آکاایران: اگر جزو کاربران گوشی های اندرویدی هستید، کلمه روت کردن را شنیده اید. با این حال قبل از اقدام به روت کردن دستگاه خود، بهتر است با مزایا و معایب روت کردن آشنا شوید.
معایب روت

مزایا و معایب روت کردن گوشی های اندرویدی -آکاگوشی اندرویدی

آکاایران: مزایا و معایب روت کردن گوشی های اندرویدی

با روت کردن (rooting) دستگاه اندرویدی، دنیای جدیدی در مقابل شما پدیدار خواهد شد. از آنجا که سیستم‌عامل اندروید دارای قابلیت سفارشی‌سازی است، پس از روت کردن نیز محدودیت‌هایی توسط اپراتور یا سازنده گوشی وجود خواهد داشت. روت کردن که با عنوان جیل‌برک (Jailbreaking) نیز شناخته می‌شود به شما اجازه می‌دهد به تمام تنظیمات گوشی خود دسترسی پیدا کنید که بیشتر آن‌ها در حالت عادی در دسترس نیستند. فرآیند روت کردن کمی پیچیده است و اگر درست انجام نشود، باعث می‌شود گوشی شما غیرقابل‌استفاده شود.
زمانی که فرآیند روت کردن درست انجام شود، می‌توانید کاربردهای سیستم‌عامل اندروید را مطابق میل خود تنظیم کنید.

مزایای روت کردن
به گزارش آکاایران: به صورت خلاصه می‌توان گفت روت کردن به شما اجازه می‌دهد گوشی خود را کنترل کنید. زمانی که گوشی خود را روت می‌کنید، می‌توانید سیستم‌عامل اندرویدی را که به صورت پیش‌فرض روی گوشی وجود داشته با اندروید دیگری جایگزین کنید. نسخه‌های مختلف اندروید را رام (ROM) می‌نامند. رام‌های خاص به شکل‌ها و سایزهای مختلف وجود دارند. چه اندروید عادی بخواهید که تنها عملکردهای مبتدی را دارد و چه نسخه‌های جدیدتر اندروید که هنوز برای گوشی شما ارائه نشده‌اند یا حتی اگر تجربه‌ای متفاوت می‌خواهید، با رام‌های مختلف به اهداف خود خواهید رسید.
همچنین شما می‌توانید اپلیکیشن‌های ناسازگار را روی گوشی خود نصب کنید و اپلیکیشن‌هایی که در کارخانه روی گوشی نصب شده‌اند و نمی‌خواهید، حذف کنید. شما می‌توانید قابلیت‌هایی مانند قابلیت اتصال وایرلس یک دستگاه به دستگاهی دیگر را که احتمالاً توسط اپراتور شما مسدود شده است، فعال کنید. با این کار شما می‌توانید از گوشی خود به عنوان یک هات‌اسپات وایرلس استفاده کنید یا زمانی که از وای‌فای استفاده می‌کنید، برای تبلت یا لپ‌تاپی که در نزدیکی شما قرار دارد، اینترنت فراهم کنید. همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌هایی که به دلایل مختلفی توسط اپراتور مسدود شده‌اند، دانلود کنید.
علاوه بر این، یک سری اپلیکیشن مختص دستگاه‌های روت شده وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند با گوشی خود همانند یک کامپیوتر رفتار کنید و به تنظیمات اصلی دسترسی داشته باشید تا گرافیک، سی‌پی‌یو و تنظیمات دیگر مربوط به عملکرد را تغییر دهید. همچنین می‌توانید از گوشی خود بکاپ عمقی بگیرید و تبلیغات و اپلیکیشن‌های امنیتی را مسدود کنید.

معایب روت کردن
روت کردن معایبی نیز دارد؛ اما مزایای آن بیشتر هستند. بیشتر اوقات، روت کردن باعث از بین رفتن اعتبار گارانتی می‌شود. در نتیجه بهتر است مدت اعتبار گارانتی گذشته باشد و بعد گوشی را روت کنید.
در برخی موارد، ممکن است گوشی را قفل و غیرقابل‌استفاده کنید. اگر دستورالعمل‌های روت کردن را به دقت دنبال کنید، این مشکل پیش نمی‌آید؛ اما به هر حال بایستی در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است قبل از روت کردن گوشی، از آن بکاپ بگیرید.
علاوه بر این ممکن است گوشی شما دچار مشکلات امنیتی شود؛ اما می‌توانید اپلیکیشن‌های امنیتی قوی که مختص گوشی‌های روت شده طراحی شده‌اند، دانلود کنید. از طرف دیگر، نمی‌توانید اپلیکیشن‌هایی را که سازنده، دانلود آن‌ها توسط گوشی‌های روت شده را مسدود کرده، استفاده کنید.
هر تصمیمی که گرفتید، تحقیقات گسترده‌ای در مورد آن انجام دهید و حتماً بکاپ داشته باشید تا اگر مشکلی پیش آمد، از آن استفاده کنید. شاید بهتر باشد از یک گوشی قدیمی به صورت تمرینی استفاده کرده و اول آن را روت کنید.


 

منبع :

تنظیمات سیستمی


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مزایای روت کردن گوشی , مزایای روت گوشی

تبلیغات