کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود

آکاایران: کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود

آکاایران: بدافزارهایی مستتر در تبلیغات

کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود

کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود
مجرمان سایبری، سال هاست با استفاده از تبلیغات آنلاین، اقدام به انتشار بدافزارها می کنند. شناسایی بدافزارهای مستتر در شبکه تبلیغاتی یاهو، جدیدترین مورد شناسایی شده در این زمینه بود. بدافزارهای پنهان در شبکه تبلیغاتی یاهو موفق شدند، هزاران کاربر این شبکه تبلیغاتی را قربانی خود سازند؛ اما به نظر می رسد که مجرمان سایبری، روش های تازه ای برای انتشار بدافزارها پیدا کرده اند. ویدیوهای تبلیغاتی، راهکار نوین هکرها در این زمینه است.

 در هر دو روش حمله، بدافزارنویسان می توانند تأثیر قابل توجهی بر صنعت تبلیغات بر جای گذارند؛ اگر تنها یک بدافزار بتواند خود را در تبلیغات مستتر کند و به درون سایت های مختلفی که از ترافیک بالایی برخوردار هستند، تزریق شود، به راحتی می تواند در مدت زمان کوتاهی، ده ها هزار رایانه را آلوده کند. تعدادی از شبکه های تبلیغی و همچنین یکسری از منتشرکنندگان تبلیغات، سعی می کنند تا با استفاده از فیلترهایی، این همجه آلوده سازی را کم کنند؛ اما هکرها به طور مداوم در حال جست وجوی ضعف های امنیتی نوین هستند.

کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود

شکل 1

حمله ای که تقریبا دو هفته پیش از دامنه brtmedia.net  شناسایی شد، نشان داد چگونه مجرمان سایبری می توانند، ویدیوهای تبلیغاتی مخرب را به کاربران نشان دهند؛ هر چند قدمت حملاتی که بر پایه تبلیغات ویدویی کار می کنند، به گذشته باز می گردد؛ اما این بار، حملات هکری سایت ها را نشانه رفته اند. در مکانیزم نوین، سایت هایی به عنوان هدف شناخته می شوند که در رتبه بندی الکسا، در بالای فهرست قرار دارند. این کار باعث می شود تا سرعت انتشار بدافزارها، به راحتی افزایش پیدا کند. رشد روزافزون این مدل از حملات، باعث شد تا در اوایل ماه جاری میلادی شرکت امنیتی Media Trust، شرکتی که در زمینه عرضه ابزارهای امنیتی و ارائه سرویس هایی در ارتباط با شناسایی بدافزارها فعالیت می کند، تحقیقات مفصلی در این زمینه انجام دهد. تحقیقات انجام شده از سوی این مؤسسه، آمارهای وحشتناکی به جای گذاشته است. فقط در یک مورد از این تحقیقات، در تاریخ 29 اکتبر و فقط در مدت زمان 12 ساعت، تقریبا 3000 سایت، میزبان تبلیغات ویدویی مخرب بودند. تبلیغاتی که در قالب پنجره های تبلیغاتی موسوم به TripBox به نمایش درآمده اند. در پنجره ظاهر شده، پیغامی در خصوص به روزرسانی نرم افزارهای مرورگر، شبیه به سافاری اپل، به کاربر نشان داده شده و از کاربر درخواست شده است، مطابق با دستورالعمل های یاد شده رفتار کند؛ اگر کاربری فریب این تبلیغ را خورده و مطابق با دستورالعمل های رفتار کرده باشد، یک در پشتی روی رایانه او ایجاد شده است. (شکل 2)

کدهای پپچیده موجود در تبلیغات ویدیویی مانع از شناسایی بدافزارها می شود

شکل 2

کریس اولسون، مدیرعامل مدیا تراست، در این باره می گوید: «تبلیغات ویدیویی، یک هدف جذاب برای هکرها به شمار می رود؛ به دلیل اینکه شناسایی این بدافزارها نسبت به تبلیغات تصویری، بسیار مشکل تر است و همچنین جذابیت بیشتری برای کاربران دارد.» این روزها، تبلیغات ویدویی اغلب توسط VAST (سرنام Digital Video Ad Serving Template) که یک الگوی جاوااسکرپیت محور است، توزیع می شود؛ اما بیشتر عناصر، از قبیل برچسب های ردیابی، می توانند در قالب الگوهایی در کدها قرار بگیرند و درون یک بسته دیجیتالی، به شکل ساندویچ، بسته بندی و استفاده شوند. اولسون  می گوید: «اضافه شدن این برچسب ها دست و پاگیر است. یک قطعه کدی که به این شکل و در قالب یک الگو، آماده اجرا می شود، در اصل به عنوان یک کانتینر برای کدها رفتار می کند. همین موضوع باعث می شود به راحتی نتوان به این کدها و محتوایی که درون آن ها قرار دارد، اطمینان کرد».
هر چند خرید تبلیغات ویدویی نسبت به تبلیغات تصویری گران تر هستند؛ اما به دلیل تأثیر قابل توجهی که بر جای می گذارند، هکرها حاضرند برای خرید آنها، پول اضافی پرداخت کنند. هکرها تا حد امکان، سعی می کنند بیشترین نرخ آلوده سازی را در اختیار دارا باشند. تقریبا دو هفته پیش، محتوای مخربی همراه با دامنه ای به نام brtmedia[.]net منتشر شد. هنوز به درستی مشخص نیست آیا این دامین، متعلق به شرکت BRT Media بوده است یا هیچ ارتباطی به این شرکت ندارد.
به گزارش آکاایران: BRT Media یک شرکت فعال در زمینه تبلیغات آنلاین به شمار می رود. اولسون درباره این بدافزار می گوید: «هنوز نمی توانیم آمار دقیقی از کامپیوترهای آلوده منتشر کنیم؛ اما یک موضوع کاملا روشن است؛ ما با مشکلی نوین و نوظهور در ارتباط با ویدیوها روبرو هستیم»؛ وی همچنین در این ارتباط می گوید: «شرکت ها و ناشرانی که در زمینه سرویس دهی به تبلیغات ویدویی فعالیت می کنند، باید به کانال های ویدویی و کدهای متعلق به نرم افزارهای ثالث که از طریق آن ها اقدام به انتشار تبلیغات ویدویی می کنند، توجه بیشتری دارا باشند».

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات