گذرواژه های خوب | بد | زشت؛ تولدتان مبارک!

آکاایران: گذرواژه های خوب، بد، زشت؛ تولدتان مبارک!

آکاایران: سال روز تولد گذرواژه ها

گذرواژه های خوب، بد، زشت؛ تولدتان مبارک!

گذرواژه های خوب | بد | زشت؛ تولدتان مبارک!
شاید تعداد کمی از کاربران از این موضوع اطلاع داشتند که دیروز سال روز تولد گذرواژه ها بود. سال روزی که شاید در آینده نزدیک خبری از آن نباشد، به واسطه آ ن که فناوری های امنیتی نوینی همچون سامانه های احرازهویت بیومتریک، گوشی های هوشمند و غیره به واسطه ویژگی های امنیتی قدرتمندی که در اختیار کاربران قرار می دهند، ممکن است گذرواژه ها را از میدان خارج کنند.

امروزه روز جهانی گذرواژه ها بود. اما طیف گسترده ای از روش های تاییدهویت به دنبال آن هستند تا جایگزین گذرواژه ها شوند. به طوری که انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور گذرواژه ها به تاریخ محلق شوند. بیومتریک ها و گوشی های هوشمند یکی از اصلی ترین جایگزین ها هستند. پژوهشگران به طور مستمر این فناوری های نوین را مورد آزمایش قرار می دهند تا آن ها را به شکل موثر و قدرتمندی در اختیار کاربران قرار دهند.

گوشی هوشمند گلکسی اس 8 تولید شده از سوی سامسونگ، مجهز به اسکنر ارتقا یافته عنبیه چشم است که به کاربر اجازه می دهد برای باز کردن قفل دستگاه و دسترسی به یکسری سرویس های آنلاین از آن استفاده کند. امروزه طیف گسترده ای از گوشی های هوشمند مجهز به اسکنرهای اثرانگشت هستند که به منظور احراز هویت کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. شایعاتی نیز وجود دارد مبنی بر این که ال جی به دنبال اضافه کردن نرم افزار تشخیص چهره به گوشی های G6 است. حتا بخش های دولتی واقع در کشورهایی همچون ایالات متحده نیز به دنبال آن هستند تا از ویژگی تشخیص چهره در تعامل با آ ی فون ها به منظور احراز هویت مردم استفاده کنند.

گذرواژه های خوب | بد | زشت؛ تولدتان مبارک!

ویژگی ویندوز هلو تعبیه شده در سیستم عامل ویندوز 10 به کاربران اجازه می دهد از طریق دوربین مجهز به مادون قرمز یا اسکنر اثرانگشت به منظور تایید هویت و ورود به ویندوز 10 استفاده کنند. این شرکت حتا پتنتی را به ثبت رسانده که اشاره به فناوری پیشرفته ای دارد که به کاربر اجازه می دهد از طریق جفت ترکیب استایلوس و صفحه لمسی و بهره گیری از ژست های حرکتی فرآیند احرازهویت را انجام دهند.

در مجموع کارشناسان حوزه امنیت بر این باور هستند که از علاقه شرکت ها و کاربران به گذرواژه ها کاسته شده است، به واسطه آن که بسیاری از کاربران در زمینه نگه داری ایمن گذرواژه ها و به کارگیری گذرواژه های قدرتمند به شدت دچار مشکل هستند. یادآوری گذرواژه های قدرتمند سخت بوده و مهم تر آن که گذرواژه ها باید در بازه های زمانی مختلف تغییر کنند. مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که بسیاری از کاربران از یک گذرواژه واحد روی چند حساب کاربری استفاده می کنند که این خود یکی از بزرگ ترین نقص های داده ای را به وجود می آورد.

گذرواژه های خوب | بد | زشت؛ تولدتان مبارک!

نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی نشان می دهد که بیش از 65 درصد از داوطلبان شرکت کننده در این نظرسنجی از یک گذرواژه در ارتباط با سرویس های مختلف استفاده می کنند. 44 درصد از آن ها حاضر هستند گذرواژه های خود را به قیمتی کمتر از هزار دلار به فروش برسانند و از هر پنج نفر شرکت کننده یکی از آن ها گذرواژه خود را با همکارانش به اشتراک قرار می دهد. فورستر می گوید: «به کارگیری گذرواژه ها در یک سازمان بار سنگینی را به دوش دپارتمان های فناوری اطلاعات محول می کند. به کارگیری روش های احراز هویت مبتنی بر گذرواژه ها سنتی است که نه تنها سطح ایمنی را افزایش نمی دهد، بلکه مخاطرات جدی را برای کارمندان یک سازمان به وجود آورده و مسئولیت سنگینی را بر دوش مدیران قرار می دهد.» 

 

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات