loading...

کارت خوان

آکاایران: اسکیمرها کارت خوان های سیار را هم ناامن کرده اند

آکاایران: هشدار در خصوص کلاهبرداری از کارت های عابربانک به روش اسکیمری

اسکیمرها کارت خوان های سیار را هم ناامن کرده اند

در حال حاضر استفاده از کارت های عابر بانک و پرداخت وجوه از طریق "کارتخوان های سیار" یکی از افتخارات فناورانه سیستم بانک داری الکترونیک است. اما استفاده بالا از این خدمات باعث شده تا خطر سوء استفاده از کارت ها هم بیش از گذشته حساب بانکی شما را تهدید کند. اما استفاده از "اسکیمرها" یکی از روش های نوین سرقت از کارت های بانکی شهروندان است که باعث شده تا برای جلوگیری از هر نوع کلاهبرداری، سرهنگ آذردرخش، رئیس اداره پیشگیری ازجرایم سایبری پلیس فتا نسبت به اسکیمر و شیوه سرقت آن هشدار دهد.

اسکیمر به فرد یا دستگاهی می گویند که با روش اسکیمینگ ( یعنی کپی کردن غیرقانونی داده های نوار مغناطیسی کارت بانکی روی یک کارت دیگر) اقدام به سرقت اطلاعات حساب بانکی طعمه هایش می کند. در این شگرد، سارقان دستگاه و تراشه ای روی دستگاه های کارتخوان نصب می کنند که هنگامی که شما کارت تان را می کشید این دستگاه می تواند همه اطلاعات کارت شما را کپی کند. پس از آن دزدان می توانند این اطلاعات را روی یک کارت خام کپی کنند و کارتی درست شبیه کارت عابربانک شما تهیه کنند. حالا دیگر فقط کافی است که رمز کارت شما را هم در اختیار دارا باشند تا با استفاده از کارت جعلی، همه موجودی حساب تان را بالا بکشند.

سرهنگ آذردرخش، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در خصوص افزایش این نوع کلاهبرداری و سرقت به مردم هشدارداده که هنگام انجام عملیات بانکی دقت بیشتری به خرج دهند تا از کپی شدن کارت عابربانکشان جلوگیری کنند. او می گوید: "وارد کردن رمز عبور از سوی مشتری می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی وی باشد چرا که حتی درصورت نصب اسکیمر روی دستگاه کارتخوان، سارقان فاقد اطلاع از رمز عبور مشتری، امکان برداشت از حساب وی را نخواهند داشت. اگر هموطنان در هنگام خرید، خودشان عملیات پرداخت را انجام دهند و رمز عبور را وارد کنند، امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت. همچنین نظارت بانک مرکزی و سایر دستگاه های مرتبط بر نحوه عملکرد و احراز هویت افراد متقاضی دریافت دستگاه کارتخوان نیز نقش بسزایی در جلوگیری از این نوع کلاهبرداری ها دارد."

آذرخش به شهروندان توصیه می کند: "حتما مراقب باشید در خرید از دستفروشان یا افرادی که دستگاه های کارتخوان سیار دارند در دام اسکیمر نیفتید. دستگاه های کارتخوان مجهز به اسکیمر، معمولا چسب خورده و یا شکسته اند یا قطعه اضافه ای دارند. بنابراین با نگاه کردن به دستگاه نیز می توان از وجود اسکمیر مطلع شد اما بهترین راه برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری این است که هرگز رمز خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهید و ماهانه و دوره ای رمز کارت تان را عوض کنید."

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات