loading...

بدافزار Nymaim همچنان قربانی می گیرد + راه حل

آکاایران: بدافزار Nymaim همچنان قربانی می گیرد + راه حل

آکاایران: بیگانه ای پرسه می زند

بدافزار Nymaim همچنان قربانی می گیرد + راه حل

بدافزار Nymaim همچنان قربانی می گیرد + راه حل
در سال 2013 ، بدافزار Nymaim پا به عرصه ظهور نهاد. در آن زمان این بدافزار موفق شد طیف گسترده ای از کاربران سراسر جهان را قربانی خود کند. به نظر می رسد این بدافزار یک بار دیگر بازمهندسی شده و دوباره کاربران زیادی را قربانی خود ساخته است. گزارشی که متخصصان شرکت ESET منتشر کرده اند، نشان می دهد این بدافزار در مقایسه با سال گذشته میلادی حدود 63 درصد جهش داشته است.

این گزارش نشان می دهد تعداد نمونه های شناسایی شده از این بدافزار در نیمه اول سال 2016 ، به تنهایی معادل تمامی گونه هایی است که در سال 2015 کشف شدند. این رشد چشمگیر هشدار می دهد که بار دیگر با تهدیدی جدی روبه رو هستیم. تحقیقات میدانی ESET نشان می دهند که این بار کشور لهستان در صدر قربانیان قرار گرفته است و 54 درصد موارد شناسایی شده از این بدافزار در کشور لهستان مشاهده شده اند. پس از آن آلمان با 16 درصد و ایالات متحده با 12 درصد در مکان های بعدی قرار گرفته اند. بر خلاف نسخه های قبلی که در آن کاربر باید فایل مخرب را دانلود می کرد، در نسخه های نوین دیگر نیازی به این ترفند نیست و Nymaim از طریق ایمیل های فیشینگ کاربران را قربانی خود می سازد. این ایمیل ها دربرگیرنده یک سند ورد مایکروسافت هستند که به ایمیل ضمیمه شده اند.

درون این فایل های ورد ماکروهای آلوده قرار دارند. بدافزار برای فریب کاربران به منظور باز کردن این اسناد آلوده، از مهندسی اجتماعی کمک می گیرد. برای این منظور فایل ورد متون را به صورت درهم به کاربر نشان می دهد و از وی درخواست می کند برای مشاهده عادی این فایل و به منظور نمایش محتوای درون سند، آن را در حالت سازگار قرار دهد. شایان ذکر است مایکروسافت به منظور پیشگیری از بروز حملات ماکرو، زمانی که کاربر سند وردی را از اینترنت دانلود می کند، آن را در حالت محافظت شده نشان می دهد. این تکنیک به منظور پیشگیری از شیوع بدافزارها از سوی مایکروسافت اتخاذ شده است. به همین شکل پیامی که از سوی این بدافزار طراحی شده و به کاربر نشان داده می شود، شباهت زیادی به نوار هشدار زردرنگی دارد که از سوی ورد مایکروسافت به کاربران نشان داده شده است و این گونه سعی می کند کاربران را به دام بیندازد. 
این ماکروی مخرب VBA/TrojanDownloader.Agent.BCX نام دارد که برای دانلود بدافزار Nymaim استفاده می شود. زمانی که بدافزار دانلود شد، در قالب یک فایل اجرایی در پوشه %temporary folder (%temp) ذخیره شده و اجرا می شود. متخصصان ESET کشف کرده اند که فرایند دانلود این بدافزار دومرحله ای است که یک باج افزار ویژه را که برای رمزگاری فایل ها استفاده می شود، در مرحله دوم دانلود می کند. تحقیقات ESET نشان می دهد طیف گسترده ای از حملات هدفمند Nymain، کشور برزیل را نشانه رفته اند و تمرکز این بدافزار در این کشور بر مؤسسات مالی بوده است. برآوردهای کشور برزیل نشان می دهد تنها 0.07 درصد حوادث سایبری در این کشور با نمونه های جدیدی از این بدافزار مرتبط بوده اند. همین موضوع باعث شده است برزیل در جایگاه یازدهم قربانیان این بدافزار قرار بگیرد.

چگونه در مقابل این بدافزار از خود محافظت کنیم؟
به گزارش آکاایران: کارشناسان امنیتی ESET اعلام کرده اند بهترین راهکاری که از کاربران در برابر این بدافزار محافظت می کند، این است که آدرس های IP متعلق به این بدافزار در فهرست سیاه دیوارهای آتش قرار گیرند. همچنین اگر جزو آن گروه از کاربرانی هستید که شبکه شما از این راهکار پشتیبانی نمی کند، بهتر است آدرس های اینترنتی را درون پروکسی قرار دهید. افزون بر این، توصیه می شود از مکانیزم های ضدبدافزاری در نقاط پایانی همراه با ابزارهای ضدفیشینگ و کنترل شبکه استفاده کنید. در نهایت سعی کنید نرم افزارهای خود را به طور مداوم به روز نگه دارید. 

بدافزار Nymaim همچنان قربانی می گیرد + راه حل

در ماه آوریل، کارشناسان امنیتی شرکت آی بی ام گزارش دادند که یک بدافزار ترکیبی کشف کرده اند. این بدافزار از یک نصب کننده Nymaim و بدافزار مالی Gozi ساخته شده بود. این بدافزار که GozNym نام دارد، در اواخر ماه آوریل و اوایل ماه می به کاربران ساکن در اروپا حمله کرده بود. جالب آنکه این بدافزار از اواخر ماه جولای مکانیزم خود را تغییر داده و عمدتاً به سراغ بانک های ایالات متحده رفته است. برای آگاهی بیشتر در خصوص این بدافزار به این نشانی مراجعه کنید.

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات