loading...

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

آکاایران: کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

آکاایران: ایمنی و سرعت در درجه اول

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟
با توجه به این که امروزه بخش اعظمی از کاربران فضای مجازی از ارتباطات بی سیم استفاده می کنند و از طرفی دستگاه های تولید شده از سوی شرکت های فناوری نیز قادر هستند به شکل بی سیم با روترها ارتباط برقرار کنند، لزوم توجه به امنیت دو چندان شده است. در این میان نباید از نقش استانداردهای رمزنگاری که از شبکه های بی سیم ما محافظت به عمل می آورند را از یاد برد. اما سوال اصلی این است کدامیک از استانداردها سریع تر، ایمن تر و بهتر عمل می کنند؟

در اکثر روترهای امروزی همچون Comcast Xfinity گزینه های مختلفی همچون WPA2-PSK (TKIP)، WPA2-PSK (AES) و WPA2-PSK (TKIP/AES) وجود دارد. اما واقعیت این است اگر تنظیمات روتر به ویژه تنظیمات امنیتی آن را به اشتباه تنظیم کنید این احتمال وجود که سرعت وای فای شما کاهش پیدا کرده یا امنیت شبکه شما متزلزل شود. امروزه استانداردهایی همچون AES و TKIP به عنوان تنظیمات پیش فرض روتر در اختیار کاربران قرار دارند. اما واقعیت این است که تنظیمات فوق خوب نیستند. ما برای آن که بتوانیم به شکل درستی از شبکه وای فای خود محافظت به عمل آوردیم در ابتدا باید درک درستی از استانداردهای رمزنگاری وای فای به دست آوریم. این دانش به ما کمک می کند تا به طور ناخواسته بستری را برای نفوذ در اختیار هکرها قرار ندهیم.

 AES در مقابل TKIP

 

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

سوال مهمی که بسیاری از کاربران مطرح می کنند این است که هکرها چگونه می توانند امنیت یک شبکه بی سیم را شکسته و به آن وارد شوند؟ اگر به تنظیمات امنیتی روتر خود نگاهی داشته باشید دو اصطلاح TKIP و AES را مشاهده می کنید. این دو واژه به استانداردهای رمزنگاری اشاره دارند که از سوی شبکه های بی سیم مورد استفاده قرار می گیرند. TKIP سرنام Temporal Key Integrity Protocol به معنای پروتکل یکپارچه کلید موقت است. TKIP یک پروتکل رمزنگاری چاره موقت (stopgap) است که به همراه WPA معرفی شد تا الگوی رمزنگار غیر ایمن WEP را بهبود بخشد. TKIP به لحاظ ساختار به الگوی رمزنگاری WEP شباهت زیادی دارد. اما واقعیت این است که در دنیای امروز TKIP دیگر آن کارایی لازم را نداشته و به عبارت دقیق تر بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد. استاندارد قدرتمند دیگری که در این زمینه وجود دارد AES سرنام Advanced Encryption Standard به معنای استاندارد رمزنگاری پیشرفته است. AES یک پروتکل رمزنگاری ایمن تر است که همراه با WPA2 عرضه شد. یک پروتکل رمزنگار که جایگزین استاندارWPA  شد. AES الگویی نیست که تنها به منظور امن سازی ارتباطات وای فای اختراع شده و توسعه پیدا کرده باشد. بلکه یک استاندارد رمزنگاری بزرگ و در ابعاد جهانی است.

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

به طور مثال زمانی که دیسک سخت خود را از طریق یک برنامه رایگان همچون TrueCrypt رمزنگاری می کنید این برنامه در اصل از رمزنگاری AES استفاده می کند. AES  به عنوان یک استاندارد کاملا ایمن (نه به طور کامل) شناخته شده است. نقطه ضعف اصلی این استاندارد به ناتوانی آن در برابر حملات جست وجوی فراگیر (با یک عبارت گذرواژه قوی می توان به مقابله با این حمله برخواست) یا نقطه ضعف های امنیتی پیرامون WPA2 باز می گردد. در بعضی از روترها ممکن است نام استاندارد را به صورت WPA2-PSK(AES)، WPA-PSK(TKIP) و.... مشاهده کنید. واژه PSK سرنام Pre-Shared Key که در مقابل نام هر دو استاندارد مشاهده کنید به معنای گذرواژه اصلی یا به عبارت دقیق تر کلید به اشتراک گذاشته شده است که در ارتباط با رمزنگاری مورد استفاده قرار می گیرد. این واژه به منظور متمایز ساختن این استاندارد از WPA-Enterprise که از سوی سرورهای Radius به منظور مدیریت کلیدهای منحصر به فرد در شبکه های وای فای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، در نظر گرفته شده است.

WPA از رمزنگاری TKIP و WPA2 از رمزنگاری AES استفاده می کنند اما حقایقی در پس آن ها نهفته است

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

به طور خلاصه باید بگوییم،TKIP  یک استاندارد رمزنگاری بیش از اندازه قدیمی است که از سوی استاندارد قدیمی تر WPA مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که AES یک راهکار رمزنگاری جدیدتر بوده که از سوی استاندارد جدیدتر و به مراتب ایمن تر WPA2 مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که به لحاظ تئوری AES الگوی قابل قبول ایمنی را ارائه می کند اما بسته به روتری که از آن استفاده می کنید ممکن است به کارگیری استاندارد WPA2 گزینه ایده آلی نباشد. در حالی که WPA2 از AES به منظور دستیابی به امنیت بیشتر استفاده می کند، اما هنوز هم گزینه ای در ارتباط با به کارگیری TKIP به منظور حفظ سازگاری و پشتیبانی از دستگاه های قدیمی روی روترها مشاهده می شود. در بعضی مواقع دستگاه هایی که از استاندارد WPA2 پشتیبانی می کنند در حقیقت به WPA2 متصل می شوند و دستگاه هایی که از WPA پشتیبانی می کنند به WPA متصل می شوند. در نتیجه WPA2 همیشه به معنای WPA2-AES نخواهد بود. با این وجود روی دستگاه هایی که عبارت TKIP یا AES درج نشده است، WPA2 در حالت کلی مترادف با WPA2-AES در نظر گرفته می شود.

حالت های امنیتی رایج در وای فای

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

بسیاری از کاربران این سوال را مطرح می کنند که چرا نباید از یک شبکه وای فای باز استفاده کنیم. به طور مثال زمانی که گزینه های زیر را در اختیار داریم کدامیک از آن ها مناسب تر هستند؟

Open (خطرناک): شبکه های وای فای باز دارای هیچ گونه گذرواژه خاصی نیستند. شما نباید تحت هیچ شرایطی یک شبکه وای فای باز را پیکربندی کنید. این کار به معنای آن است که درب خانه خود را بازگذاشته و انتظار داشته باشید نیروهای پلیس از آن محافظت کنند.

WEP 64 (خطرناک): استاندارد رمزنگاری بیش از اندازه قدیمی بوده و آسیب پذیر است. در نتیجه نباید مورد استفاده قرار گیرد.

WEP 128 (خطرناک): این استاندارد را اگر با یک کلید رمزنگاری طولانی تر 128 بیتی هم مورد استفاده قرار دهید بازهم ایمن نبوده و مخاطرات جدی را به همراه می آورد.

WPA-PSK (TKIP): این الگوریتم رمزنگاری در اصل برای استاندارد WPA یا WPA1 در نظر گرفته بود که در عمل از رده خارج شده و امنیت قابل قبولی ندارد.

WPA-PSK (AES): این گزینه پروتکل بی سیم قدیمی WPA را همراه با الگورتیم رمزنگار نوین AES پیشنهاد می دهد. دستگاه هایی که از AES پشتیبانی می کنند تقریبا همه آن ها از WPA2 نیز پشتیبانی می کنند. در حالی که دستگاه هایی که به WPA1 نیاز دارند تقریبا هیچ کدام از رمزنگاری AES پشتیبانی نمی کنند. در نتیجه پیشنهاد می شود که از این گزینه استفاده نکنید.

WPA2-PSK (AES): در مقایسه با گزینه هایی که به آن ها اشاره شد، گزینه فوق یک رویکرد ایده آل را در اختیار شما قرار می دهد. این گزینه از جدیدترین استاندار رمزنگاری وای فای همراه با جدیدترین روش رمزنگاری نوین یعنی AES استفاده می کند. در بعضی از روترها این گزینه به نام WPA2(AES) یا WPA2-PSK مشاهده می شود.

WPA2 Mixed: تعدادی از روترها گزینه فوق را در اختیار کاربران قرار می دهند. این گزینه سازگاری هر دستگاهی را برای شما تضمین می کند. گزینه فوق ترکیبی از استاندارد WPA و WPA2 را همراه با TKIP و AES ارائه می کند. در حالی که این گزینه حداکثر سازگاری در ارتباط با هر دستگاهی را ارائه می کند اما ممکن است به هکرها اجازه دهد تا شانس خود را برای ورود به دستگاه شما محک بزنند.

WPA و TKIP ممکن است سرعت وای فای شما را کاهش دهند

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

گزینه های سازگار با WPA و TKIP ممکن است در زمینه کاهش سرعت شبکه وای فای شما نقش دارا باشند. بیشتر روترهای وای فای مدرنی که از استاندارد 802.11n و استانداردهای سریع تر و جدیدتر پشتیبانی می کنند، ممکن است سرعتشان زمانی که WPA یا TKIP فعال شود به 54 مگابیت بر ثانیه تقلیل پیدا کند. این رویکرد به منظور حصول اطمینان از بابت سازگاری با دستگاه های قدیمی اعمال می شود. اگر روتری که در اختیار دارید به استاندارد 802.11n تجهیز شده و همچنین تنها از استاندارد WPA2 همراه با AES استفاده کنید، در نتیجه روتر شما قادر است از سرعتی تا 300 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند. در مورد استانداردهای دیگری همچون 802.11ac به لحاظ تئوری روتر می تواند از سرعت حداکثر 3.46 گیگابیت بر ثانیه نیز پشتیبانی کند. صرفنظر از مباحث امنیتی و به لحاظ سرعت، بهتر از است استانداردهای قدیمی WPA یا TKIP استفاده نکنید. همچنین پیشنهاد ما این است از گزینه WPA2 همراه با استاندارد AES استفاده کنید. این انتخاب به شما اجازه می دهد در امنیت بهتری طعم خوش یک ارتباط وای فای را تجربه کنید.

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

رفع عیب مشکلات وای فای در ویندوز 8.1

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

چگونه رمز عبور وای فای خودمان را پیدا کنیم

کدامیک از استانداردهای امنیتی از وای فای ما بهتر محافظت می کنند؟

این 5 عامل باورنکردنی سرعت وای فای شما را پایین می آورند

چه کسی به وای‎فای من نفوذ کرده است؟

رفع عیب مشکلات وای فای پس از سوییچ به iOS 9

11 نکته امنیتی وای فای برای مسافران نوروزی

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات