loading...

چگونه با دی اِن اِی | یک کامپیوتر را هک کنیم

آکاایران: چگونه با دی اِن اِی، یک رایانه را هک کنیم

آکاایران: بدافزار زیستی برای نفوذ به کامپیوترها

چگونه با دی اِن اِی، یک رایانه را هک کنیم

چگونه با دی اِن اِی | یک کامپیوتر را هک کنیم
این روزها بالا رفتن سطح آگاهی همگانی باعث شده است که بسیاری از نقاط دسترسی مهاجمان سایبری به کامپیوترها و شبکه های کامپیوتری به خوبی محافظت شوند. اما شاید در آینده، مهاجمان راه های غیرمعمولی را برای نفوذ به کامپیوترهای آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و حتی کامپیوترهای شخصی انتخاب کنند. بطور مثال از یک رشته دی اِن اِی آلوده به بدافزار برای این کار استفاده کنند.

محققان دانشگاه واشینگتن نشان داده اند که با ایجاد تغییرات جزیی در کد نرم افزار توالی یاب دی اِن اِی و استفاده از یک رشته دی اِن اِی آلوده به کد مخرب، می توان در یک رایانه نفوذ کرد. Lee Organick دانشجوی دکترای این دانشگاه که سابقه ای در حوزه زیست شناسی مصنوعی (synthetic biology ) دارد امیدوار است که نتایج این تحقیق باعث افزایش آگاهی محققان حوزه بیوانفورماتیک در مورد امنیت بسیار پایین چنین نرم افزارهایی شود.

او و همکارانش برای نشان دادن این که چطور می توان از یک رشته دی اِن اِی برای حمله به چنین نرم افزارهایی استفاده کرد، از یک مرحله مهم در توالی یابی دی اِن اِی استفاده کردند. مرحله ای که در آن رایانه توالی یاب، چیدمان چهارنوع نوکلئوتید موجود در یک رشته دی اِن اِی را ( که با حروف A و C و G و T نمایش داده می شوند) در قالب مجموعه ای از صفرها و یک ها ترجمه می کند؛ بعنوان مثال A بصورت 00 ترجمه می شود یا C بصورت 01.

محققان دانشگاه واشینگتن، از رشته های دی اِن اِی موجود در این لوله آزمایش برای نفوذ به یک رایانه استفاده کرده اند.

این محققان یک دستور ساده کامپیوتری را بصورت رشته ای از 176 حرف A , C و G و T در دی اِن اِی ذخیره کردند. با خوانده شدن این توالی توسط نرم افزار توالی یاب، کدی روی رایانه اجرا می شود که دسترسی غیرمجاز به آنرا فراهم می کند. آن ها در این تحقیق نرم افزار FASTQ را که بطور معمول برای خواندن و فشرده سازی توالی دی اِن اِی استفاده می شود مورد حمله قرار دادند و البته برای اینکه بتوانند نقشه خود را عملی کنند، در کدهای نرم افزار FASTQ هم تغییراتی ایجاد کردند و ظرفیت بافر آنرا به گونه ای ثابت نگاه داشتند تا در زمان بررسی دی اِن اِی آلوده به کد مخرب، سرریز شود. بافرها حافظه های موقتی هستند که به برنامه اجازه اجرای دستورات را می دهند. بافری که ظرفیت ثابتی داشته باشد، سرریز شده و داده روی بخش های دیگری از حافظه رایانه نوشته خواهد شد (1).  وقتی نرم افزار FASTQ سعی در خواندن رشته دستکاری شده دی اِن اِی دارد، بافر رایانه سرریز می شود. این کد مخرب امکان کنترل از راه دور رایانه قربانی را فراهم کرده و در نهایت سبب مختل شدن عملکرد آن می شود. باید توجه داشت که محققان در این تحقیق، به دلایل امنیتی بجای استفاده از آسیب پذیری های واقعی موجود در این سامانه ها، خودشان یک آسیب پذیری ساختگی در سامانه توالی یاب ایجاد کرده اند. به بیان دیگر چنین حمله ای را نمی توان در حالت واقعی روی چنین تجهیزاتی اجرا کرد.

این گروه تأکید می کند که تا کنون چنین حمله ای ( جایگذاری یک کد کامپیوتری آلوده در دی اِن اِی ) گزارش نشده است و مهاجم برای این کار نیاز به دانش و تخصص ویژه ای در این حوزه و نیز دسترسی به امکانات آزمایشگاهی دارد. آن ها امیدوارند که نتایج این تحقیق بعنوان زنگ هشداری در مورد گونه های جدیدی از حملاتی باشد که شاید در آینده شاهد آن ها خواهیم بود. از آنجایی که نقاط دسترسی معمول به کامپیوترها، روزبه روز ایمن تر می شوند، شاید در آینده ساده ترین راه نفوذ به یک رایانه یا حتی یک شبکه کامپیوتری، استفاده از روش های غیرمعمولی نظیر استفاده از یک دی اِن اِی آلوده باشد. چنین حمله ای از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر قابل گسترش است. بسیاری از آزمایشگاه ها بجای اینکه هزینه کنند و دستگاه توالی یاب خود را دارا باشند، دی اِن اِی را به شرکت های دیگری می سپارند تا آنرا تجزیه و تحلیل کرده و نتیجه را برایشان بفرستند. در طول فرآیند یافتن توالی دی اِن اِی، بیت های نمونه ها با سایر نمونه ها ترکیب می شوند و در این صورت مهاجمان می توانند کدهای مخرب دی اِن اِی را از طریق چنین سرویس هایی به سایر نمونه ها وارد کنند .

قطعاً یکی از راه های ناکام گذاشتن مهاجمان در اجرای چنین حملاتی افزایش امنیت این نرم افزارها است. اما به گفته محققان، این برنامه های توالی یابی اغلب توسط افرادی نوشته می شوند که آگاهی کافی از جدیدترین روش های حفظ امنیت کامپیوترها ندارند. محققان با انتخاب 13 برنامه نرم افزاری متن باز که در دستگاه های مختلفی از دستگاه های بزرگ توالی یاب دی اِن اِی گرفته تا آن هایی که روی کامپیوترهای آزمایشگاهی اجرا می شوند، به بررسی کد این نرم افزارها پرداختند تا آسیب پذیری ها یا نقایص امنیتی آن ها را بیابند و در این میان، درون کد برنامه ها شمار زیادی از توابع ناایمن را یافتند.

پی نوشت:

1- حمله «سرریز بافر» از جمله حملات شناخته شده و مهلکی است که می توان روی یک سامانه کامپیوتری اجرا کرد.

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات