نفوذ

هکرها حس گرهای لرزه نگار را هک و باعث وحشت مردم شدند! هک

آکاایران: هکرها حس گرهای لرزه نگار را هک و باعث وحشت مردم شدند!

آکاایران: ارسال هشدارهای جعلی

هکرها حس گرهای لرزه نگار را هک و باعث وحشت مردم شدند!

 حس گر

لرزه نگاری

کارشناسان امنیتی به تشریح جزییاتی پرداخته اند که نشان می دهد چگونه هکرها می توانند به هزاران حس گری که در زمینه لرزه نگاری در مناطق بسیار حساس جهان نصب شده اند، نفوذ کرده و از آن ها برای ارسال داده ها و هشدا رهای جعلی استفاده کنند.

ضعف های امنیتی پیرامون این دستگاه ها باعث شده است، هکرها بتوانند داده های این دستگاه ها را خوانده و داده های سالم را با داده های جعلی تعویض کنند. این یافته ها در کنوانسیون هکرها DEF CON که همین هفته برگزار شد، در معرض دید همگان قرار گرفت. این تحقیق توسط دو کارشناس حوزه امنیت به نام های برتین بونیلا و جمیز یارا انجام شده است. آن ها در این تحقیق موفق شدند، طیف گسترده ای از ضعف های امنیتی بحرانی در حس گرهای لرزه نگاری که توسط شرکت کانادایی نانومتریکس تولید شده است را شناسایی کنند.

 لرزه نگاری

گذرواژه

حس گرهای نانومتریکس به طور گسترده ای در ایالات متحده و کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. ارزش هر یک از این حس گرها 30 هزار است. این حس گرها در مکان های بسیار حساسی همچون دهانه آتشفشان های فعال و شکاف هایی در اعماق اقیانوس نصب می شوند. داده های ارسالی از سوی این حس گرها یکی از اصلی ترین منابعی است که برای اعلام هشدار در زمینه وقوع لرزه مورد استفاده قرار می گیرد. سازمان ها از این داده ها برای ارسال اطلاعیه در خصوص تخلیه شهرها و مناطق مسکونی استفاده می کنند.

 امنیت

امنیت

اما به دلیل وجود موتورهای جستجوگر ویژه ای که به طور خاص برای دستگاه های اینترنت اشیا ساخته شده اند، این حس گرها به راحتی قابل شناسایی بوده و داده هایی که به واسطه ارتعاشات زمین توسط این حس گرها تولید می شوند قابل رهگیری است. از آن جایی که این حس گرها مکان های منحصر به فرد و الگوهای داده های مرتبط با این مناطق را تولید می کنند، در نتیجه دسترسی به این داده ها می تواند خطرناک باشد. بونیلا و یارا در پژوهش خود نشان دادند، چگونه می توانند به حس گرهای شرکت نانومتریکس که در فواصل بسیار دوری از آن ها قرار دارد، نفوذ کنند.

اما داستان به همین جا ختم نمی شود

با تجزیه و تحلیل داده های وارد و خارج شونده از حس گرها، پژوهش گران کشف کرده اند با استفاده از گذرواژه های پیش فرضی که در سرور مرکزی قرار دارد، می توانند به این حس گرها متصل شوند. این نفوذ به آن ها این قابلیت را می دهد تا از راه دور روی تمامی داده های حساسی که در حال انتقال بوده نظارت داشته و محتوای آن ها را دستکاری کنند. پس از اتصال و جفت شدن با سرور، این حس گرها یک سطح دسترسی سیستمی به تمامی ویژگی ها ارائه می کنند. به این شکل کل شبکه در معرض تهدید قرار می گیرد.

این دو پژوهش گر در عمل نشان دادند که نفوذ به این حس گرها و تغییر داده های آن ها چگونه می تواند منجر به تولید هشدارهای فاجعه آمیزی شود که در نهایت مردم را مجبور به ترک خانه هایشان کند. پژوهش گران هشدار داده اند این آسیب پذیری ها نه تنها منجر به خرابکاری های مالی خواهد شد، بلکه ممکن است در سطح کشوری دردسرساز شوند. شرکت نانومتریکس در واکنش به ضعف های موجود در این شبکه ها گفته است: «پیشنهاد می کنیم حس گرها را به گونه ای تنظیم کنید که قابلیت اتصال به کامپیوترهای ناشناخته را نداشته باشند. ما همیشه به مشتریان خود هشدار می دهیم گذرواژه پیش فرض کارخانه را تغییر داده و در هنگام استفاده سامانه ها از ارتباطات بلادرنگ تحت شبکه ای، سطح دسترسی را به آدرس های IP شناخته شده و/یا نرم افزارهای VPN محدود کنند.»

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات