بک ندی | آن فالو میشی! قانون های نانوشته ی اینستاگرام - آکا

آکاایران: بک ندی، آن فالو میشی! قانون های نانوشته ی اینستاگرام

آکاایران یکی دو هفته پیش در اینستاگرام یک درخواست فالو دریافت کردم. نه اسم درخواست کننده برای ام آشنا بود و نه تصویرش؛ مثل انبوه درخواست های ناآشنایی که حتما شما هم چند ده تایی از آن ها را دریافت کرده اید. اما این بار کنجکاوی ام گل کرد. سری به صفحه ی درخواست کننده زدم. هیچ رقم نمی شناختم اش. اما نوشته هایی که زیر تصویرش بود نظرم را جلب کرد. بعد از انبوهی از علاقه مندی های ریز و درشت و این که متولد چه ماهی است و به همین خاطر هم چقدر می تواند آدم خاصی باشد، به قوانین صفحه رسیدم.

به گزارش آکاایران دو تا از این قانون ها که به طرز ناشیانه ای به زبان انگلیسی نوشته شده بودند، از همه جالب تر بودند: اول این که اگر صفحه ات را فالو کردم، تو هم باید بی درنگ صفحه ی من را فالو کنی؛ در غیر این صورت در آن فالو کردن ات شک نمی کنم. قانون دوم هم این که اگر صفحه ی من را آن فالو کنی، در کسری از ثانیه صفحه ات را آن فالو می کنم.

این قوانین که لنگه شان را فقط می توان در شبکه های اجتماعی پیدا کرد، نه تنها قانون های لازم الاجرایی نیستند، بلکه تصویب کننده ها ی شان هر زمان که بخواهند آن ها را زیر پا می گذارند.

این قوانین و لزوم به وجود آمدن شان واضح تر از آن چیزی هستند که بخواهید حتی درباره شان فکر کنید. صاحب صفحه به کسانی که فالو می کند یا آن هایی که قصد دارند صفحه اش را دنبال کنند، پیام روشنی داده: من و تو نیاز مشترکی داریم و از این طریق سعی داریم تامین اش کنیم؛ فارغ از این که چه محتوایی در صفحات مان به اشتراک می گذاریم. به بیان ساده تر اصلا اهمیتی ندارد من چه طور آدمی هستم و در قالب تصویر چه برای تو و دیگرانی که دنبال ام می کنند، رو می کنم. ما و صفحه های مان نیاز اصلی تری داریم و آن تعداد فالوئر هاست که طبیعتا هرچه بیش تر باشند، یعنی ما از دسته ی آدم های خفنی هستیم که بقیه برای شان سر و دست می شکنند.

نمی خواهم به بحث کلیشه ای و نخ نمای «ترفندهای سنتی جمع آوری لایک و فالوئر» وارد بشوم. اما بازی ای که در بالا به آن اشاره شد یک قسمت باحال تری هم دارد که در گفتگو با دوستان و همکاران ام متوجه اش شدم. این که وقتی چند روزی از ورودتان به این شکل خاص از زندگی مسالمت آمیز می گذرد، همان کسی که شما را به بازی دعوت کرده، خیلی خودجوش آن فالوتان می کند. شما هم که احتمالا حس و حال گشتن و پیدا کردن فالوئر گمشده تان را ندارید، بی خیال ماجرا می شوید. به این ترتیب به میزان خفن بودن کسی که به ظاهر دوست تان بوده، افزوده می شود. چون نه تنها کلی فالوئر دارد، بلکه تعداد معدودی را هم فالو کرده؛ فرمولی که مدتی می شود بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی برای نشان دادن پرطرفدار بودن شان از آن استفاده می کنند. در این بین به محتوایی که منتشر می شود تا فالوئرها را مجبور به ماندن و لایک کردن کند، اشاره ای نمی کنم. دست آخر هم این که از این حرکت به ظاهر مسالمت آمیز نه اعتباری به شما افزوده می شود و نه طرفدار بیش تری پیدا می کنید.

در آخر این قوانین که لنگه شان را فقط می توان در شبکه های اجتماعی پیدا کرد، نه تنها قانون های لازم الاجرایی نیستند، بلکه تصویب کننده ها ی شان هر زمان که بخواهند آن ها را زیر پا می گذارند تا به اعتبارشان بیافزایند. بازی های به ظاهر قانون مند اما بی قانون، ارزش وارد شدن ندارند.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

قوانین اینستا

تبلیغات