«اینباکس» در برابر «جی میل»

آکاایران: «اینباکس» در برابر «جی میل»

آکاایران گوگل ادعا می کند برنامه ی «اینباکس» (Inbox) نسخه ی دوم و کامل تر «جی میل» (Gmail) است. اما آیا این ادعا صحت دارد و استفاده از این برنامه می تواند نحوه ی تعامل با ایمیل های مان را تغییر دهد؟

به گزارش آکاایران اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که از سرویس جی میل استفاده می کنند، به احتمال زیاد از برنامه ی جی میل یا برنامه ی پیش فرض Mail در تلفن همراه هوشمند یا تبلت تان استفاده کرده اید. اما چند ماهی می شود که گوگل دست به کار شده و برنامه ی دیگری را هم با نام اینباکس در اختیار عموم کاربران قرار داده است؛ برنامه ای که خودش یکی از زیرمجموعه های جی میل به شمار می رود. در این مقاله ی کوتاه قصد معرفی و بررسی این سرویس جدید و مقایسه ی آن با جی میل را داریم.

گوگل ادعا می کند اینباکس نسخه ی دوم و بهتری از سرویس بسیار محبوب و پرطرفدار جی میل است. این برنامه تمام ویژگی های خوب جی میل را گرفته و قابلیت های بیش تری به آن ها اضافه کرده است؛ در نهایت هم مجموع این ویژگی ها، اینباکس را به برنامه ی ایمیل بی نقصی تبدیل کرده اند که تمام ویژگی های مورد نیاز کاربران را در خودش گنجانده است.

مدتی می شد که سرویس اینباکس در دسترس علاقه مندان قرار گرفته بود؛ حداقل برای آن دسته از کاربرانی که دعوت نامه ی استفاده از این سرویس را دریافت کرده بودند. اما گوگل چند ماه پیش در جریان سخنرانی اصلی کنفرانس توسعه دهندگان گوگل (Google I/O) اعلام کرد که برنامه ی اینباکس از آن لحظه به بعد برای همه ی کاربران در دسترس مستقیم قرار دارد. این برنامه کاملا رایگان است و می توان آن را برای استفاده در دستگاه های مجهز به سیستم های عامل اندروید و iOS دانلود کرد. هرچند اگر هنوز مطمئن نیستید که این برنامه ارزش دانلود دارد یا نه، می توانید با خواندن ادامه ی متن به تفاوت های میان این دو پی ببرید و تصمیم گیری را برای خودتان ساده تر کنید.

«اینباکس» در برابر «جی میل»

جی میل در برابر اینباکس

به خاطر داشته باشید که اینباکس هم چنان همان جی میل است؛ اما رابط کاربری اش کمی بهینه شده و همه چیز به گونه ای طراحی شده که به اعتقاد گوگل بیش از جی میل قدیمی مورد پسند کاربران قرار بگیرد. وقتی برای اولین بار برنامه را باز می کنید، متوجه خواهید شد که اینباکس بعضی از پیام ها را در گروه های خاص قرار می دهد. این یکی از مهم ترین ویژگی های برنامه ی جدید اینباکس است. این بدین معنی است که تمام ایمیل هایی که به هرنحوی به هم مربوط می شوند در یک گروه قرار می گیرند. به عنوان مثال ایمیل های خرید در یک گروه و ایمیل های مربوط به سفر در گروهی دیگر طبقه بندی می شوند. گوگل باور دارد که کاربران از این طریق می توانند به سرعت ایمیل های شان را چک کنند؛ علاوه بر این می توانند برای تمام ایمیل های یک گروه تیک «خوانده شده» (Read) بگذارند و دیگر مجبور نیستند ایمیل ها را تک تک انتخاب کنند.

«اینباکس» در برابر «جی میل»

دیگر ویژگی جالب اینباکس، «اسنوز کردن» (Snooze) ایمیل هاست. در این حالت، اگر ایمیلی دریافت کنید، اما به دلیل مشغله ی زیاد نتوانید آن را چک کنید، می توانید آن را اصطلاحا «اسنوز» کنید تا پس از مدتی مجددا دریافت این ایمیل به شما یادآوری شود. این فرآیند تقریبا چیزی شبیه به دریافت مجدد ایمیل است؛ با این تفاوت که این بار زمانی ایمیل را دریافت می کنید که زمان لازم و کافی برای خواندن اش را داشته باشید.

علاوه بر این یکی از ویژگی های محبوب رابط کاربری تحت وب جی میل، برای اولین بار توسط برنامه ی اینباکس به گوشی های موبایل راه پیدا کرده است. حالا در دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید یا iOS می توانید ایمیلی فرستاده شده را چند لحظه بعد از ارسال بازگردانید. این قابلیت به درد کسانی می خورد که زود از ارسال ایمیل خود پشیمان می شوند! توجه داشته باشید که تنظیمات این ویژگی باید فعال شود. هم چنین تنها مدت زمان محدودی پس از ارسال ایمیل می توان از این قابلیت استفاده کرد. تا پیش از این هرگز استفاده از چنین ویژگی ای در هیچ کدام از برنامه ی موبایل جی میل ممکن نبود؛ اما حالا کاربران می توانند به کمک اینباکس از این ویژگی روی تلفن های همراه هوشمندشان یا حتی تبلت ها استفاده کنند.

ویژگی های خرده ریز دیگری هم در اینباکس وجود دارد که از میان آن ها می توان به ثبت یادآور (Reminder) درون برنامه، منگنه کردن ایمیل ها (pinning emails)، اولویت بندی ایمیل ها، ارتقای جست و جو در اینباکس و حتی قابلیت گروه بندی ایمیل ها متناسب با سلایق کاربر اشاره کرد.

برنامه ی اینباکس قطعا سرویس ایمیل را به شکل متفاوتی برای کاربران ارایه می دهد و بعضی از کاربران هم از کار با آن لذت خواهند برد؛ اما این برنامه برای همه کارایی ندارد. ایده ی گروه بندی ایمیل ها در حد نظریه، جالب به نظر می رسد؛ اما برای بعضی از کاربران فایده ی چندانی نخواهد داشت.

در واقع باز کردن برنامه ی اینباکس برای اولین بار و دیدن ایمیل های تان می تواند تا حدودی تجربه ی استرس زایی باشد. ایمیل ها دیگر در قالب فهرستی ساده و به ترتیب جدیدترین ایمیل نمایش داده نمی شوند؛ بلکه در قالبی بی نظم اما در عین حال منظم، به همراه جلوه های گرافیکی به کاربر ارایه می شوند.

با این وجود، یکی از ویژگی هایی که باعث برتری اینباکس در مقایسه با جی میل می شود، قابلیت سوایپ کردن است. برای این که به یکی از ایمیل های تان برچسب «انجام شده» بزنید، کافی است آن را به سمت راست سوایپ کنید؛ یا این که می توانید با سوایپ به سمت چپ، همان ایمیل را اسنوز کنید. در برنامه ی جی میل قابلیت سوایپ به شکل محدودتری وجود دارد.

در هر صورت اکثر کاربران استفاده از جی میل را ترجیح می دهند؛ چرا که به رابط کاربر ی اش عادت کرده اند و ترجیح می دهند ایمیل های شان را در قالبی ساده و بدون زرق و برق، که احتمالا کاربردی هم نخواهند داشت، ببینند. روی هم رفته می توان اینباکس را نسخه ی تجملاتی تر برنامه ی جی میل توصیف کرد. اگر از برنامه ی جی میل خسته شده اید و دنبال برنامه ای با قابلیت های بیش تر و ظاهری آراسته تر می گردید، شاید برنامه ی اینباکس را بپسندید. اما اگر از جی میل راضی هستید و با آن مشکلی ندارید، دلیلی وجود ندارد آن را کنار بگذارید. به طور کلی اگر مشکلی وجود ندارد، طبیعتا نیازی به رفع آن هم وجود ندارد. البته نباید انکار کنیم که اینباکس ویژگی هایی دارد که بازدهی بعضی از کاربران را افزایش می دهد. اما چند ویژگی اضافی که شاید هم به کار نیایند ارزش این را ندارد که به رابط کاربری دگرگون شده ی آن عادت کنید.

منبع: GottaBeMobile

منبع :

تبلیغات