ویندوز 10

9 ترفند برای کنترل فرزندان در ویندوز 10 کنترل فرزندان

آکاایران: 9 ترفند برای کنترل فرزندان در ویندوز 10

آکاایران: 9 ترفند برای کنترل فرزندان در ویندوز 10

9 ترفند برای کنترل فرزندان در ویندوز 10 کنترل فرزندان

ویندوز 10

قابلیت Family Safety به والدین کمک می کند تا زمان استفاده از رایانه را برای فرزند خود مشخص کنند. همچنین با این قابلیت والدین می توانند تعیین کنند که فرزندشان چه بازی ای انجام دهد، چه نوع اپلیکیشن هایی را استفاده کرده و در چه وب سایت هایی گشت وگذار کند. در نتیجه، آسوده خاطر هستند که فرزندشان تا پاسی از شب مشغول چت کردن یا بازی کردن نخواهند بود.

1. خانواده تان را در امان نگه دارید
ویندوز ۱۰ مانند ویندوز ۸ دارای قابلیت های کنترلی برای والدین است تا بتوانند از ورود فرزندانشان به محتوای نامناسب در فضای وب که به وفور دیده می شود، جلوگیری کنند. این کنترل ها در ویندوز، در بخشی به نام ایمنی خانواده توسط مایکروسافت (Microsoft Family Safety) قرار گرفته اند. از دیگر فواید استفاده از این قابلیت، حفظ امنیت سیستم عامل در برابر دانلود احتمالی هرگونه بدافزار و نرم افزار مخرب است. قابلیت Family Safety به والدین کمک می کند تا زمان استفاده از رایانه را برای فرزند خود مشخص کنند. همچنین با این قابلیت والدین می توانند تعیین کنند که فرزندشان چه بازی ای انجام دهد، چه نوع اپلیکیشن هایی را استفاده کرده و در چه وب سایت هایی گشت وگذار کند. در نتیجه، آسوده خاطر هستند که فرزندشان تا پاسی از شب مشغول چت کردن یا بازی کردن نخواهند بود. اما قبل از اینکه تنظیمات لازم را انجام دهید، حتماً باید حساب Administrator با گذرواژه مربوط به آن را تعریف کنید تا فرزندتان نتواند به راحتی و فاقد محدودیت وارد ویندوز شود و کنترل هایی که با زحمت تنظیم کرده اید دستکاری کند. یکی دیگر از روش های مناسب برای این کار ساخت حساب های کاربری استاندارد جداگانه و اعمال محدودیت های متفاوت برای هر کدام از افرادی است که ممکن است وارد سیستم شوند.

2. کاربر اضافه کنید
پیش از تنظیمات کنترل در ویندوز ۱۰، مطمئن شوید تمام نیازهای اولیه این سیستم به درستی نصب شده باشد. اگر فقط از یک حساب برای تمام اعضای خانواده استفاده می کنید، زمان آن رسیده است که تغییری انجام دهید و حداقل یک حساب دیگر نیز تعریف کنید.
برای این کار روی دکمه شروع کلیک کنید و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. سپس Accounts و بعد از آن بر Family and Other Users کلیک کنید. در این مرحله حساب کاربران به دو گروه تقسیم می شود. با توجه به اینکه قرار است برای افراد جوان تر خانواده حساب جدیدی باز شود؛ گزینه Add a Family Member را انتخاب کنید.

 کودکان

کودکان

3. کاربر خردسال تعریف کنید
گزینه Add a child را انتخاب کنید. اگر می خواهید نوع فعالیت فرزندتان در محیط ویندوز و وب را کنترل کنید، حتماً باید یک حساب کاربری برایش تعریف کنید. چنانچه حساب کاربری دارد، آدرس ایمیل مربوطه را وارد کنید. در این مرحله Next و سپس Confirm را کلیک کنید. به محض اینکه حساب کاربری باز شد ـ برای بار اول فرزندتان باید وارد ویندوز به ایمیلی که تعریف کرده اید وارد شوید و با باز کردن دعوت نامه ای که از طرف مایکروسافت فرستاده شده است، روی لینک تأییدی که داخل آن وجود دارد کلیک کنید تا به شما اجازه تنظیمات مربوط به خانواده، به منظور باز کردن حساب نوین روی دستگاه داده شود.

 ویندوز 10

4. یک حساب نوین مایکروسافت باز کنید
اگر فرزند شما حساب مایکروسافت ندارد؛ روی گزینه "The person who I want to add doesn"t have an email address" کلیک کنید تا عملیات آغاز شود. زمانی که اطلاعات لازم را وارد می کنید، گزینه "Get a new email address" را انتخاب کنید تا ایمیلی با دامنه outlook.com@ به آن ها داده شود؛ برای مثال childname@outlook.com  زمانی که گذرواژه تعریف می کنید به خاطر داشته باشید عبارتی را انتخاب کنید که حفظ کردن آن برای فرزندتان کار دشواری نباشد؛ چراکه آن ها هر زمان قصد وارد شدن به ویندوز را دارا باشند، با وارد کردن این گذرواژه اجازه ورود پیدا می کنند.

9 ترفند برای کنترل فرزندان در ویندوز 10 کنترل فرزندان

از نظر امنیتی بهتر است شماره تلفن همراه یا یک آدرس ایمیل دوم نیز وارد کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان برقراری ارتباط و پیگیری موضوع پیش آمده وجود داشته باشد.

5. Access Family Safety
در قسمت Family & Other Users می توانید فهرست تمام کسانی را که به دستگاه اضافه کرده اید، مشاهده کنید. آن هایی که با عنوان «در انتظار» مشخص شده اند، کسانی هستند که هنوز دعوت شما را نپذیرفته اند؛ در نتیجه تنظیمات مربوط به ایمنی خانواده یا همان Family Safety روی آن ها عمل نمی کند. اگر برای متقاعد کردن آن ها به پذیرفتن این دعوت مشکل دارید؛ روی Block کلیک کنید تا موقتاً نتوانند به محیط ویندوز وارد شوند.

 کودکان

برای راه اندازی یک حساب یا تغییر تنظیمات آن برای فرزندانتان، روی لینک Manage Family Settings Online کلیک کنید تا از داخل مرورگری که با آن کار می کنید به وب سایت تنظیمات مربوطه دسترسی پیدا کنید.

6. وب را قفل کنید
برای اینکه دسترسی به وب را محدود کنید، یکی از حساب های مدنظرتان را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Settings که کنار Web Browsing قرار دارد کلیک کنید. گزینه Inappropriate Websites را روی On قرار دهید تا از مسدود شدن محتوای مربوط به بزرگ سالان در هنگام وب گردی مطمئن شوید. همچنین گزینه Bing SafeSearch  باید روی On باشد.

 ویندوز 10

به پایین صفحه نگاه کنید. در این قسمت گزینه هایی وجود دارد که اجازه ورود به وب سایت های خاص را می دهند یا به صورت موقتی بعضی از سایت های دیگر را مسدود می کنند. کافی است داخل هر کادر آدرس URL مربوطه را تایپ کنید و سپس روی Allow یا Block کلیک کنید تا آن ها را به فهرست سفید یا سیاه فرزندتان اضافه کنید.

7. ساعت را تنظیم کنید
با انتخاب گزینه Screen Time می توانید مدت زمانی را که فرزندتان به این دستگاه دسترسی دارد محدود و کنترل کنید. ابتدا "Set limits for when my child can use devices" را روی On قرار دهید و سپس زودترین و دیرترین زمانی را که اجازه دارند به رایانه دسترسی دارا باشند مشخص کنید. شایان ذکر است این تنظیم را می توانید به صورت جداگانه برای روزهای مختلف هفته انجام دهید. حتی می توانید مقدار استفاده روزانه را نیز محدودتر کنید تا روی دسترسی آن ها کنترل بیشتری داشته باشید.

8.  اپلیکیشن ها را محدود کنید
گزینــــــه Apps & Games را انتخـــــاب کنیـــــد؛ سپــــــس "Block inappropriate apps and games" را روی On قرار دهید. به پایین صفحه بروید و سن فرزندتان را مشخص کنید. با این کار آن ها فقط برنامه ها و اپ هایی از ویندوز اِستور را می توانند دانلود و نصب کنند که مناسب رده سنی شان باشد.

9. روی لاگ ها دقت کنید
یکی از کاربردی ترین قسمت های مرکز Family Safety مربوط به صفحه اصلی فرزندتان می شود. دو سوئیچ که به صورت پیش فرض فعال هستند، به شما این امکان را می دهند که فعالیت و عملکرد فرزند خود را روی این صفحه مشاهده کنید و ایمیل های هفتگی درباره میزان استفاده، نصب اپلیکیشن و عادت های وب گردی آن ها برای شما ارسال شود.

اگر در یکی از این گزارش ها به موردی برخوردید که به نظرتان مناسب فرزند شما نیست؛ بهتر است صحبت کوتاه و مفیدی با او داشته باشید

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات