آکاایران: ۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi-Fi

۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi-Fi

آکاایران: ۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi

۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi-Fi


۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi-Fi

۵ اشتباه امنیتی معمول در Wi-Fi

اگر آمار و ارقام صحت داشته باشند، از هر ۵ نفری که دارای یک شبکه بی سیم در خانه هستند، تقریبا ۴ نفر هیچ کدام از مشخصه های امنیتی را فعال نمی کنند. هنگامی که روترهای Wi-Fi از کارخانه آورده می شوند، برای ساده نمودن تنظیم اولیه دستگاه، به صورت پیش فرض گزینه های امنیتی آنها غیر فعال شده است. اما این بدان معنی نیست که شما باید آن را برای همیشه در همان حالت نگه دارید.
فعال نمودن گزینه های امنیتی تنها نیاز به اندکی دقت دارد. در ادامه تعدادی از اشتباهاتی که من مرتکب شده ام را مشاهده می نمایید. این اشتباهات را شما تکرار نکنید.
۱) تغییر ندادن رمز عبور کارخانه
هنگامی که نخستین روتر بی سیم خود را راه اندازی می کردم، فراموش کردم رمز عبور مدیر را که کارخانه به صورت پیش فرض قرار داده بود، تغییر دهم. یک روز متوجه شدم که شخص دیگری به درون روتر وارد شده (با استفاده از رمز عبور پیش فرض) و تنظیمات من را تغییر داده، به این صورت که دسترسی به آنها را آزاد گذاشته بود.
▪ توصیه:
همیشه رمز عبور پیش فرض روتر را تغییر دهید.
۲) فعال نکردن رمزنگاری
اگر رمزنگاری را فعال نکنید، شبکه شما اقدام به انتشار رمزهای عبور و پیام های الکترونیکی خصوصی شما به همه اشخاص حاضر در محدوده می نماید.
▪ توصیه:
رمزنگاری را فعال نمایید، مگر آنکه برایتان اهمیت نداشته باشد که کسی نامه الکترونیکی شما را بخواند.
۳) بررسی نکردن امنیت
بهار گذشته همسایه من یک روتر Wi-Fi خریداری کرد که آن را به اتصال باندپهن و چاپگر خود متصل نمود. چند ماه بعد یک روز صبح که از خواب بیدار شده بود دریافته بود که چاپگرش به شکل اسرارآمیزی صفحه ای از راهنمای روتر Wi-Fi او را که نحوه فعال ساختن تنظیمات امنیتی را شرح داده بود، چاپ کرده است. بعدا همسایه اش تصدیق کرده بود که اشتباها به شبکه اش دسترسی یافته، متوجه ضعف امنیتی شده و آن صفحه را به عنوان هشدار جهت چاپ به چاپگر شبکه ناامن ارسال نموده است.
▪ توصیه: اگر شما در مورد امنیت شبکه خود نگران هستید، تصور ننمایید که شبکه شما ایمن است. از یک دوست متخصص بخواهید که نکات ایمنی شبکه تان را بررسی نماید.
۴) تنظیمات امنیتی سخت گیرانه
هر کارت شبکه بی سیم دارای یک آدرس سخت افزاری (MAC) است که به کمک آن یک روتر Wi-Fi قادر است این موضوع را بررسی نماید که کدام کامپیوترها اجازه اتصال به شبکه را دارند. یک روز من تصمیم گرفتم فیلترینگ MAC را فعال کنم و آدرس تمامی کامپیوترها را برای مرتبط شدن با لیست فیلترینگ MAC افزودم (همه کامپیوترها به جز کامپیوتری که خودم از آن استفاده می کردم). من در بیرون شبکه خودم معطل مانده بودم، درست مثل اتومبیل قفل شده ای که کلیدش در داخل آن جا مانده است.
▪ توصیه:
تنظیمات امنیتی را به دقت اعمال نمایید و قبل از اعمال آنها به طور کامل به بررسی آنها بپردازید.
۵) مجاز شمردن دسترسی همه افراد به شبکه من
من در بلوک خودم نخستین فردی بودم که یک شبکه بی سیم داشتم و این واقعیت را با تنظیم نام شبکه به عنوان "Open Access" اعلان نمودم. متاسفانه برخی از افراد مزاحم نزدیک من تصور کردند که این یک دعوت آزادانه به استفاده از پهنای باند من برای دریافت فایل های حجیم است. حالا من SSID را به آدرس ایمیل خودم تغییر داد ه ام؛ در این صورت اگر شخصی خواهان دسترسی باشد، ناچار است ابتدا برای کسب اجازه به من ایمیل بفرستد.
▪ توصیه:
اگر ISP شما این امکان را فراهم می آورد، استفاده از دنیای بی سیم باعث تسهیل در اشتراک اتصال شما می گردد، اما در صورتی که شما به شکلی وسیع آن را آزاد بگذارید سایرین ممکن است از آن سوء استفاده نمایند.
نویسنده: Andrew Brandt
PC world
مترجم: امین ایزدپناه
علم الکترونیک و کامپیوتر

به گزارش آکاایران:  گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

تبلیغات