آکاایران حتما برای شما هم پیش آمده هنگام کار با دوربین دیجیتال یا تماشای عکسهای حافظه دوربین روی کامپیوتر، اشتباها برخی عکسهای زیبا و جذابتان پاک شوند. پاک شدنهای اتفاقی این روزها تبدیل به زهری کشنده برای وجود دیجیتالی ما شده اند.
 
شیوه بازیابی عکسهای پاک شده از کارتهای حافظه SD

آکاایران: شیوه بازیابی عکسهای پاک شده از کارتهای حافظه SD

اما خبر خوب اینجا است که معمولا فایلهای پاک شده با درصد موفقیت بالایی قابل بازیابی هستند. البته این بدان معنی نیست که همیشه این کار قابل انجام است.  برای بازیابی عکسها  در ویندوز و OS X دو برنامه بسیار عالی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.
 
برای شروع عملیات فوق‌العاده بازیابی عکسهایی که اتفاقی پاک شده اند، ابتدا سریعا انجام هر کاری روی کارت حافظه را متوقف کنید. اصلا به کارتان روی دوربین یا کامپیوتر ادامه ندهید و حافظه SD را از دوربین خارج کنید. سپس آن را درون یک کارت ریدر قرار دهید.
 
شیوه بازیابی عکسهای پاک شده از کارتهای حافظه SD
پس از آن نوبت به مراحل زیر می‌رسد:
 
به گزارش آکاایران ۱- کاربران ویندوز برنامه Recuva را نصب کنند و کاربران OS X هم می‌توانند از اپلیکیشن PhotoRec استفاده نمایند.
 
۲- اپلیکیشن را اجرا کرده و درایو مربوط به کارت حافظه را انتخاب کنید. حال به اپلیکیشن اجازه دهید که کار خود را آغاز کند. اینگونه برنامه می‌تواند محل فایلهای پاک شده را روی حافظه پیدا کند. Recuva رابط کاربری ساده و گرافیکی دارد. اما PhotoRec تقریبا متنی است و رابط کاربری آنچنانی ندارد. البته کارکرد هر دو به یک شکل است. 
نکته مهم: برای پیدا کردن فایلهای پاک شده، فضای خالی (“Free” space ) کارت حافظه را جستجو کنید و برای بازیابی عکسها از حافظه‌های جانبی آسیب دیده شیوه جستجو را روی تمام درایو (Whole) قرار دهید.
 
۳- در اپلیکیشن PhotoRec دستورالعمل راهنما را دنبال کنید و به انتخاب محل بازیابی بپردازید. وقتی که عملیات بازیابی به اتمام برسد، فایلها در محل انتخابی قابل دسترسی هستند. 
 
۴- برای برنامه Recuva هم  اسکن را اجرا کنید و پس از آن از شما خواسته می‌شود که عکسهایی را که می‌خواهید بازیابی کنید، انتخاب نمایید. پس از انتخاب این فایلها، می‌توانید محل ذخیره نسخه بازیابی شده را روی هارد کامپیوتر مشخص کنید.
 
اکنون پس از اتمام کار هر یک از این نرم‌افزارها تنها کافی است که سراغ پوشه انتخابی رفته و عکسهای‌تان را مشاهده کنید. از این پس هم بهتر است که نسخه‌ای از عکسهای تان را روی یک سرویس کلود امن نگه‌داری کنید تا مشکلی کمتری در خصوص پاک شدن یا ویرایش شدن اتفاقی نسخه های اصلی داشته باشید. البته که امنیت حریم خصوصی و مالکیت معنوی فایلها در سرویسهای ابری خود داستانی دیگر است.
 
آیا شما تا به حال مشکلی بابت پاک شدن اتفاقی فایلها و عکسهای تان داشته‌اید؟ تجربیات ارزشمندتان را در اختیار ما و دیگر کاربران بگذارید.
 

 

منبع :

تبلیغات