loading...
امپراطوری اپ (فصل چهارم/ بخش اول)

آکاایران: امپراطوری اپ (فصل چهارم/ بخش اول)

آکاایران فصل چهارم – بخش اول

به گزارش آکاایران فرصت طلایی اپ شما

چگونه می شود اپ های موفق ساخت

“از اندیشه ی انسان ها طلای بیش تری می توان استخراج کرد تا از زمین.”

– ناپلئون هیل

امپراطوری اپ (فصل چهارم/ بخش اول)
هرسال شب عید، علاوه بر این که طوری جشن می گیریم که انگار آخرالزمان رسیده و به قدری خوراکی می خوریم  که گویا آخرین خوراکی های باقی مانده در کره ی خاکی هستند، رفیق ام «گرِگ» لیستی از اهداف ا ش برای سال جدید، تهیه می کند.

همیشه و بدون استثنا، اولین هدف اش برای سال جدید  ورزش کردن و ساختن هیکل بی نقصی است که از سال اول دانشکده به آن طرف دیگر نداشت . او از روز اول ژانویه طوری افکارش مشغول رژیم و باشگاه و هیکل جدیدش و این که ظاهرش چه تاثیری بر زندگی اش خواهد داشت می شود که انگار قرار است همه ی این ها همین امسال برای اش عوض بشوند.

سال به سال، شاهد این هستیم که گرِگ بدون هیچ برنامه ی فکر شده ی مناسبی به باشگاه محل می رود و می خواهد فقط با این کار نتیجه ی دل خواه اش را به دست بیاورد. هرچند، برای یکی دوماه کمی تغییر می کند اما این تلاش ها ناپایدارند. او خسته و دل سرد می شود. حسابی از خودش بدش می آید و دست از فعالیت می کشد. هدف اش برای سال جدید دوباره از بین می رود و بقیه ی سال به خودش می گوید: “من از عهده اش بر نمی آیم؛ این کار من نیست.” در حالی که شاید فقط چند اینچ تا رسیدن به هدف اش فاصله دارد.

آیا شما هم نمونه ای از همین افراد را دور و برتان دیده اید؟

در ستایش امپراطوری اپ

“میلیون ها دلار درآمد داشته باشید در حالی که در سفر دور دنیا هستید؟ خب، برای این موضوع یک کتاب هست که همین الان در حال خواندن آن هستید. من نتیجه­ ی فوق ­العاده ی استراتژی های چاد را در اپ استور دیده ­ام. فرصت یک کارآفرین برتر شدن را بقاپید و به جمع رو به رشد پولدارها بپیوندید.”

– «تایفون کارادنیز»، رییس شبکه ی درآمدزایی «اپ آیفون»

دقیقا همین ماجرا برای اپ آفرینان تازه کار هم اتفاق می افتد. آن ها عجولانه، با امیدهای فراوان و تصور پول دار شدن وارد بازار کار می شوند؛ بدون این که متوجه باشند هرکاری روش و نظام مخصوص به خودش را دارد. شما چه بخواهید یک شکم شش تکه ی سفت داشته باشید، چه یک کسب و کار اپلیکیشن چند میلیون دلاری، باید شور و شوق تان را با برنامه ریزی و نظم، هدایت کنید؛ وگرنه با اولین نشانه های مشکلات دست از همه چیز می کشید. بسیاری از اپ آفرینان بعد از این که اولین اپ شان با شکست مواجه می شود، درست جایی نزدیک به پیشرفت و موفقیت، دست از کار می کشند.

اما شما نباید جزو این دسته باشید. نکات این فصل مثل یک مربی خصوصی، شما را در مسیر درست هدایت می کند و استراتژی هایی را به شما یاد می دهد که بتوانید ایده های خوبی برای ساخت یک اپ موفق داشته باشید. شما یاد می گیرید که به طور مداوم ایده های تان را تجزیه و تحلیل و غربال کنید تا بتوانید همیشه ایده های پول ساز ارایه بدهید.

آیا تمام ایده های تان موفق و پول ساز خواهند بود؟ نه؛ به احتمال زیاد نه. به هرحال، می توانم به شما اطمینان بدهم که اگر این روند را پیش بگیرید، مجبور نخواهید بود بخاطر آن کوزه ی پر از طلا در انتهای رنگین کمان با یک «لِپرِکان» (Leprechaun) کشتی بگیرید. (یکی از معروف ترین افسانه های قدیمی که درباره ی رنگین کمان گفته می شود این است که در انتهای آن یک کوزه پر از طلا وجود دارد که یک لِپرِکان از آن نگهبانی می کند. لِپرِکان (Leprechaun) یک موجود افسانه ای در اساطیر ایرلند است که به شکل پیرمردی کوچک اندام با کت و کلاه سبز به تصویر کشیده می شود.)

عاشق ایده ی خودتان نشوید

مطمئن ام شنیده اید که می گویند: “هرچیزی مشتری خودش را دارد.” بسیاری از توسعه دهندگان فکر می کنند که این در دنیای اپ هم صدق می کند؛ اما در واقع این طور نیست.

آن ها یک اپ می سازند و توقع دارند کسی یا کسانی خیلی زود آن را ببینند و دانلود کنند. این اتفاق به ندرت می افتد. ابتدا شما باید بفهمید که مردم به چه چیزی علاقه دارند و کدام گروه از اپ ها را دانلود می کنند؛ سپس بر اساس این اطلاعات اپ خودتان را بسازید.

اگر به موضوع خاصی علاقه داشته باشید، نقطه ی خوبی است که از همان جا جستجو در اپ ها را شروع کنید. این مساله که شما از انجام کارتان لذت ببرید خیلی عالی است؛ چرا که اشتیاق و پشتکار بیش تری برای موفق شدن خواهید داشت و این یک شرایط ایده آل خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که این جا قرار است فقط یک نقطه ی شروع باشد. اگر در بازار تقاضایی برای ایده ی شما نبود، بی خیال ا ش بشوید. از طرف دیگر، اگر بازار نسبت به موضوع مورد علاقه تان تمایل نشان داد، می توانید روی ساختن اپ هایی در همان حوزه تمرکز کنید.

چطور بفهمید که بازار اپ تان را دوست داشته است؟ فقط به جدول اپ های برتر نگاهی بیاندازید. آیا آن ها شبیه همانی هستند که می خواهید به لیست تان اضافه کنید؟ اگر جواب تان مثبت است، خب پتانسیل برنده شدن را دارید؛ وگرنه، به جستجو ادامه دهید. همین قدر ساده.

وقتی شما در مسیر اپ های موفق گام برمی دارید، شانس بهتری برای پیشرفت دارید؛ زیرا این اپ ها ثابت کرد ه اند که طرفدارها و کاربرهای ابتدایی را دارند.

هرچه از اهمیت دنباله روی از اپ های موفق بگویم، باز هم کم است. این که مردم عاشق ایده ی خودشان بشوند، حتی اگر بازار آن را نپذیرد، آسان است. اما این یکی از پرهزینه ترین اشتباهاتی است که می توانید مرتکب شوید.

توسعه دهندگان مدام به این اشتباه دچار می شوند. آن ها برای ایده های جدیدشان کلی وقت و انرژی می گذارند و روی ساختن اپ تمرکز می کنند. وقتی که تلاش شان نتیجه نمی دهد، بجای این که به خواست بازار توجه کنند، دوباره سراغ ایده های جدید و امتحان نشده می روند. گاهی آن قدر این چرخه را ادامه می دهند تا در نهایت بی پول و از بازی اپ خسته می شوند. و این ماجرایی ا ست که نباید برای شما پیش بیاید.

اپ Pocket Dream Girl یکی از این ایده های فوق العاده است که متاسفانه موفق نبود. این اپ که توسط یکی از دوستان ام ساخته شد این امکان را به کاربر می داد که صورت دختر دل خواه ا ش را با ترکیب کردن مو، چشم ها، بینی و دهان بیش از 20 زن، بسازد و نهایتا کاربر می توانست بیش از 150.000 چهر ه ی زنانه بسازد.

در ابتدا وقتی درباره ی این ایده شنیدم، فکر کردم که اپ خوب و موفقی خواهد بود. قبل از شروع کار، باید تحقیقات لازم را انجام می دادم و می فهمیدم که هیچ تقاضایی در بازار برای این نوع اپ وجود ندارد و قیدش را می زدم. اما دوستم چنان از ایده ی خودش خوشش آمده بود که بدون تحقیق در بازار، اپ را ساخت. نتیجه ی نهایی خیلی خوب بود، اما همان طور که می توانید حدس بزنید، اپ شکست خورد.

می خواهید شما و اپ های تان از این اشتباه در امان باشید؟ پس به خواسته های بازار توجه کنید. در این صورت مطمئن باشید که جای تان امن است.

یکی دیگر از تله هایی که باید مراقب اش باشید، منحرف شدن از مسیر اصلی تان توسط دیگران است. بنا به تجارب من، اولین شرط پول درآوردن به عنوان یک اپ آفرین این است که به نقشه ی خودتان بچسبید و به نصیحت های هرکس که موفقیتی در حرفه ی اپ نداشته، گوش ندهید. به طور کل، دوستان تان، خانواده تان و هم دوره ای های تان فکر می کنند که در این حرفه یک کارشناس اند. اغلب حتی بزرگوارانه به شما ایده هایی نو پیشنهاد می دهند و ضمانت می کنند که این یک فکر بکر پول ساز است.

به هرحال، به نظر من این شور و اشتیاق همیشه گمراه کننده است. نصیحت های دیگران معمولا بر اساس فانتزی هایی است که بر اساس تحقیق از جامعه ی کوچک اطراف شان که شامل نامزد، پسرعمو یا همکارشان می شود، به آن بال و پر داده اند. نمی توانم بگویم چند بار شنیده ام که دیگران به من می گویند “این ایده حسابی پول دارت خواهد کرد.” یا “من بهترین ایده ی اپ را دارم، باید حتما انجام ا ش بدهی؛ مطمئن باش پول دار خواهی شد.”

در حالی که حمایت دیگران مشوق بسیار خوبی است، اما نباید گذاشت مانع از درک درست شما از موقعیت بشود؛ وگرنه دچار مصیبت جیب خالی خواهید شد. در این زمینه با دوستان و خانواده تان مثل همانی که هستند برخورد کنید: مشتری. بگذارید اپ های تان را امتحان کنند و به شما بازخورد بدهند. به خصوص اگر دموگرافی یک سانی با شما دارند. با این حال، اگر در این صنعت انسان های موفقی نیستند، اصلا پذیرای نصیحت شان در خصوص کسب و کار نباشید.

نصیحت ها و پیشنهادهای دیگران تله ای است که به راحتی گرفتارتان می کند. چرا که هرگاه از شما می پرسند “مشغول چه کاری هستی؟” به طور ناخودآگاه تعداد زیادی سوال، نصیحت و پیشنهاد به سمت شما سرازیر می شود؛ چون همه به این صنعت هیجان انگیز علاقه مند هستند. هرکسی ایده ی میلیون دلاری خودش را دارد و می خواهد مطمئن باشد شما به آن توجه می کنید. شما باید هوشیار باشید. به نقشه ی بازی خودتان بچسبید و تمرکزتان روی ایده ی خودتان باشد؛ از مفهوم تا تکامل آن. بگذارید در مسیر جدیدتان، بر اساس داده های کاربردی و واقعیات حرکت کنید، نه بر طبق نظرات و ذهنیات دیگران.

مطالب مرتبط:

– امپراطوری اپ (مقدمه)

– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش اول)

– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش دوم)

– امپراطوری اپ (فصل اول/بخش سوم)

– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش اول)

– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش دوم)

– امپراطوری اپ (فصل دوم/بخش سوم)

– امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش اول)

– امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش دوم)

– امپراطوری اپ (فصل سوم/ بخش سوم)

منبع :

تبلیغات