loading...

نخستین کامپیوتر با امنیت فیزیکی معرفی شد

آکاایران: نخستین رایانه با امنیت فیزیکی معرفی شد

آکاایران: نخستین رایانه با امنیت فیزیکی معرفی شد

نخستین کامپیوتر با امنیت فیزیکی معرفی شد
اصلا مهم نیست گذارواژه شما چند کاراکتر دارد؛ رمزنگاری شما تا چه اندازه استاندارد و حرفه ای است یا این که چه تعداد TrueCrypt روی رایانه دارید. اگر کسی تصمیم به سرقت اطلاعات از یکی از دستگاه های شما داشته باشد در صورتی که به آن دسترسی فیزیکی پیدا کند به راحتی امکان پذیر است. این سناریوی امنیتی Evil Maid است.

اگر کسی به لپ تاپ دسترسی فیزیکی داشته باشد حتی برای یک یا دو ساعت؛ بهتر است خود را آماده شنیدن خبرهای بد کنید؛ چون حتما اطلاعات شما لو رفته است. تا به امروز هیچ راهی برای مقابله با این سناریوی ترسناک وجود نداشته؛ دلیل آن هم مشخص است. جلوگیری از دسترسی به دیتا به خصوص این که در اختیار Evil Maid قرار گرفته باشد یک مشکل بیش از اندازه سخت و دشوار است.

به تازگی «دریفت شیفت» ORWL را منتشر کرده است. این وسیله در حقیقت نخستین کامپیوتری است که با ایده امنیت فیزیکی ساخته شده است. یک دیسک بسیار کوچک از رایانه که برای شکست دادن Evil Maid طراحی شده و تعدادی از بهترین و پیشرفته ترین ابزارهای مهندسی که این روزها استفاده می شود در ساخت آن به کار گرفته شده است.

اما اگر دقیق تر به قلب OWRL نگاه کنیم می بینیم که با یک رایانه نسبتا ساده و ابتدایی روبرو هستیم. پردازنده آن اینتل skylake است و گرافیک آن اینتل 515 با پشتیبانی از استاندارد 4K از طریق اتصال micro HDMI است. رم این رایانه می تواند ۴ یا ۸ گیگابایت باشد؛ هارددیسک این دستگاه SSD با دو ظرفیت 120 یا 480 گیگابایت با استاندارد رمزنگاری AES 256-bit است. سیستم بی سیم آن بلوتوث 4.1 و وای فای 802.11a/b/n/g/ac  است. برق این رایانه از طریق یکی از دو اتصال USB 3.0 Type-C تأمین می شود. مشخصات این رایانه به نظر مناسب می آید. اما برگ برنده ای نیست که بتواند به فروش آن کمک کند.

نخستین کامپیوتر با امنیت فیزیکی معرفی شد

تنها دلیل این که ORWL ساخته شده در اختیار داشتن کامپیوتری است که از نظر فیزیکی امن باشد و تمام اتفاقات جالب همین جا می افتد. تمام بخش های مادربرد ORWL به وسیله یک Active Super Mesh احاطه شده است. این «مِش» محفظه ای است که توسط تریس های الکترونیکی بسته شده و به وسیله میکروکنترلر MAX32550 DeepCover Secure Cortex-M3 مانتیور می شود. اگر این میکروکنترلر متوجه هرگونه تلاش برای نفوذ در «مِش» شود؛ SSC به صورت خودکار رمزنگاری می شود؛ پردازنده فعالیت خود را متوقف کرده و خاموش می شود؛ و تمام دیتا گم می شود.

حتی بعد از این که رایانه دوباره روشن شود نیاز به یک کلید امن همراه با NFC و Bluetooth LE دارد. اگر ORWL جابه جا شود یا این که سنسورهای اینرسیایی متوجه مورد مشکوکی شوند MCU امن سیستم را قفل می کنند. البته برق این میکروکنترلر توسط یک باتری کوچک داخلی تأمین می شود.

حدود چند ماه پیش بود که اطلاعات کمی از این رایانه به گوش رسید؛ حالا شاهد رونمایی آن در Crowdsupply هستیم و قرار است اواخر سال جاری میلادی در دسترس مصرف کنندگان قرار بگیرد. قیمت این دستگاه ۷۰۰ دلار است.

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات