آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- شاید یکی از دلایلی که کاربران ایرانی به شبکه های اجتماعی بومی گرایش پیدا نمی کنند، عدم اطمینان آنها به این شبکه هاست.

آیا شبکه های اجتماعی داخلی ایمن است؟

آکاایران: آیا شبکه های اجتماعی داخلی ایمن است؟

تشویق کاربران ایرانی به استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی یکی از برنامه هایی است که وزیر ارتباطات طی دوسال گذشته پیگیری کرده است. حتی محمود واعظی در این راه خود نیز در ۴ شبکه اجتماعی داخلی عضو شده و برخی از برنامه ها یا درخواست کاربران از وزارتخانه متبوعش را از طریق این شبکه های داخلی پیگیری می کند.

وزیر طی دوسال از فعالیت خود در وزارت ارتباطات بارها اعلام کرده که دولت یازدهم با فیلتر شدن تمام سایت های اینترنتی موافق نیست و حتی با سیاستگذاری های ویژه خود نیز جلوی فیلتر شدن بسیاری از سرویس های اینترنتی را گرفته است.

اما با این حال وی همواره استفاده از شبکه های اجتماعی بومی را پیشنهاد داده است. او در حالی استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی را به نفع کاربران ایرانی می داند و از آنها می خواهد که با عضویت در این شبکه ها از این سرویس های داخلی حمایت کنند، اظهارات اخیر یکی از معاونان سازمان فناوری اطلاعات نشان می دهد این شبکه ها از امنیت بالایی برخوردار نیستند و برخی از آنها در معرض حمله هکرها قرار دارند.

بتازگی مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای اعلام کرده است که در ۲ سال گذشته بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ سایت دستگاه های اجرایی که مورد هدف هکرها قرار گرفته بود، شناسایی شدند.

سرویس هایی که امن نیستند
حمله به سایت ها و سرویس های مختلف اینترنتی این روزها به یکی از خبرهای عادی دنیای وب تبدیل شده است. روزانه ده ها خبر در خصوص حمله هکر ها و به سرقت رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر شنیده می شود.

جدیدترین تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت HP که با همکاری مرکز Ponemon Institute انجام شده نشان می دهد، میانگین هزینه جرائم سایبری برای سازمان های مستقر در هفت کشور طی سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۷/۷ میلیون دلار بوده است.

همچنین این بررسی نشان داد هر سازمان برای آنکه بتواند مشکلات ناشی از حملات سایبری را برطرف کند، به طور میانگین ۴۶ روز با این مسأله درگیر است.

ایران نیز از چرخه جرائم سایبری جدا نیست. هرچند در خصوص حملات سایبری به سایت ها و سرویس های اینترنتی داخل کشور اطلاعات دقیق و جزئی وجود ندارد اما بتازگی مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای اعلام کرده است که در ۲ سال گذشته بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ سایت دستگاه های اجرایی که مورد هدف هکرها قرار گرفته بود، شناسایی شدند.

همچنین مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در گفت و گویی تعداد حملات سایبری روزانه به زیرساخت ارتباطی کشور را حدود ۱۰ میلیون سانحه امنیتی عنوان کرده است.

تا کنون برای افزایش امنیت سایبری در محیط وب کشور، برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های مختلفی مورد توجه قرار گرفته است برنامه هایی که به نتیجه مطلوبی هم نرسیده است.

یکی از این برنامه ها اجرای اهداف سند امنیت فضای تبادل اطلاعات است که به گفته کارشناسان امنیتی، به دلیل کمبود بودجه برای تحقیق و پژوهش در این بخش و همچنین عدم شکل گیری تعامل بین بخش دولتی و خصوصی هنوز این سند به درستی در کشور اجرا نشده است.

به جز سایت ها و شبکه های اینترنتی برخی سازمان ها و شرکت های داخلی، سرویس های اینترنتی بومی نیز از گزند حملات سایبری جان سالم به در نبرده اند. آخرین اخبار منتشر شده نشان از پایین بودن سطح امنیت شبکه های اجتماعی داخلی دارد.

هادی سجادی، معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، از تحقیقی روی شبکه اجتماعی داخلی خبر داده و اینکه نتایج این تحقیق چندان رضایتبخش نبوده است.

به گفته سجادی، با بررسی ۱۰ شبکه اجتماعی برتر داخلی مشخص شده که سطح امنیت در بسیاری از این شبکه ها پایین است و این شبکه ها از نظر حفظ امنیت کاربران دارای نقص ‏های متعددی هستند.

وی حتی به هک اطلاعات ۲ میلیون نفر از کاربران یکی از این شبکه های اجتماعی پربازدید و داخلی اشاره و تصریح کرده است که اطلاعات حساب کاربری و کلمه عبور این کاربران در اینترنت نیز منتشر شده است.

براساس اظهارات وی با انجام این تحقیق همچنین مشخص شد که برخی شبکه‏ های اجتماعی داخلی اقدام به فروش اطلاعات کاربران خود می‏ کنند که درباره این موضوع در صورت داشتن شاکی می‏تواند اعلام جرم شود.

سجادی برای کاهش این گونه مخاطرات در شبکه های اجتماعی داخلی از تدوین نظام تضمین امنیت شبکه های اجتماعی توسط مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) با همکاری مرکز راهکارهای هوشمند دانشگاه شریف خبر داده است.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص وضعیت فعلی شبکه های اجتماعی داخلی از نظر امنیتی و اینکه کدام شبکه های اجتماعی داخلی مورد حمله هکرها قرار گرفته اند، با سازمان فناوری اطلاعات تماس گرفتیم اما تا زمان نگارش این گزارش مسئولان این سازمان تماس ها را بی جواب گذاشته اند.

راهی برای جبران و پیشگیری

هادی سجادی، معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات: با بررسی ۱۰ شبکه اجتماعی برتر داخلی مشخص شده که سطح امنیت در بسیاری از این شبکه ها پایین است و این شبکه‏ ها از نظر حفظ امنیت کاربران دارای نقص‏ های متعددی هستند.

همچنین برخی شبکه‏ های اجتماعی داخلی اقدام به فروش اطلاعات کاربران خود می‏ کنند که درباره این موضوع در صورت داشتن شاکی می ‏تواند اعلام جرم شود.

هک و ایجاد مشکلات امنیتی برای شبکه های اجتماعی تنها مختص به سرویس های داخلی نیست. برای مثال همین چند روز پیش بود که شبکه اجتماعی فیس بوک دلیل اختلال در شبکه خود را یک مشکل امنیتی عنوان کرد.

چنین اتفاق هایی برای دیگر سرویس های اینترنتی محبوبی مانند گوگل، یاهو، فیلیکر و... نیز افتاده است.

اما آنچه در این بین مهم به نظر می رسد شفاف سازی و هشدار به کاربران این سرویس هاست. این درحالی است که در ایران به طور دقیق مشخص نیست کدام شبکه های اجتماعی داخلی در خطر امنیتی و هک قرار دارد و تنها در این میان به کاربران توصیه می شود از شبکه های داخلی استفاده شود.

نیما شایافر، برنامه نویس، در گفت و گو با روزنامه ایران، مشکل امنیتی را تنها مختص شبکه های اجتماعی بومی نمی داند و اعلام می کند که سایت های سازمان ها و شرکت های داخلی نیز از پایین ترین سطح امنیتی برخوردار هستند.

وی در خصوص علل این شرایط می گوید: «یکی از دلایل بروز چنین مشکلات امنیتی، ضعف در برنامه نویسی چنین سرویس هایی است. در واقع برخی از برنامه نویسان، زمان کدنویسی یک سرویس به استاندارد های لازم در این زمینه توجهی نمی کنند.»

وی در ادامه می افزاید: «همچنین برخی از برنامه نویسان ایرانی برای ایجاد یک سرویس اینترنتی از ساختارهای برنامه نویسی از پیش آماده شده و متن باز استفاده می کنند که این انتخاب در طول زمان باعث بروز مشکلات امنیتی می شود.

درست است که استفاده از چنین ساختارهای برنامه نویسی باعث کاهش هزینه ها می شود اما برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی، استفاده از چنین برنامه هایی نیاز به نگهداری و به روزرسانی دارد.

اما متأسفانه به دلیل نوع برخی قرارداد ها، بعضی برنامه نویسان تنها یک سرویس را پیاده سازی می کنند و بعد از آن به این موضوع کاری ندارند که آیا امنیت این سرویس تأمین خواهد شد یا خیر.»

شایافر در ادامه با انتقاد از عدم شفافیت وزارت ارتباطات در معرفی شبکه های اجتماعی داخلی مورد حمله هکر ها اعلام می کند: «شبکه های اجتماعی خارجی نظیر فیس بوک نیز در معرض حملات سایبری هستند و هیچ سرویس اینترنتی از چنین حملاتی در امان نیست اما آنچه در این بین و در خصوص مشکلات امنیتی شبکه های اجتماعی داخلی باعث تعجب می شود این موضوع است که چرا مسئولان به شکل شفاف نام این شبکه های مورد حمله را اعلام نمی کنند چرا که روند این کار باعث به وجود آمدن بی اعتمادی کاربران نسبت به استفاده از شبکه های داخلی را سبب می شود.»

بسیاری از کارشناسان حوزه وب بر این باورند که سرویس های اینترنتی و شبکه های اجتماعی داخلی را نمی توان با رقیبان خارجی آنها مقایسه کرد اما با بالا بردن سطح کیفی و امنیتی این سرویس های داخلی می توان باعث جلب توجه کاربران به استفاده از آنها شد.

نیما شایافر، برنامه نویس: مشکل امنیتی تنها مختص شبکه های اجتماعی بومی نیست و سایت های سازمان ها و شرکت های داخلی نیز از پایین ترین سطح امنیتی برخوردار هستند.

یکی از دلایل بروز چنین مشکلات امنیتی، ضعف در برنامه نویسی چنین سرویس هایی است. در واقع برخی از برنامه نویسان، زمان کدنویسی یک سرویس به استاندارد های لازم در این زمینه توجهی نمی کنند.

شایافر نیز معتقد است برای جلب نظر کاربران به سرویس های اینترنتی داخلی باید برنامه نویسان ایرانی نسبت به خواسته کاربران آگاه باشند و از برنامه های به روز و امن دنیا برای کد نویسی استفاده کنند.

او همچنین پیشنهاد می کند که مسئولان نیز به جای ورود مستقیم یا تدوین قوانین خاص در این زمینه آن هم بدون مشارکت برنامه نویسان شبکه های اجتماعی، بهتر است سرویس های آموزشی مناسبی در اختیار برنامه نویسان ایرانی بگذارد.

این برنامه نویس پیشنهاد می کند که یکی از اولین قدم هایی که می توان در این راه برداشت ترجمه اطلاعات سایت www.owasp.org است.

سایتی که ماهیتی همچون ویکی پدیا دارد و در آن تمام مشکلات امنیتی سایت ها و راهکارهای مقابله با آن نیز گزارش شده است.

به هرحال هک و مشکل امنیتی یک موضوع اجتناب ناپذیز است و همیشه راهی برای نفوذ به سیستم ها و سرویس های اینترنتی از طرف خرابکاران سایبری وجود دارد اما به باور فعالان دنیای وب، برنامه نویسان می توانند با آمادگی و به روز بودن خسارات چنین اتفاق هایی را کاهش دهند.منبع :

تبلیغات