در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته ترفندهای نرم افزارها از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده
ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

آکاایران: ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

آکاایران ماه هاست که بحث های زیادی درباره ی قابلیت های جدید ویندوز10، ایکس باکس وان و هم چنین آینده ی گرافیک بازی های رایانه ای و ویدیویی به گوش مان می خورد. تمام آن ها هم با محوریت یک موضوع هستند: «دایرکت ایکس12». پیشرفت هایی مثل فریم ریت بسیار بالاتر، مصرف انرژی بسیار کم تر و به راه افتادن بازی ها روی کارت های گرافیک AMD بیش ترین بحث ها و گمانه زنی هایی هستند که درخصوص دایرکت ایکس12 به راه افتاده است. البته این طور که به نظر می رسد، اکثر این حرف ها و گمانه زنی ها قرار است درست از آب دربیایند.

به گزارش آکاایران مایکروسافت حسابی روی دایرکت ایکس12 مانور داده. حالا در حالی که تنها یک روز تا عرضه ی رسمی ویندوز10 مایکروسافت مانده، بد نیست نیم نگاهی به دایرکت ایکس12 و قابلیت هایی که قول شان داده شده است، بیاندازیم.

دایرکت ایکس12 چیست؟

بگذارید از اول شروع کنیم. دایرکت ایکس12 جدیدترین نسخه از رابط برنامه نویسی نرم افزار (API) دایرکت ایکس است. این رابط برنامه نویسی، وظایف بصری یا چند رسانه ای رایانه هایی که سیستم عامل ویندوز را اجرا می کنند، شامل می شود. بیش تر کاربران هم دایرکت ایکس را فقط به خاطر بازی های رایانه ای می شناسند. چون بیش تر بازی ها از قدرت برنامه نویسی دایرکت ایکس برای به راه انداختن بخش های گرافیکی شان استفاده می کنند.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

دایرکت ایکس در اصل برای ویندوز است. اما مایکروسافت می خواهد ویندوز10 را روی پلتفرم های متعددی راه اندازی کند. قرار است دایرکت ایکس به تبلت ها و موبایل ها هم راه پیدا کند. ایکس باکس وان هم از این موضوع مستثنی نیست. تمام ایکس باکس ها تا به امروز بر پایه ی دایرکت ایکس کار می کردند. بد نیست بدانید اسم ایکس باکس از روی «دایرکت ایکس باکس» (DirectX Box) برداشته شده است. مایکروسافت برای اولین بار می خواهد نسخه ی دایرکت ایکس کنسول بازی اش را هم ارتقا دهد. ویندوز 10 به ایکس باکس وان هم می آید و این کنسول بازی، به دایرکت ایکس 12 مجهز خواهد شد.

با تمام این اوصاف، دایرکت ایکس12 فقط مخصوص ویندوز10 طراحی شده است و نسخه های قبلی این سیستم عامل، به دایرکت ایکس جدید دسترسی نخواهند داشت.

چرا دایرکت ایکس12 مهم است؟

می توان پاسخی این سوال را خیلی کوتاه داد: «قرار است دایرکت ایکس12 بازی ها را سریع تر اجرا کند.»

اصلی ترین دلیلی که باعث شده دایرکت ایکس تا به امروز از زبان های برنامه نویسی گرافیکی دیگر موفق تر باشد، وابسته نبودن بیش از اندازه ی اش به سخت افزار است. رایانه های شخصی، بی نهایت سخت افزار مختلف و متفاوت دارند. آن هم قبل از این که با نصب سخت افزارهای مختلف روی یک سیستم، باز هم مجموعه ی سخت افزاری پیچیده تری تولید کنیم. دایرکتایکس12 به کدنویس ها اجازه می دهد تا برنامه ی خودشان را با ساختاری یک سان بنویسند و خودش تمام پیچیدگی های سخت افزاری را برطرف می کند.

البته دایرکت ایکس12 این امکان را هم دارد تا اجازه ی کنترل مستقیم سخت افزار را به سازندگان بدهد. مهم ترین قابلیت دایرکتایکس12، استفاده ی بهینه تر از پردازنده ی مرکزی (CPU) است. این نسخه ی جدید از دایرکتایکس، پردازش های بین هسته های یک پردازنده را متعادل تر تقسیم می کند و سرعت خروجی آن ها را بیش تر می کند. در نتیجه فشاری که بازی ها روی پردازنده ی کارت گرافیک (GPU) می آورند، کم تر می شود و می توان پردازش بهینه تری هم از آن دریافت کرد.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

وقتی پردازنده ی اصلی بیش تر بار پردازشی را به دوش بکشد، می توانیم از کارت گرافیکی استفاده ی بهینه تری کنیم.

هم چنین دایرکت ایکس12 قابلیتی جدید با عنوان Explicit Multiadapter دارد. با استفاده از این قابلیت، رایانه ها می توانند از چند پردازنده ی گرافیکی مختلف برای انجام یک کار استفاده کنند. برای مثال بازی ها می توانند ازیک کارت گرافیکی اینتل و یک کارت گرافیکی انویدیا روی سیستمی مشترک به طور هم ز مان استفاده کنند.

با این حال، به راه انداختن این قابلیت نیازمند انجام بهینه سازی های زیادی توسط استودیوهای بازی سازی است. باید منتظر ماند و دید که چه تعدادی از بازی ها و نرم افزارها در آینده این قابلیت را در خودشان می گنجانند.

آیا دایرکت ایکس 12 باعث می شود بازی ها بهتر اجرا شوند؟

تمام شواهدی که تا به امروز در اختیار کاربران و کارشناسان قرار گرفته اند، این موضوع را تایید می کنند. مایکروسافت و اینتل ادعا می کنند که با استفاده از دایرکت ایکس12 نرم افزارها تا 50 درصد سریع تر اجرا خواهند شد. هم چنین رایانه ها تا 50 درصد مصرف انرژی کم تری خواهند داشت. یکی از مسوولان مایکروسافت گفته که دایرکتایکس12، مثل این است که سخت افزار جدیدی روی سیستم خود نصب کرده باشید؛ اما با این تفاوت که این سخت افزار جدید مجانی است.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

دایرکت ایکس12 در بنچمارک های 3DMark بیش از 10 برابر سریع تر عمل کرده است.

حتی شرکت AMD هم که اصولا نباید از دایرکت ایکس12 پشتیبانی کند (چون این شرکت ساختار برنامه نویسی گرافیکی خاص خودش را دارد)، در مراسم رونمایی از دایرکت ایکس12 به تعریف از آن پرداخت. یکی از مسوولان AMD در این مراسم گفت دایرکت ایکس12 مثل این می ماند که سخت افزارها چهار نسل به جلو رفته باشند. برای مثال شرکت AMD بازی «میدان نبرد 4» (Battlefield4) را یک بار با استفاده از دایرکت ایکس11 و سپس با استفاده از دایرکت ایکس12 اجرا کرد؛ نتیجه آن شد که بازی 58 درصد سرعت بیش تری پیدا کرد. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که این رقم ها روی سخت افزاری مشخص ارایه شده اند و چنین آزمایشی روی هر سخت افزار، متفاوت خواهد بود.

با تمام این اوصاف، آمارهای دیگری که تا به امروز از دایرکت ایکس12 ارایه شده اند ، همگی آزمایش هایی بوده اند که تعداد پردازش های مختلف را بررسی می کردند و اجرای بازی های رایانه ای از زمین تا آسمان با چنین آزمایش هایی فرق دارد.

به همین خاطر هم ابتدا باید بازی هایی را که کدهای شان بر پایه ی دایرکت ایکس12 نوشته شده اند را از نزدیک تجربه کنیم و سپس درباره ی آن ها نظر قطعی بدهیم.

آیا برای دایرکت ایکس12 باید یک کارت گرافیک جدید خرید؟

ظاهرا که این طور نیست. دایرکت ایکس12 با بیش تر کارت های گرافیک جدید کار می کند. کارت های گرافیک AMD که بر پایه ی ساختار Graphics Core Next Architecture این شرکت تولید شده باشند، مثل کارت های سری 7000، 8000، کارت های R200 و R300 و هم چنین کارت های Fury و Fury X کاملا با دایرکتایکس12 هماهنگ هستند. اگر کمی دقت کرده باشید، متوجه می شوید که تمام کارت های شرکت AMD که در بازه ی زمانی سه سال پیش تولید شده اند، نام برده ایم.

تمام کارت های گرافیک انویدیا هم که بر پایه ی ساختارها Kepler، Maxwell و Fermi تولید شده اند، با دایرکت ایکس هم خوانی خواهند داشت. در نتیجه تمام کارت های سری ها GTX 400 تا GTX 0 این شرکت، که قدیمی ترین آن ها به بیش از 5 سال پیش باز می گردد، از دایرکت ایکس12 پشتیبانی خواهند کرد.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

با این حال، تنها کارت هایی که از قابلیت های دایرکت ایکس 12.1 پشتیبانی می کنند، کارت های نسل دوم سری Maxwell شرکت انویدیا هستند؛ کارت های مثل GTX 980 Ti این شرکت.

پردازنده های اینتل هم اگر ساختاری بر پایه ی Haswell یا جدیدتر داشته باشند، توسط دایرکتایکس12 پشتیبانی خواهند شد.

آیا ویندوز10 بازی های امروز را بهتر اجرا خواهد کرد؟

ویندوز10 فردا عرضه می شود؛ اما این ویندوز و دایرکت ایکس12 قرار نیست تاثیر زیادی روی بازی هایی که همین حالا انجام می دهید، داشته باشند. شاید پیشرفتی در بازی ها ببینید، اما آن را به دایرکت ایکس12 نسبت ندهید.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

شرکت اسکوئرانیکس یکی از اولین دموهای فنی را بر مبنای دایرکت ایکس12 ساخته است.

بازی ها و برنامه ها باید از همان ابتدا بر پایه ی دایرکت ایکس12 کد نویسی شده باشند تا از قابلیت های آن استفاده کنند. مدیر ایکس باکس هم گفته است که انتظار عرضه ی بازی هایی که از دایرکت ایکس12 استفاده می کنند را حداقل تا پایان سال 2015 نداشته باشید.

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده

دایرکت ایکس12 به اسکوئرانیکس اجازه داده تا بافت پوست و نحوه ی انعکاس نور از آن را به واقعی ترین حالت ممکن بازسازی کند.

دایرکت ایکس11 و مدت زمانی که طول کشید تا استفاده اش معمول شود را به خاطر بیاورید. این طور که به نظر می رسد، فعلا باید برای دیدن تاثیرات دایرکت ایکس12 مدتی صبر کنیم. اما مطمئن باشید این انتظار قطعا ارزش اش را خواهد داشت.

منبع :

ویندوز10 گیمرهای حرفه ای را هدف قرار داده گردآوری توسط بخش ترفند نرم افزار، آموزش نرم افزار، ترفندهای نرم افزار سایت آکاایران
تبلیغات