طرحی برای اعلام مکان تماس گیرندگان؛ حریم خصوصی رعایت می شود؟

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد طرحی برای اعلام مکان تماس گیرندگان؛ حریم خصوصی رعایت می شود؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- شاید عجیب باشد اما به کمک تکنولوژی می توان به راحتی و به سادگی از مکان فردی که با ما تماس گرفته با خبر شویم.

طرحی برای اعلام مکان تماس گیرندگان؛ حریم خصوصی رعایت می شود؟
,طرحی,اعلام,مکان,[categoriy]

آکاایران: طرحی برای اعلام مکان تماس گیرندگان؛ حریم خصوصی رعایت می شود؟

مدتی پیش اپراتور دوم تلفن همراه در قالب تبلیغات خود از ارائه سرویسی برای اعلام آدرس فرد تماس گیرنده خبر داد که این مسئله پیش از همه بحث امنیت و نقض حریم خصوصی افراد را در ذهن ایجاد می کرد.

به گزارش آکا ایران به نقل از ایسنا، این روزها با گسترش دسترسی به گوشی های هوشمند نرم افزارهای مختلفی برای اعلام موقعیت جغرافیایی و آدرس افراد ارائه شده و در برخی از این نرم افزارها مانند وایبر، فرد در صورت علاقمندی می تواند موقعیت جغرافیایی خود را به صورت آنلاین در معرض دید آشنایانش قرار دهد. اما این موضوع به انتخاب خود فرد اتفاق افتاده و بدون رضایت او چنین امکانی وجود ندارد.

با این حال مدتی است در تبلیغات ایرانسل در سایت های مختلف، طرحی مشاهده می شود که در قالب آگهی های آن اینگونه عنوان می شود که اگر مایل هستید بدانید موقعیت جغرافیایی فردی که با شما تماس می گیرد از چه قرار است عدد ۱۶ را به ۷۰۷۳۷۶ پیامک کنید.

پس از انجام این روند، اپراتور با ارسال پیامکی به خط شما اعلام می کند: «شاید عجیب باشه اما به کمک تکنولوژی میشه به راحتی و به سادگی از مکان فردی که باهامون تماس گرفته با خبر شیم. اما چطوری؟ پیامک بعدی را ببینید... .»

همچنین در انتهای این پیامک به شما بابت ورود به سرویس چه جوری-شهروندی خوش آمد گفته شده و اینگونه اعلام شده است که هزینه هر پیام ۱۲۰ تومان خواهد بود و برای لغو سرویس شما می توانید L16 را ارسال کنید.

در مرحله بعد شما پیامکی دریافت می کنید که در آن آدرسی اینترنتی به شما داده می شود تا برای فعال سازی این سرویس به لینک مربوطه مراجعه کرده و یا از کد دستوری مربوطه استفاده کنید.

اما نکته جالب اینکه فارغ از اینکه شما درا ین طرح ثبت نام کرده و یا از انصراف دهید تا همین جای کار کافی است تا هر روز برای شما پیامک هایی با موضوعات مختلفی چون اطلاعات در خصوص سیم کارت گمشده، شرایط و نحوه دریافت وام خود اشتغالی، بیمه مشاغل آزاد، نکاتی درباره صدور سفته، نحوه گرفتن پرینت مکالمات،نحوه ارسال پیامک بدون داشتن شارژ و پیامک هایی از این دست ارسال شده و به ازای هر یک از آنها مبلغ ۱۲۰ تومان از حساب شما کسر شود.

حال اینکه شما چگونه درخواست دریافت چنین اطلاعاتی را آنهم با کسر هزینه داشته اید سؤالی است که احتمالا پاسخ آن به غیر از اپراتور برای فرد دیگری مشخص نیست.

جدا از این موضوع وقتی بحث فعال سازی و استفاده از چنین سرویس هایی به خصوص از سوی یک مرجع معتبر مانند اپراتور رسمی مطرح می شود اولین نکته ای که به ذهن فرد می رسد بحث امنیت اطلاعات کاربران در شبکه اپراتور و نقض حریم شخصی است.

موضوعی که به نظر می رسد طبق قوانین نباید اجازه آن به اپراتور داده شده باشد.

البته تماس با رگولاتور هم در این زمینه بی فایده است و حتی مسئولان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز از اجرای چنین طرحی و جزئیات آن اظهار بی اطلاعی می کنند.

با این وجود پیگیری موضوع از سوی اپراتور جوابی به دنبال داشت که لینک یکی از خبرهای در سال ۱۳۹۰ بود.

بر این اساس مشخص شد که ایرانسل نه به تازگی بلکه از چهار سال قبل به ارائه چنین سرویسی کرده و جالب این که در آن زمان تبلیغات این طرح حتی از رسانه ملی نیز پخش شده بود.

البته اپراتور در این زمینه تاکید دارد که براساس طرح نما افراد تنها می توانند دایره ای از دوستان و یا اعضای خانواده خود را تعریف کرده و پس از تائید خود فرد، موقعیت جغرافیایی او را دریافت کنند.

اعلام موقعیت مکانی فرد مورد نظر هم از طریق پیام کوتاه یا پیام چند رسانه ای ارسال شده و حتی فرد قادر خواهد بود موقعیت ها را بر روی نقشه فارسی رصد کند.

طبق اعلام چند سال پیش ایرانسل، استفاده از این خدمات بدون نیاز به نصب نرم افزار، تنظیمات خاص و بدون نیاز به سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) میسر است و تمامی گوشی ها حتی گوشی های قدیمی نیز این سرویس را پشتیبانی می کنند.

همچنین طبق اطلاعاتی که بر روی لینک اطلاعات ارائه شده برای فعال سازی این سرویس وجود دارد،همچنان مانند سال ۱۳۹۰ این سرویس به صورت آزمایشی در شهرهای تهران، کرج، تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد به مشترکان علاقه مند ارائه می شود و هزینه هر بار مکان یابی ۲۰۰ ریال اعلام شده است.

به هر صورت اکنون توضیح اپراتور آن است که ارائه ی این سرویس به دنبال اظهار رضایت افراد صورت می گیرد و بر این اساس بحث حریم خصوصی افراد دچار هیچ مشکلی نشده و امنیت مشترکان در این فضا به مخاطره نمی افتد.منبع :

طرحی برای اعلام مکان تماس گیرندگان؛ حریم خصوصی رعایت می شود؟ گردآوری توسط بخش ترفندهای امنیتی، ترفندهای امنیتی کامپیوتر، ترفندهای امنیتی اینترنت سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات