loading...

میلیون ها مودم آریس در معرض تهدیدی خطرناک!

آکاایران: میلیون ها مودم آریس در معرض تهدیدی خطرناک!

آکاایران: انسداد سرویس توزیع شده در کمین!

میلیون ها مودم آریس در معرض تهدیدی خطرناک!

میلیون ها مودم آریس در معرض تهدیدی خطرناک!
تقریبا 135 میلیون مودم آریس در معرض آسیب پذیری جدی قرار دارند. رخنه ای که به هکرها این توانایی را می دهد تا دسترسی کاربران به اینترنت را مختل سازند. رخنه شناسایی شده به یک هکر این توانایی را می دهد تا ارتباط کل یک شبکه با اینترنت را قطع کند. تنها راه برقراری دوباره ارتباط تماس مالک مودم با شرکت ارائه دهنده خدمات است.

آسیب پذیری جدیدی در تعدادی از مودم ها شناسایی شده است که با استفاده از خطای انسانی و تنها با یک کلیک ساده روی یک لینک مخرب توانایی قطع ارتباط کاربر با شبکه جهانی اینترنت را دارد. آسیب پذیری شناسایی شده روی طیف گسترده ای از مودم های مردم ساکن در ایالات متحده وجود داشته و به هکر توانایی نفوذ به شبکه و راه اندازی دستگاه قربانی را ارائه می کند. با راه اندازی دستگاه قربانی، تنظیماتی که از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت در مودم وارد شده است، پاک شده و یک حمله انسداد سرویس توزیع شده پیاده سازی می شود. در این حالت هر کاربری که در شبکه وجود داشته باشد، دسترسی خود به اینترنت را از دست خواهد داد و تنها راه حل این مشکل تماس با شرکت ارائه دهنده خدمات است.

بررسی های بیشتر نشان داده است رخنه شناسایی شده روی مودم Surfboard SB6141 در ارتباط با نحوه مدیریت احراز هویت و درخواست های cross-site است. سخن گوی شرکت Arris گفته است: « تقریبا 175 میلیون مودم Surfboard SB6141 تاکنون فروخته شده است. اما همه این مودم ها به این آسیب پذیری آلوده نیستند. بلکه تنها تعدادی از مودم های زیر مجموعه Surfboard به این آسیب پذیری آلوده شده اند. » بهره برداری از این آسیب پذیری ساده بوده، به طوری که هر کاربری که در شبکه هک شده وجود داشته باشد با کلیک روی یک صفحه وب یا ایمیل فریبنده، قربانی این آسیب پذیری شود. دیوید لانجنکر کاشناس امنیتی که موفق به شناسایی این آسیب پذیری شده است در این ارتباط می گوید: «زمانی که دسترسی به اینترنت خودم را از دست دادم و شرکت Arris حاضر به پاسخ گویی به ایمیل هایم نشد، تصمیم گرفتم درباره این اکسپلویت به صورت آنلاین اطلاع رسانی کنم. اطلاعات ارائه شده از سوی سخن گوی آریس شفاف نیست و آمار مودم های آلوده به مراتب بیشتر است.»

حقیقت این است که هنوز به درستی مشخص نیست چه تعداد مودم آلوده به این آسیب پذیری در این مدت فروخته شده است و آیا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی برنامه مشخصی برای ارائه به روزرسانی دارند یا خیر. در حال حاضر میلیون ها مشتری تام وارنر کابل، کامکست و چارتر از جمله مشتریان این مودم های آلوده هستند. گزارش ها نشان می دهند قدمت این آسیب پذیری به هشت سال قبل و زمانی باز می گردد که آریس واحد شبکه موتورلا را خریداری کرد.

سخن گوی Arris در این ارتباط گفته است: «ما به روزرسانی مورد نیاز برای فریم ویری که منجر به عدم دسترسی کاربران به شبکه می شود را ارائه کرده ایم. برای آن که این به روزرسانی در اختیار کاربران قرار گیرد، در حال مذاکره با شرکای تجاری خود ( ارائه دهندگان خدمات) هستیم. اما در حال حاضر هیچ گونه خطری داده های کاربران را تهدید نمی کند. ما به امنیت محصولات خود اهمیت می دهیم و بر همین اساس با کارشناسان و شرکت های امنیتی در ارتباط با بهبود امنیت سرویس های ارائه شده به کاربران در حال تبادل نظر هستیم. به طوری که هر گونه آسیب پذیری احتمالی دیگر را شناسایی کرده و از مشتریان مودم های خود محافظت به عمل آوریم.»

برای آن که بتوان این آسیب پذیری را بر طرف کرد به یک وصله ساده نیاز است. به طوری که قبل از آن که هکری این توانایی را داشته باشد تا یک فرمان مخرب همچون راه اندازی مجدد مودم را ارسال کند، شبکه یک مکانیزم احراز هویت مبتنی بر نام کاربری و گذرواژه ای را برای تأیید فرمان ارسال شده، درخواست کند. به طوری که مشخص شود آیا درخواست راه اندازی از سوی یک نرم افزار ارائه شده است یا یک منبع خارجی چنین درخواستی را ارائه کرده است. 

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات