loading...

هند در رویای اقتصاد بدون پول نقد

آکاایران: هند در رویای اقتصاد فاقد پول نقد

آکاایران: بیگانه ای پرسه می زند شماره 189

هند در رویای اقتصاد فاقد پول نقد

هند در رویای اقتصاد بدون پول نقد
سیاستی که دولت هند به تازگی در ارتباط با اقتصاد فاقد پول نقد اتخاذ کرده است در نوع خود جالب توجه و البته کمی مخاطره آمیز به نظر می رسد. آن هم زمانی که دنیای سایبری آماج حملات هکری قرار دارند.

دولت هند پس از آن که عرضه پول نقد را متوقف کرد و همچنین پروسه خارج کردن یک سری اسکناس ها از چرخه مالی این کشور را به دستور نخست وزیر هند در سال 2016 به مرحله اجرا درآورد، به سمت اقتصاد فاقد پول نقد گام برداشت. برای این منظور دولت هند از یک رابط پرداخت یکپارچه (UPII) (سرنام Unified Payment Interface) استفاده می کند. رابط پرداخت یکپارچه به تمام مالکان حساب های بانکی این توانایی را می دهد تا با استفاده از گوشی های هوشمند خود به شکل آنلاین و آفلاین پول پرداخت کنند. سازوکار این رابط پرداختی بسیار جالب توجه است، به دلیل این که مالک حساب نیازی ندارد تا اطلاعات کارت اعتباری، کدهای IFSC یا ترکیب شناسه و گذرواژه خود را وارد کند. در عوض، کاربران باید برای خود یک نشانی مجازی پرداخت (VPA) (سرنام Virtual Payment Address) ایجاد کنند که به عنوان نشانی مالی مالک حساب شناخته شده و با حساب بانکی کاربر در ارتباط است.

دولت هند برای آن که میزان مشارکت مردم در ارتباط با UPI و همچنین تراکنش های دیجیتالی را افزایش دهد، چند وقتی است برنامه ای موسوم به رابط بهارات برای پول (BHIM) (سرنام Bharat Interface for Money) را به مرحله اجرا درآورده است. این برنامه از طریق فروشگاه گوگل پلی در اختیار شهروندان هندی قرار دارد. البته دولت هند گفته است کاربران آی فون نیز در آینده نسخه iOS این برنامه را دریافت خواهند کرد. برنامه BHIM با تعداد زیادی از بانک های دولتی و خصوصی هند در ارتباط است. دولت هند گفته است این برنامه به مرور زمان نزد شهروندان هندی محبوب خواهد شد. در حال حاضر حجم این برنامه از فروشگاه گوگل پلی از مرز 3 میلیون دانلود گذشته است. آمیتا کانت مدیرعامل شرکت NITI Aayog در این ارتباط گفته است: «تا به امروز مردم بیش از 500 هزار تراکنش با استفاده از این برنامه انجام داده اند.» برنامه BHIM از طرف شرکت پرداخت ملی هند طراحی و توسعه داده شده است. این برنامه قادر است شماره تلفن و گوشی همراه کاربر را به حساب های بانکی او وصل کند و به این شکل به مشتری اجازه می دهد تراکنش های ایمن، ساده و البته فاقد پرداخت پول نقد را انجام دهد. این برنامه تنها ظرف چند ثانیه روی دستگاه همراه کاربر نصب می شود.

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات