استاکس نت

آکاایران: عملیات سایبری نوین امریکا بر علیه ایران با نام رمز «نیتروزئوس»

آکاایران: نیتروزئوس خطرناک تر از استاکس نت است

عملیات سایبری نوین امریکا بر علیه ایران با نام رمز «نیتروزئوس»

 نیتروزئوس
امریکا در حال تدارک حمله سایبری جدیدی با نام «نیتروزئوس» به زیرساخت های دفاعی و مخابراتی ایران است. این حمله سایبری نوین خطرناک تر از حمله استاکس نت ارزیابی می شود که در چند سال گذشته رخ داد.

خبر فوق را کریمی، عضو سازمان پدافند غیرعامل در اجلاس توسعه دهنده گان وب فارسی رونمایی کرد. البته، چند ماه پیش نیز برخی رسانه های امریکایی مانند رویترز درباره این حمله مجازی سخن گفته بودند و احتمال می دادند در صورت نقض قرارداد برجام از سوی ایران، عملیاتی و اجرایی شود. اکنون عضو ارشد سازمان پدافند غیرعامل درباره اش سخن می گوید. 

کریمی می گوید: «هم اکنون آمریکا با هدف حمله به زیرساخت های دفاعی و مخابراتی کشور پروژه ای را کلید زده که نیتروزئوس نام دارد و بر اساس بررسی هایی که انجام داده ایم، این پروژه به مراتب خطرناک تر از پروژه استاکس نت ارزیابی می شود.»

این عضو سازمان پدافند غیرعامل درباره حمله سایبری دولتی نوین امریکا بر علیه ایران فقط به ارایه یک خبر بسنده کرده و احتمالا به خاطر رعایت مسایل امنیتی و نظامی، جزییات دیگری فاش نساخته است. بنابراین، هنوز معلوم نیست این حمله سایبری صورت گرفته یا در شرف وقوع است و ایران برای مقابله با آن چه تمهیدات و تدابیری اندیشیده است. همچنین، اطلاعاتی از مشخصات و گستره و هدف دقیق این حمله در دسترس نیست. 

طبق اطلاعاتی که در اینترنت موجود است، نیترو زئوس (Nitro Zeus)، طرح حمله  سایبری بسیار گسترده به ایران، در صورت شکست خوردن مذاکرات هسته ای بود. برای اجرایی کردن این طرح، هزاران نفر از کارشناسان اطلاعاتی و عملیاتی آمریکا به کار گرفته شدند و ده ها میلیون دلار برای چندین سال روی این پروژه سرمایه گذاری شد. قرار دادن سخت افزار فیزیکی درون شبکه ی رایانه ای موجود در ایران بخشی از این طرح بود. هنوز مشخص نشده است این کار صورت گرفته است یا خیر؟ در هر صورت، این برنامه یک تلاش 7 ساله، زیر نظر فرماندهی امنیت سایبری (Cyber Command) و سازمان امنیت ملی (NSA) آمریکا بوده که مهارت بالایی در نفوذ به شبکه های رایانه ای دیگر کشورها دارند.

کریمی در اجلاس توسعه دهنده گان وب فارسی بیشتر درباره خطرات و تهدیدات و استفاده بی محابا از فضای مجازی سخن گفته و به سیر تکاملی سلاح های سایبری و انواع جنگ سایبری پرداخته است. 

 

.

منبع : shabakeh-mag.com

پربازدیدها
تبلیغات