loading...

بدافزارهایی با هدف سرقت گذرواژه کاربران اینستاگرام

آکاایران: بدافزارهایی با هدف سرقت گذرواژه کاربران اینستاگرام

آکاایران: بدافزارهایی در کمین

بدافزارهایی با هدف سرقت گذرواژه کاربران اینستاگرام

بدافزارهایی با هدف سرقت گذرواژه کاربران اینستاگرام
استقبال بیش از اندازه کاربران از شبکه های اجتماعی، باعث شده است تا مجرمان سایبری با جدیت تمام سرگرم طراحی ساز و کارهای ویژه ای برای دسترسی به اطلاعات کاربران باشند. مجرمان سایبری سعی می کنند، با گمراه ساختن کاربران به شیوه کاملا پنهانی به اطلاعات آن ها دسترسی دارا باشند. در حال حاضر اینستاگرام از جمله سرویس هایی است که میزبان اطلاعات شخصی کاربران است. در نتیجه هکرها سعی می کنند به شیوه های مختلف به گذرواژه کاربران اینستاگرام دسترسی پیدا کنند.

در نوامبر سال گذشته میلادی نرم افزاری موسوم به InstaAgent با این فرض که به کاربران اطلاع می دهد چه افرادی حساب کاربری آ ن ها در اینستاگرام را مورد بازدید قرار داده اند پا به عرصه ظهور نهاد. غافل از آن که این بدافزار برای سرقت گذرواژه کاربران طراحی شده بود. این بدافزار به سرعت از فروشگاه اپل استور حذف گردید، اما به نظر می رسد سازنده این بدافزار، تارکر بایرم با رویکرد یکسانی دومرتبه بازگشته است. با این تفاوت که این بار کاربران هر دو پلتفرم گوگل و اپل را هدف خود قرار داده است.

InstaAgent بدافزاری بود که موفق به دریافت تاییده از اپل و گوگل شده بود. اولین بار طراح نرم افزاری به نام دیوید ال آر (David L R) کشف کرد که نرم افزار InstaAgent با هدف به دست آوردن گذرواژه کاربران و ارسال آن ها به یک سرور ناشناخته طراحی شده است. حال که دو نرم افزار دیگری از بایرم به نام های InstaDecetor و InstaCare برای پلتفرم های اندروید و ios عرضه شده است، بار دیگر دیوید ال آر  اقدام به بررسی این نرم افزارها کرده است. نرم افزار InstaAgent با این شعار به میدان وارد شده که به کاربران اعلام دارد چه افرادی حساب کاربری آن ها در اینستاگرام را مشاهده کرده اند. این نرم افزار با این وعده موفق شد، تعدادی از کاربران را فریب داده و گذرواژه آن ها را به دست آورد. قربانیان در این خصوص اعلام کردند بعد از استفاده از این بدافزار تصاویر تبلیغاتی را در اینستاگرام خود مشاهده کرده بودند، فاقد آن که در این خصوص کاری انجام داده باشند.

دیوید ال آر بار دیگر این دو نرم افزار را مورد بررسی قرار داده و کشف کرده است که هر دو نرم افزار در واقع بدافزار هستند. این دو نرم افزار به کاربر اعلام می دارند فهرستی از افرادی که بیشترین تعامل با حساب کاربری اینستاگرام آن ها داشته اند را به آن ها نشان می دهند. اما دیوید موفق به کشف یک بسته HTTPS مشکوک شده که از یک فرآیند پیچیده رمزنگاری استفاده می کند. به طوری که نام کاربردی و گذرواژه کاربر را دریافت کرده، آن ها را رمزنگاری کرده و در ادامه برای یک سرور نامشخص ارسال می کند. جالب آن که نرم افزار ارائه شده روی هر دو پلتفرم با این هدف طراحی شده است. دیوید ال آر در پست خود نوشته است: «من به طور دقیق نسخه iOS این نرم افزارها را مورد بررسی قرار دادم و متوجه شدم گذرواژه و نام کاربری اینستاگرام برای یک سرور نامشخص ارسال می شود. بررسی های بیشتر نشان داده است که الگوریتم سرقت گذرواژه و نام کاربری هر دو نرم افزار یکسان و هماهنگ با نرم افزار InstaAgent بوده است.»  برای اطلاعات بیشتر در مورد این بدافزارها و تحقیقات انجام شده از سوی دیوید به این آدرس مراجعه کنید.

همچنین در بخش نظرات کاربران در فروشگاه iOS آمده است که بعد از استفاده از این نرم افزارها عکس های تبلیغاتی مشابه با فعالیتی که از سوی نرم افزار InstaAgent انجام گرفته بود به آن ها نشان داده شده است.

بدافزارهایی با هدف سرقت گذرواژه کاربران اینستاگرام

توانایی بایرام در اخذ مجوز برای برنامه هایش در فروشگاه اپل در شرایطی که برنامه قبلی او به طرز کاملا محسوسی به سرقت اطلاعات حساب کاربری اینستاگرام کاربران می پرداخت، کمی عجیب به نظر می رسد. وجود بدافزارهایی به این شکل در فروشگاه اپل نشان می دهد که این شرکت در زمینه تایید نرم افزارها با مشکل روبرو است. اما نکته قابل تعمل این است که چگونه توسعه دهنده ای که نرم افزار او به عنوان یک بدافزار شناخته شده توانسته است، یک بار دیگر نرم افزار خود را در دو پلتفرم وارد کند. اینستاگرام بارها به کاربران خود هشدار داده است که مراقب نرم افزارهایی باشند که خارج از قاعده عمل کرده و سعی در اغفال کاربران دارند. هنوز هم اگر نگوییم صدها، بلکه ده ها نرم افزار ثالث وجود دارند که به کاربران اینستاگرام وعده می دهند که توانایی نمایش مشخصات دنبال کننده های آن ها (Follower) و ارائه امکانات پیشرفته را دارند. برنامه هایی که با هدف سرقت اطلاعات شخصی طراحی شده اند. اینستاگرام به کاربران خود گفته است که سعی نکنند از حساب کاربری خود به روش های غیر معمول استفاده کنند، به دلیل این که ممکن است صدمات جبران ناپذیری را در این خصوص متحمل شوند. 

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات