تبهکاران از فرصت هاى مختلف در شبکه اینترنتى براى سوء استفاده و حمله به کاربران معمولى استفاده مى کنند و جلوگیرى ازآن بسیار دشوار است.

یکى از روش هاى معمول فرستادن ویروس و برنامه هاى پنهانى به وب سایت هاى مشروع و پر مراجعه است.

سپس این برنامه اطلاعات شخصى مراجعان به این وب سایت ها را جمع آورى کرده که مى تواند بعدا براى کلاهبرداری هاى گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد.

کارشناسان مى گویند که در گذشته تشخیص ویروس ها آسان تر بود ولى اکنون این کار توسط نرم افزارهایى صورت مى گیرد که بى سر و صدا و غیر قابل تشخیص هستند. شبکه اینترنت در چند سال اخیر فرصت هاى بیشترى براى تبهکاران و سارقان اطلاعات شخصى مردم فراهم کرده است.

علاوه بر این انواع و اقسام نرم افزارهاى ضد ویروس تقلبى و شیوه هاى دیگر جلب و حیله کاربران اینترنت نیز وجود دارد.

بنابر این حفاظت از اطلاعات شخصى بیش از گذشته اهمیت مى یابد.

چند راهکار اساسى براى مقابله با سارقان اطلاعات و تبهکاران اینترنتى عبارتند از :

* از مرورگر خود حفاظت کنید:

به گفته کارشناسان ایمنى اینترنت، مستقیم ترین شیوه حمله سارقان اطلاعاتى،مرورگرهای اینترنتى هستند.

«اینترنت اکسپلورر» و «فایر فاکس» بیش از سایر مرورگرها هدف این حملات قرار مى گیرند چون ازهمه پر طرفدار تر هستند.

براى تضمین امنیت کامپیوتر خود باید از تازه ترین نسخه مرورگرها استفاده کرده و حتما آن را با پیاده کردن نرم افزار ضد ویروس تکمیل کنید. با وجود این، بین کشف راه هاى جدید سرقت اطلاعات و طراحى و عرضه ضد ویروس هاى به روزشده ممکن است فاصله زمانى کوتاهی وجود داشته باشد به خصوص براى دارندگان ویندوز اکس پى.

استفاده از مرورگرهای کم طرفدار و ناشناخته مثل مدل کروم گوگل که درعین حال روزآمدترین امکانات ایمنى را دارد مى تواند راه بسیار موثرى باشد.

* ادوب خود را همیشه روزآمد کنید:

در سال گذشته حملات متعدد و پر سرایت به بازخوان ادوب نقطه ضعف هاى این نرم افزار را برملا کرده است. در حال حاضر تقریبا نیمى از حملات و سرقت هاى اینترنت در شکل فایل پى دى اف صورت مى گیرد.

این خطر مى تواند همه کسانى را که از بازخوان پى دى اف و ادوب فلش پلیر استفاده مى کنند تهدید کند. بخشى از مشکل این است که اکثر کامپیوترها از نسخه هاى کهنه و قدیمى استفاده مى کنند اما از ماه آوریل روزآمد کردن ادوب به شکل اتوماتیک بسیار ساده تر خواهد شد.

براى دسترسى به تازه ترین نسخه فلش پلیر مى توانید به وب سایت ادوبه Adobe مراجعه کنید. دارندگان ویندوز مى توانند با استفاده از ابزار رایگان Secunia PSI که کامپیوتر را کاملا بررسى کرده و نقاط ضعف آن را مشخص مى کند کاستى هاى کامیپوتر خود را بشناسند.


* از آگهى هاى حیله گر برحذر باشید:

یکى از رایج ترین راه هاى سرقت اطلاعات مردم استفاده از وب سایت هاى پر طرفدار و مورد اعتماد است.

سارقان با استفاده از عناوین این وب سایت ها آگهى هاى کاذب خود را به مردم عرضه مى کنند. به عنوان مثال ابتدا موجى از ارسال اى میل در مورد تسرى یک ویروس فراگیر ارسال مى شود و بعد آگهى فروش یک نرم افزار ضد ویروس پخش مى شود.

این محصولات تقلبى هستند و از طریق فروش آن سارقان ضمن به جیب زدن مبلغى اطلاعات خریداران را براى کلاهبرداری هاى دیگر مورد استفاده قرار مى دهند. تعداد این پیام هاى کاذب هشدار دهنده که وسیله انتقال نیمى از نرم افزارهاى سارق به کامپیوترهاى مردم هستند در یک سال گذشته پنج برابر شده است.

در هر موردى که با این گونه پیام ها یا آگهى ها مواجه شدید آن را باز نکنید و اگر احساس خطر مى کنید پس از هر مورد از این نوع کامپیوتر خود را با یک نرم افزار ضد ویروس قابل اعتماد

باز کنترل کنید.

یک راه دیگر مقابله با این پیام ها و آگهى هاى تجارى حیله گر استفاده از نرم افزار رایگانK9 Web Rrotection است.

* نتایج جستجوى مسموم:

تبهکاران اینترنتى در عین حال مى کوشند به سایت هاى جستجوگر نیز نفوذ کرده و نتایج و آدرس هاى مسموم خود را در کنار پاسخ هاى اصلى و پر طرفدار قرار دهند.

بر اساس بررسى هاى جدید شرکت گوگل، ۶۰ درصد از سایت هاى مسموم و تبهکار که کلمات مربوط به جستجوهاى پر مراجعه را در عنوان خود قرار داده اند کارشان ارسال نرم افزارهاى سارق به کامپیوتر مراجعان است.

ابزارهاى رایگانى مثل Site Advisea متعلق به Mc Afee و یا Web of Trust متعلق به فایر فاکس مى توانند در مقابله با این موارد موثر باشند.

* رسانه هاى ضد اجتماعى :

تبهکاران و سارقان از شبکه هاى گروهى - اجتماعى مثل فیس بوک و توئیتر و حتى نوشتن اظهار نظر در وب لاگ هاى شخصى استفاده مى کنند.

در وب سایت هاى گروهى فقط کسانى را که مى شناسید به دایره دوستان خود راه دهید.

در عین حال مراقب باشید که کرم Koob face در یکسال گذشته کاربران فیس بوک و سایر وب سایت هاى گروهى را هدف گرفته است.

معمولا با دادن وعده یک ویدئو و با خواستن از شما براى پیاده کردن یک نرم افزارهاى تقلبى به نشانى و سپس به کامپیوتر شما دسترسى پیدا مى کنند.

و بالاخره مهمترین نکته حفظ هوشیارى همیشگى است. تبهکاران هر روزه شیوه هاى خود را پیچیده تر مى کنند و مهمترین ابزار براى حفظ امنیت در عرصه اینترنت هوشیارى و داشتن یک حس بدگمانى است.

منبع:asriran.com

تبهکاران, شبکه اینترنتى, کاربران, وب سایت, تشخیص ویروس, نرم افزارهاى ضد ویروس, اینترنت, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='بالا بردن سرعت اینترنت با یک دستور ساده در ویندوز XP ' href='http://www.akairan.com/tecnoloji/winxp1/16253.html'>سرعت اینترنت</a></strong>, اینترنت رایگان, اینترنت پرسرعت, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='آموزش اینترنت' href='http://www.akairan.com/tecnoloji/'>آموزش اینترنت</a></strong>, نرم افزار اینترنت, ترفنداینترنت, اس ام اس از طریق اینترنت, سرقت هاى اینترنت, کامیپوتر, فیس بوک تبهکاران, شبکه اینترنتى, کاربران, وب سایت, تشخیص ویروس, نرم افزارهاى ضد ویروس, اینترنت, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='بالا بردن سرعت اینترنت با یک دستور ساده در ویندوز XP ' href='http://www.akairan.com/tecnoloji/winxp1/16253.html'>سرعت اینترنت</a></strong>, اینترنت رایگان, اینترنت پرسرعت, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='آموزش اینترنت' href='http://www.akairan.com/tecnoloji/'>آموزش اینترنت</a></strong>, نرم افزار اینترنت, ترفنداینترنت, اس ام اس از طریق اینترنت, سرقت هاى اینترنت, کامیپوتر, فیس بوک

تبلیغات