اپل تعدادی از برنامه ها را به دلیل جاسوسی از اپ استور حذف کرد - آکا

آکاایران: اپل تعدادی از برنامه ها را به دلیل جاسوسی از اپ استور حذف کرد

آکاایران اپل تعدادی از برنامه ها را از اپ استور حذف کرده است. زیرا محققان امنیت اطلاعات پی بردند که صدها برنامه ی iOS به اطلاعات خصوصی کاربر دسترسی پیدا می کردند.

به گزارش آکاایران

SourceDNA نام این برنامه ها را فاش نکرد، اما گفت که اکثر توسعه دهنده های آنها چینی بودند.

در خبری که روز یک شنبه منتشر شده بود، محققان شرکت امنیتی SourceDNA گفتند تعداد ۲۵۶ برنامه را پیدا کردند که رهنمون های امنیتی اپل را نقض می کردند. این برنامه ها از نرم افزاری برای جمع آوری اطلاعات شخصی کاربر مثل ایمیل و شماره شناسه ی دستگاه، استفاده می کردند.

SourceDNA نام این برنامه ها را فاش نکرد، اما گفت که اکثر توسعه دهنده های آنها چینی بودند. منبع اصلی این مشکل یک کیت توسعه ی نرم افزار (SDK) است که به Youmi، یک شرکت تبلیغاتی چینی تعلق دارد. کیت SDK به داده های کاربران دسترسی پیدا می کرد. این داده ها شامل آدرس ایمیل، شماره سریال دستگاه و لیست برنامه های دانلود شده می شود. سپس این اطلاعات به سرورهای این شرکت آپ لود می شد.

محققان SourceDNA گفتند که توسعه دهندگان این برنامه ها اطلاع نداشتند که از SDK برای جمع آوری اطلاعات شخصی کاربر استفاده می شد. اپل استفاده از رابط های برنامه نویسی که اطلاعات خصوصی کاربر را جمع آوری می کنند، منع کرده است. اما با این وجود Youmi کیت نرم افزارش را به نحوی در برنامه ها قرار می داد. اپل در بیانیه ای به SourceDNA تایید کرد که تعدادی از این برنامه ها را که قوانین امنیتی اپل را زیر پا می گذارند، شناسایی و حذف کرده است.

محققان گفتند که تعداد ۲۵۶ برنامه را با این مشکل پیدا کردند که روی هم دیگر حدودا یک میلیون بار دانلود شده اند. گرچه این رقم باتوجه استانداردهای آماری اپ استور ناچیز است، اما محققان SourceDNA ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است شرکت های دیگر هم از شگردهای مشابهی در برنامه ها استفاده کنند. این دومین بار در یک ماه است که اپل مجبور به حذف برنامه هایی از اپ استور چینی شده است. این شرکت ماه گذشته تعدادی از برنامه ها را  که بدافزار داشتند، حذف کرده بود.

منبع: SouceDNA

منبع :

تبلیغات