loading...

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- وقتی که حوادث امنیتی رایانه ای رخ می دهد مراکز گوهر دست به کار شده و واکنش نشان می دهند.

مقابله - گوهر - با حوادث رایانه ای

آکاایران: مقابله

معاون پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مراکز «گوهر» در حوزه سازمانی و ملی به مقابله با حوادث رایانه ای می پردازند.

به گزارش آکا ایران به نقل از ایسنا، رضا کلانتری با بیان این که مراکز "سرت"، مراکز "گوهر" و "ماهر" نام داشته و ماهر، گروه واکنش هماهنگ به رخدادهای رایانه ای است، اظهار کرد: در سطح کشور نظام ملی مقابله با حوادث رایانه ای داریم که توسط سازمان فناوری اطلاعات تدوین شده و اجزای آن در سازمان فناوری اطلاعات مستقر است.

او ادامه داد: در واقع هر کدام از سازمان ها می توانند در ذیل خود مرکز مقابله با حوادث رایانه ای داشته باشند که مراکز سرت هستند.

مراکز گوهر واکنش پیشگیرانه، تحلیل و تشخیص و تست نفوذ نیز دارند.

وی افزود: وقتی مرکز عملیات امنیت، رخداد قابل توجهی را گزارش می دهد مراکز سرت بلافاصله فعالیت خود را شروع می کنند.

به عنوان مثال وقتی حمله ای به سامانه یا شبکه های سازمانی رخ می دهد تیم گوهر دست به کار شده و با شناسایی آسیب ها و میزان خسارت، اقدامات ضروری را برای بازگرداندن سیستم به حالت پیش از حمله انجام می دهد.

کلانتری با تاکید بر این که گوهر، عملیات لازم برای ادامه فعالیت سیستم های مورد حمله را برعهده دارد، تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات، مرکز ماهر را مرکز هماهنگی با سرت های مختلف و در بخش های مختلف معرفی می کند.

در واقع مرکز ماهر، مرکز هماهنگی است که اطلاع رسانی می کند و در کنار همه این موارد سرت های تحقیقاتی نیز تحت عنوان آپاد (آمادگی، پشتیبانی و امداد) در دانشگاه های تراز اول کشور و دانشگاهای مرکز استان مشغول به فعالیت اند.

معاون پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات خاطرنشان کرد: می توان با جدیت، مراکز گوهر را سرت های عملیاتی دانست که بر لبه دانش حرکت می کنند و حوادث و رخدادها را از منظر پژوهش مورد بررسی قرار داده و نتایج را به مراکز ماهر ارائه می دهند.منبع :

تبلیغات