loading...

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

آکاایران: اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

آکاایران: مشکلی دیگر در ارتباط با اثرانگشت

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند
به تازگی دانشمندان علوم رایانه دانشگاه نیویورک و دانشگاه ایالتی میشیگان موفق به ابداع راهکاری شده اند که به نام چاپ اصلی (master prints) شناخته می شود. این طرح نوآورانه که بر مبنای الگوریتم های هوشمند عمل می کند، اجازه می دهد چیزی معادل اثرانگشت هر فردی را تولید و از این اثرانگشت به منظور گمراه کردن سامانه های تشخیص اثرانگشت استفاده کنید.

نصیر ممون، دانشمند علوم کامیپوتر در دانشکده School of Engineering که مقاله مربوط به این دستاورد را نوشته، در این ارتباط گفته است: «پژوهشی که انجام دادیم نشان داد که ابزارهایی شبیه به masterprints ممکن است از سوی مجرمان سایبری مورد استفاده قرار گیرند. اگر یک هکر چیزی شبیه به اثرانگشت اصلی را در اختیار داشته باشد با ضریب موفقیت بسیار بالایی قادر خواهد بود به هر سامانه مبتنی بر اثرانگشت نفوذ کرده و سامانه های تشخیصی را فریب دهد.»

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

این دانشمند توضیح می دهد مشکلی که امروزه حس گرهای اثرانگشت دارند این است که آن ها کوچک هستند. در نتیجه فرآیند ارزیابی و تطابق اثرانگشت با نمونه واقعی بر مبنای فاکتورهای محدودی انجام می شود. زمانی که اثرانگشت خود را روی دستگاه جدیدی ثبت می کنید، اثرانگشت شما به مربع های کوچکی شکسته می شود. این به معنای آن است که برای سامانه تشخیصی مهم نیست انگشت خود را به چه شکلی در مقابل حس گر قرار می دهید. دستگاه همراه شما بر مبنای یکسری ورودی های محدود فرآیند شناسایی را انجام می دهد.

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

اما زمانی که اثرانگشت کاملی از شما گرفته شود، یکسری ویژگی های منحصر به فرد وجود خواهد داشت. مشکل کار این است که سامانه های امروزی، اثرانگشت را به یکسری اجزا کوچک تقسیم می کنند که همین موضوع باعث می شود سطح ایمنی به شدت کاهش پیدا کند. به طور مثال، به چهره افراد توجه کنید. زمانی که دو چهره را مورد مقایسه قرار می دهید، مشاهده می کنید که وجه تمایز بسیاری میان دو چهره وجود دارد. اما اگر فقط به بخشی از صورت یک فرد نگاه کنید، شانس این که نقاط مشترکی را در دو چهره مشاهده کنید زیاد خواهد بود و شناسایی به سختی امکان پذیر خواهد بود.

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

ممون و تیم تحت سرپرستی او بیش از 800 اثرانگشت را از بانک های اطلاعاتی در دسترس استخراج کردند تا نمونه های ناقص را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه اثرانگشت masterptint را به منظور شبیه سازی اثرانگشت های ناقص مورد استفاده قرار دادند و مشاهده کردند در 26 تا 65 درصد موارد ابزار طراحی شده از سوی این کارشناسان موفق شد سامانه های تشخیص اثرانگشت را فریب دهد.

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند

ممون گفته است که این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و تنها با سامانه های شبیه سازی کامپیوتری آزمایش شده است. اما گزارش منتشر شده از سوی این گروه نشان می دهد که هکرها قادر هستند از طریق راهکارهای مشابهی همچون تکنیک های چاپ اثرانگشت اقدام به شبیه سازی اثرانگشت کنند. 

 

.

منبع : shabakeh-mag.com

تبلیغات