loading...

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- محققان پس از بررسی ده ها هزار خودرو بی سرنشین پی بردند این خودروها به راحتی می توانند مورد حملات هکری قرار بگیرند.

هشدار درمورد ضعف سیستم ضد سرقت خودروهای جدید و احتمال هک شدن آنها

آکاایران: هشدار درمورد ضعف سیستم ضد سرقت خودروهای جدید و احتمال هک شدن آنها

محققان انگلیسی و هلندی با افشای وجود ضعف هایی در سیستم ضد سرقت خودروهای ساخته شدن توسط بسیاری از شرکت های معتبر خودروسازی جهان، هشدار دادند سیستم امنیتی این خودروها به راحتی توسط سارقین قادر به هک شدن هستند.

به گزارش آکا ایران به نقل از ایرنا، روزنامه ایندیپندنت روز سه شنبه در این مورد گزارش داد محققان سه دانشگاه در انگلیس و هلند در چارچوب یک کار تحقیقاتی مشترک، پس از بررسی ده ها هزار خودرو ساخته شده توسط شرکت های خودروسازی مطرح دنیا، پی برده اند که این خودروها از سوی سارقین می توانند به راحتی هک الکترونیکی شوند.

ایندیپندنت افزود: این محققان دریافته اند که سارقان با استفاده از شکاف های امنیتی در سیستم ضد سرقت خودروهای جدید (ایموبلایزر) و نفوذ به سامانه اصلی کنترلی آن، به راحتی می توانند درهای این خودروها را باز و آنها را روشن کنند.

این روزنامه نوشت: این مشکل در حال حاضر در لندن کاملا مشاهده می شود. از هر ده خودرو سرقت شده در این کلانشهر، چهار خودرو توسط هک الکترونیکی سرقت شده اند.

ایندیپندنت اضافه کرد: محققان انگلیسی و هلندی متوجه شده اند که سیستم ایموبلایزر ( نوعی سیستم پیشرفته ضد سرقت) طراحی شده برای بیش از یک صد هزار خودرو دارای نقاط ضعف بوده و می توان آن را ظرف چند دقیقه هک کرد.

به نوشته این روزنامه، این محققان از سوی یک خودروساز بزرگ آلمانی به مدت دو سال باهدف جلوگیری از انتشار تحقیقاتشان، تحت فشار قرار گرفته بودند.
ایندیپندنت نوشت: این محققان وقتی تلاش کردند یافته های خودشان را منتشر کنند، شرکت فولکس واگن برای متوقف کردند آنها، اقدام به شکایت در دادگاه عالی انگلیس کرد و قاضی این دادگاه نیز با این استدلال که این یافته ها می تواند به سرقت خودروها دامن بزند با انتشار نتایج تحقیقات یادشده مخالفت کرد.

این روزنامه نوشت: اما بعد از یک سال مذاکره میان محققان یادشده و شرکت فولکس واگن، جزئیات کامل یافته های به دست آمده الآن منتشرشده است.

ایندیپندنت افزود: براساس تحقیقات صورت گرفته، این نقطه ضعف در سیستم امنیتی خودروها به ضعف های موجود در دستگاه رمزگذاری این سیستم ( یک چیپ الکترونیکی ) که توسط یک شرکت سوییسی تحت عنوان " Megamos Crypto system" ساخته شده است، بازمی گردد، و این دستگاه در خودروهای ۲۶ شرکت خودروساز از جمله آئودی، فیات، هوندا، ولوو و نیز فولکس واگن استفاده می شود .

این روزنامه افزود: شرکت های خودروسازی چون فراری، بنتلی ، پورشه و مازراتی نیز از جمله خودروسازانی هستند که از این دستگاه برای خودروهایشان استفاده می کنند.
به نوشته ایندیپندنت این شرکت سوئیسی می گوید که بیش از یک صد میلیون از این چیپ های الکترونیکی که در سیستم "ایموبلایزر" خودروها به منظور شناسایی کدهای دسترسی و کلید، برای روشن کردن خودرو، استفاده می شود، به شرکت های خودروساز فروخته است.

گفتنی است کلیدهای خودروهای مجهز به سیستم ایموبلایزر شامل دو قسمت هست. یکی بورد الکترونیکی مربوط به ریموت کنترل که کار باز و بسته کردن درها را بر عهده دارد و دیگری قطعه کوچکی است که درواقع نوعی چیپ حافظه است.

آنتن ترانسپوندر که بر روی سوئیچ در زیر فرمان نصب می شود شامل یک بورد الکترونیکی و یک سیم پیچ است که می تواند یک میدان مغناطیسی کوچک ایجاد نماید. وقتی کلید در داخل سوئیچ قرار می گیرد چیپ حافظه داخل کلید تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر قرار گرفته و فعال می شود.

در این حالت آنتن در ارتباطی دوجانبه با چیپ حافظه شروع به ردوبدل کردن اطلاعات کرده و می تواند کدی که ما آن را تحت عنوان "کد دسترسی "می شناسیم بر روی کلید ثبت نموده و یا آن را از روی کلید بخواند.

تمام این اطلاعات ارسال و دریافت کدها و بازگشایی کدها تنها در کسری از ثانیه انجام می شود.

محققان انگلیسی و هلندی می گویند تحقیقات آنها نشان می دهد که هکرها می توانند این سیگنال های اطلاعاتی ردو بدل شده مربوط به کدهای امنیتی خودروها را ظرف سی دقیقه شناسایی و آنها را هک کنند.منبع :

loading...
تبلیغات