loading...

نوار آدرس

آکاایران: آسیب پذیری در نوار آدرس مرورگرهای کروم و فایرفاکس

آکاایران: بیگانه ای پرسه می زند

آسیب پذیری در نوار آدرس مرورگرهای کروم و فایرفاکس

شاید تصور کنید که نرم افزارها هرچه پیچیده تر باشند، به همان میزان مشکلات در اعماق این نرم افزارها قرار دارند. هرچند این دیدگاه، اغلب موارد درست است، اما نباید از این نکته غافل شویم که گاهی آسیب پذیری ها درست در مقابل چشمانمان قرار دارند. زمانی که درباره آسیب پذیری های کشف شده در مرورگرهای اینترنتی صحبت می کنیم، بیشتر به رخنه هایی اشاره می کنیم که پیچیده هستند و هکرهای حرفه ای از آن ها استفاده می کنند.

گروه امنیتی گوگل درباره مرورگرهای اینترنتی گفته است: «نوار آدرس قرارگرفته در مرورگرها، تنها نماد قابل اطمینان در مرورگرهای مدرن است و اگر هکرها این شاخص امنیتی را کنترل کنند، به آن ها اجازه خواهد داد تا از کاربران سوءاستفاده کنند و سیستم و حتی کاربران را تحت کنترل خود قرار دهند.» حال اگر بدانید که آسیب پذیری جدیدی در نوار آدرس مرورگرهای مدرن شناسایی شده است، با خود چه می اندیشید؟ یکی از رایج ترین تکنیک های آزمایش نوار آدرس، تکنیک «مقداردهی اولیه و وقفه» است. ایده این تکنیک، این است که سایتی در پنجره جدیدی بارگذاری شده و در ادامه قبل از آنکه صفحه واقعی بارگذاری شود، این پنجره با محتوای مخربی رونویسی می شود و مرورگر فراموش می کند که باید نوار آدرس را در مدت زمان این فرایند به روزرسانی کند.

این  تکنیک به روش های مختلفی قابل اجرا است. اما به تازگی یک کارشناس امنیتی به نام رفاعی بلوج، موفق به شناسایی آسیب پذیری عجیبی در نوار آدرس مرورگرهای کروم و فایرفاکس شده است. این آسیب پذیری که روی مرورگر کروم اندروید تأثیرگذار است، به نحوه نوشتن کاراکترهای عربی از راست به چپ (RTL) در یک آدرس اینترنتی اشاره دارد. اگر یک آدرس اینترنتی با شماره IP شروع شود و در بدنه آدرس از کاراکترهای عربی استفاده شده باشد، می تواند کاربر را به سمت سایت دیگری هدایت کند، در حالی که کاربر تصور می کند در حال بازدید از سایتی معتبر و قانونی است. به عبارت دیگر، این آسیب پذیری باعث می شود نام میزبان آدرس اینترنتی و مسیر آن معکوس شوند. برای مثال، آدرس اینترنتی: 

127.0.0.1/ا/https://example.com

می تواند به این آدرس تبدیل شود:

https://example.com/ا/127.0.0.1

همان گونه که مشاهده می کنید، وجود کاراکتر الف در این آدرس باعث شده است تا نشانی معکوس شده و از راست به چپ نشان داده شود. همین مشکل در خصوص دیگر کاراکترهای عربی وجود دارد و تا زمانی که نشانه ها از راست به چپ استفاده شوند، این مشکل دردسرساز خواهد شد. معمولاً اعداد و نقطه ها در آدرس ها به عنوان علائم ضعیف شناخته می شوند. 
آسیب پذیری مشابهی در مرورگر فایرفاکس ویژه اندروید نیز شناسایی شده است. اولین بار، کارشناسی ژاپنی به نام ماساتو کینوگاوا موفق شد با استفاده از متد POST از مکانیزم محافظت در برابر محتوای ترکیبی در مرورگر فایرفاکس بگریزد. او از چنین ترکیبی استفاده کرده بود:

<form action=”feed:https://mkPOCapp.appspot.com/bug1148732/victim” method=”post”>
به گزارش آکاایران: <input type=”submit” value=”go”>
</form>

بلوج در وبلاگ خود این مشکل را این گونه تشریح کرده است: «بخش آدرس IP به سادگی و به ویژه در مرورگرهای مورد استفاده در تلفن های همراه می تواند با استفاده از یک نشانی طولانی اینترنتی شبیه به google.com/fakepath/fakepath/fakepath/... /127.0.0.1 پنهان شود. پروتکل انتقال ابرمتن عادی به راحتی به هر کاربری اجازه می دهد تا هرگونه محتوایی را که میان فرستنده و گیرنده ارسال می شود، شنود کند. به این تکنیک حمله مرد میانی می گویند. اما برای پیاده سازی یک حمله کارآمد و قدرتمندتر می توان از یک نسخه یونیکد همراه با پروتکل SSL استفاده کرد.» با این حال، در مرورگر فایرفاکس اوضاع متفاوت است و ضرورتی ندارد آدرس اینترنتی با یک شماره IP آغاز شود؛ بلکه تنها وجود یک کاراکتر عربی برای آنکه آدرس اینترنتی به صورت معکوس ترجمه شود، کفایت می کند. برای مثال آدرس اینترنتی 

https://عربی.امارات/google.com/test/test/test 

به این آدرس ترجمه می شود: 

google.com/test/test/test/عربی.امارات

جالب این است که گوگل از سال پیش از این رخنه باخبر بوده، اما بعد از گذشت یک سال به تازگی وصله مربوط به این آسیب پذیری را ارائه کرده و اوایل ماه جولای وصله مربوطه را در اختیار کاربران قرار داده است. در همین راستا، بنیاد موزیلا وصله مورد نیاز برای ترمیم این آسیب پذیری را از ابتدای ماه جاری میلادی در دسترس کاربران قرار داد. این پژوهشگر به پاس زحمات خود سه هزار دلار از گوگل، هزار دلار از موزیلا و هزار دلار دیگر از یک سازنده مرورگرها که نخواست نامش فاش شود، دریافت کرده است.

.

منبع : shabakeh-mag.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

rtl کردن نام فولدرها در ویندوز 7

تبلیغات