نفوذ هکرها به فایل های پشتیبان ایجاد شده iOS iOS

نفوذ هکرها به فایل های پشتیبان ایجاد شده iOS iOS

آکاایران: نفوذ هکرها به فایل های پشتیبان ایجاد شده iOS

آکاایران: نفوذ هکرها به فایل های پشتیبان ایجاد شده iOS

 نفوذ به iOS

نفوذ به iOS

شرکت امنیتی پالو آلتو نت ورک گزارش داده است، چگونه هکرها، توانایی به سرقت بردن اطلاعات داده های دستگاه های همراه را از طریق نسخه های پشتیبان که روی کامپیوترهای شخصی یا مک ذخیره شده است، دارند.

در این تحقیق 704 نمونه از شش تروجان شناسایی شده اند. ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و خانواده HackTool ویژه سیستم های مک یا ویندوز برای به سرقت بردن داده ها از دستگاه های iOS و BlackBerry استفاده شده اند. نکته جالبی که در خصوص خانواده این بدافزارها وجود دارد، به قدمت پنج ساله و حضور آن ها در بیش از 30 کشور باز می گردد؛ زیرا این خانواده از تروجان ها از تکنیک حمله مشابهی برای دسترسی به فایل های پشتیبان استفاده می کنند، کارشناسان همه آن ها را تحت عنوان حملات backstab طبقه بندی کرده اند.

در این مدل از حملات، رویکرد هکرها به سرقت بردن فایل های پشتیبان محلی است که روی کامپیوترهای شخصی یا مک قرار دارند. حمله Backstab به دلایل زیر اسمارت فون کاربران را به خطر می اندازد.  اصل تکنیکی که در حمله backstab مورد استفاده قرار می گیرد، به لحاظ امنیتی و قانونی قدمتی هفت ساله دارد. تقریبا همه داده های ذخیره شده روی دستگاه های همراه با استفاده از این حمله به سرقت می روند.  این حمله نیازی به دسترسی به ریشه اسمارت فون یا شکستن قفل آن ندارد. این حمله نیاز دارد تا بدافزار یا تبلیغ افزار مخربی، روی رایانه شخصی یا مک اجرا شود؛ اما بدافزار یا تبلیغ افزار مخرب، به مجوز خاصی از قبیل مجوز مدیریتی یا ریشه نیاز ندارند.  این حمله نیاز دارد که حداقل یک نسخه پشتیبان روی رایانه شخصی یا مک قرار داشته باشد. در بعضی مواقع نرم افزارهای پشتیبان گیر، شبیه به آن هایی که در سیستم مک قرار دارد، به طور خودکار فرآیند پشتیبان گیری از دستگاه های همراه را فاقد تعامل با کاربر یا فاقد پیاده سازی رمزنگاری، انجام می دهند. در بعضی مواقع ممکن است بدافزار در زمان اتصال دستگاه به یک رایانه آلوده، فایل پشتیبان را مقداردهی اولیه کند. 

این حمله چگونه کار می کند؟
تحت شرایط خاصی، دستگاه های همراه، زمانی که از طریق یک کابل USB به یک رایانه محلی متصل می شوند، فاقد پیاده سازی هیچ الگوریتم رمزنگاری، به طور خودکار اقدام به ساخت نسخه پشتیبان می کنند. اپل این فرآیند ساخت پشتیبان خودکار را همراه با آی فون و از سال 2007 آغاز کرد. زمانی که کاربر گزینه های پشتیبان گیری پیش فرض را انتخاب می کند، محتوای تلفن فاقد هیچ گونه رمزنگاری روی هارددیسک محلی رایانه کاربر و در یک مکان شناخته شده، ذخیره سازی می شود. همین موضوع باعث می شود تا هکرها به راحتی به محلی که این فایل ها در آن قرار می گیرند، دسترسی دارا باشند. پالو آلتو نت ورک به کاربران iOS توصیه کرده است، سیستم عامل دستگاه خود را به روز کرده و در زمان اتصال اسمارت فون خود به یک رایانه غیرایمن،از کلیک کردن روی گزینه Trust button اجتناب کنند

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات