگر موجود در بازار است؛ با قدمتی که به سال ۱۹۹۵ باز می‌گردد. در این مرورگر ۲۰ ساله بسیاری از کدها‌ی ۲۰ ساله وجود دارند که از استانداردهایی حمایت می‌‌کنند که دیگر استفاده نمی‌شوند. همچنین فنّاوری‌ها و استاندارد‌ها‌ی جدیدی برای مرورگرها به وجود آمده‌اند. به همین دلیل اینترنت اکسپلورر عقب مانده است.
بنابراین زمان آن رسیده بود که یک طراحی جدید و بدون نقص برای یک مرورگر کاملاً جدید انجام شود. این طراحی جدید در ویندوز ۱۰ در قالب مرورگر مایکروسافت اج ارائه شد. شرکت مایکروسافت قصد دارد نام مایکروسافت را در نام این مرورگر حفظ کند، درست مانند نام گوگل در مرورگر گوگل کروم. هیجان‌انگیزترین تغییراتی که در مرورگر جدید مایکروسافت پیدا خواهید کرد، در ادامه آمده است.

حذف فناوری‌های قدیمی
به گزارش آکاایران: ابتدا به بخش‌هایی که در مایکروسافت اج وجود ندارند، اشاره خواهیم کرد؛ تعداد زیادی از فنّاوری‌های قدیمی که دیگر در وب‌ها رایج نیستند. این فناوری‌ها عبارت‌اند از:
اکتیو ایکس (ActiveX): HTML 5 جایگزین کنترل‌های ActiveX شده است. با این حال، مایکروسافت اج هنوز هم از ادوب فلش (Adobe Flash) حمایت خواهد کرد که ممکن است خبر خوبی باشد یا نباشد.
 (Browser Helper Objects): HTML و جاوا اسکریپت (JavaScript) جایگزین BHO‌ها شده است. BHO‌ها در دهه ۱۹۹۰ و در دوران COM مورداستفاده قرار می‌گرفتند.
VBScript: جاوا اسکریپت جایگزین کد قدیمی Visual Basic شده است.
زبان وکتور: گرافیک‌های Scalable Vector جایگزین زبان قدیمی XML مایکروسافت برای گرافیک‌های ۲ بعدی شده است.
این تغییرات چه معنایی برای شما دارد؟ زمان بارگذاری سریع‌تر؛ زیرا مرورگر جدید موارد استانداری را که دیگر وجود ندارند، بیهوده چک نمی‌کند. اگر به هر دلیلی به بارگذاری صفحه‌ای نیاز داشته باشید که از بسیاری از فنّاوری‌های قدیمی استفاده می‌کند، هنوز هم می‌توانید از اینترنت اکسپلورر استفاده کنید، اینترنت اکسپلورر هنوز هم بر روی ویندوز ۱۰ شما وجود خواهد داشت.

موتور رندر جدید
مایکروسافت اج با یک موتور رندر جدید ارائه شده است که Microsoft EdgeHTML نام دارد. این موتور جدید به عنوان جایگزین موتور رندرTrident که برای چندین دهه موتور اینترنت اکسپلورر بوده است، به کار گرفته شده است. نتیجه این تغییر این است که صفحات وب بر روی صفحه‌نمایش بسیار سریع‌تر‌ نمایش داده می‌شوند.

امنیت بهتر
مرورگر مایکروسافت اج یک سری قابلیت‌های کوچک در پشت پرده دارد تا امنیت را در اینترنت افزایش دهد. به عنوان مثال، هر صفحه‌‌ای داخل یک جعبه‌ شنی است؛ بنابراین اگر نرم‌افزار مخربی در آن صفحه وجود داشته باشد، نمی‌تواند از فرایند مرورگر صفحه موردنظر خارج شود تا به عنوان مثال به هارد درایو شما دسترسی پیدا کند.
همچنین مایکروسافت اج استانداردها‌ی امنیتی جدیدی را پیاده‌سازی کرده است که شامل HTTP Strict Transport Security برای ایجاد ارتباطات امن‌تر وب و HTML 5 Content Security Policy برای محافظت در برابر حملات تزریق اسکریپت از طریق وب‌گاه می‌شود.

بینگ و کورتانا
جای تعجب نیست که مایکروسافت اج به طور چشمگیری با سرویس جستجوی بینگ و کورتانا یکپارچه شده است. کورتانا دستیار مجازی جدید ویندوز ۱۰ محسوب می‌شود. این ترکیب باعث می‌شود اطلاعات موردنیاز خود را بسیار سریع‌تر و راحت‌تر پیدا کنید.
مایکروسافت اج طوری طراحی شده که موضوعات موردنیاز شما را از طریق بینگ پیدا کند. همچنین این مرورگر از طریق استنباط آنچه می‌خواهید یا آنچه نیاز دارید؛ بر اساس جستجوهای قبلی و تاریخچه جستجو نتایج جستجو را بهبود می‌دهد.
همچنین به لطف حمایت کورتانا از جستجو به زبان طبیعی، می‌توانید سؤالاتی در نوار آدرس مایکروسافت اج تایپ کرده و بلافاصله به جواب برسید، بدون این که لازم باشد در اینترنت جستجویی انجام دهید.

افزونه‌های راحت‌تر
مرورگر اینترنت اکسپلورر از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کرد؛ اما مایکروسافت اج این پشتیبانی را بهبود بخشیده است؛ زیرا افزونه‌های مرورگر جدید روی همان کد جاوا اسکریپت و HTML ساخته می‌شوند که توسعه‌دهندگان برای افزونه‌هایی که با گوگل کروم و فایرفاکس کار می‌کنند، به کار می‌برند. طبق ادعای مایکروسافت، این افزونه‌ها را تنها با ایجاد چند تغییر می‌توان با مایکروسافت اج سازگار کرد. البته این افزونه‌ها بعداً از طریق یک به‌روزرسانی ارائه خواهند شد.

حاشیه‌نویسی‌ها
همه مرورگرها لینک‌ها را به اشتراک می‌گذارند؛ اما مایکروسافت اج می‌تواند این وب‌سایت‌های به اشتراک گذاشته شده را از طریق یادداشت‌های الکترونیکی و برجسته‌سازی نمایش دهد.
روی تولبار مایکروسافت اج روی دکمه Make a Web Note کلیک کنید تا یادداشت‌هایی را روی صفحات موردنظر برای دیگران ایجاد نمایید. دکمه Save نیز به شما کمک می‌کند یادداشت‌ها را در مایکروسافت وان‌نوت، بخش بوکمارک‌ها یا فهرست خواندن ذخیره کنید. همچنین می‌توانید از دکمه Share برای به اشتراک گذاشتن یادداشت خود استفاده نمایید.
 

منبع :

تبلیغات