,سازماندهی,جرایم,سایبری
آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش امنیت:

آکا ایران- برای محافظت از خود در برابر تروجان های پنهان چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

آکاایران: سازماندهی جرایم سایبری در اندروید توسط تروجان Triada

آیا می دانید در ارتش چگونه عمل می کنند: در ابتدا دیده بانی می کنند تا مطمئن شوند که این موقعیت مناسب است. سپس حمله سنگین آغاز می شود. از این روش در قدیم در جنگ های سایبری استفاده می کردند اما به نظر می رسد که این تروجان هم به همین روش کار می کند.

بسیاری از تروجان های کوچک هم هستند که قادرند با اعمال نفوذ به اندروید از امتیازات دسترسی استفاده کنند و به معنای دیگر به ریشه اندروید دسترسی پیدا می کنند. Nikita Buchka و Mikhail Kuzin از تحلیل گران بخش بدافزار کسپرسکی، تروجان ها را به ۱۱ مدل تقسیم کرده اند.

همه این بدافزارها تا همین اواخر ضرری در حد دانلود تبلیغات داشتند.
اگر از لحاظ نظامی نگاه کنید این تروجان ها همان دیده بان ها می باشند. همانطور که شما هم متوجه شده اید تروجان ها پس از دسترسی پیدا کردن به ریشه سیستم توانایی دانلود و نصب برنامه ها را پیدا می کنند. به همین دلیل یک بار که یکی از این ها وارد سیستم شود در عرض چند دقیقه بقیه تروجان ها هم هجوم می آورند. محققان کسپرسکی پیش بینی کرده اند که وظیفه این تروجان های کوچک دانلود تروجان های بسیار مخرب می باشد که واقعا می توانند به دستگاه ها آسیب های جدی برسانند.

این دقیقا همان چیزی است که اخیرا اتفاق افتاده. با بررسی تروجان های کوچک مانند Leech، Ztorg و Gopro تحلیل گران بدافزارهای مخرب کسپرسکی متوجه دانلود تروجان Triada شده اند.
Triada تروجانی است که با فعال شدن به ریشه فایل های سیستمی دسترسی پیدا می کند و عمدتا بر روی حافظه موقت دستگاه قرار می گیرد که شناسایی آن سخت می شود.

مسیر تاریک Triada
تروجان Triada پس از دانلود و نصب در ابتدا تلاش می کند برخی اطلاعات راجع به سیستم مانند مدل دستگاه، نسخه سیستم عامل، میزان فضای کارت SD و فهرستی از برنامه های نصب شده را بدست آورد. پس از این تمام اطلاعات را به سرور فرماندهی و کنترل ارسال می کند. ما در مجموع ۱۷ سرور C&C در ۴ دامنه مختلف کشف کردیم که در دسترس مهاجمین سایبری بود.

سپس سرور C&C یک فایل پیکربندی شده ایجاد می کند که حاوی شماره شناسائی شخصی برای دستگاه و برخی تنظیمات، فاصله زمانی تماس با سرور و به همین ترتیب فهرستی از ماژول های نصب شده می باشد. ماژول ها پس از نصب در حافظه کوتاه مدت مستقر می شوند و از حافظه دستگاه حذف می گردند که این عمل پیدا کردن آن ها را سخت می کند.

به دو علت تشخیص و شناسائی تروجان Triada خیلی سخت است که به همین دلیل محققان ما را در جهت کشف آن تحت تاثیر قرار داد. علت اول تغییر روند تکثیر این تروجان است. این روند تکثیر در سیستم عامل اندروید اتفاق می افتد و به معنای واقعی کلمه بر روی تمامی برنامه های موجود در دستگاه راه اندازی و استفاده می شود.

دومین علت، جایگزینی عملکرد ماژولها در برابر سیستم است که خود را از فهرست برنامه های در حال اجرا مخفی می کردند. بنابراین عملکرد این تروجان برای سیستم قابل مشاهده نبود و هیچ هشداری صادر نمی شد.

این تنها عملکرد متغیر تروجان Triada نیست. کارشناسان ما کشف کردند که این تروجان دستی بر پیامک های ارسالی و فیلتر ورودی آن ها هم دارد. این یک روش کسب درآمد از طریق تروجان برای مجرمان سایبری است.

سایبری

برخی از برنامه ها هم متکی به برنامه خریداری شده ارسال پیامک هستند که البته داده های معامله هم از طریق همین پیامک ها انتقال پیدا می کند. دلیل اصلی توسعه دهندگان برای انتخاب پیامک از طریق خط موبایل به جای پرداخت از طریق اینترنت این است که در ارسال پیامک از روی خط نیاز به اتصال به اینترنت نیست. کاربران هم معمولا این گونه پیامک ها را نگاه نمی کنند زیرا آن ها از طرف برنامه پیغام گیر ارسال نشده اند و قطعا پیشنهاد یک بازی رایگان را هم نمی دهند.

قابلیت های Triada اجازه تغییر در پیام را می دهد، در شرایطی که پولی هم برای توسعه دهندگان نرم افزار ارسال نمی شود و به سمت اپراتورهای بدافزار هدایت می شود. تروجان Triada از کاربرانی پول سرقت می کنند که در تکمیل فرآیند خرید اینترنتی موفق نبوده اند.

هم اکنون می دانید که مجرمان سایبری از چه راهی توسط این تروجان کسب درآمد می کنند اما این را هم فراموش نکنید که این یک تروجان پنهان است. بنابراین می تواند به معنای واقعی کلمه همه چیز را یک سرور C&C تحت کنترل داشته باشد.

مبارزه با جرائم سازمان یافته در تلفن همراه
یکی از مشکلات اصلی با تروجان Triada این است که به طور بالقوه ای می تواند صدمه زیادی به مردم وارد کند. همانطور که قبلا گفتیم Triada توسط تروجان های کوچکتر دانلود می شود. کارشناسان ما تخمین زده اند که از هر ۱۰ کاربر اندرویدی ۱ کاربر در طول نیمه دوم سال ۲۰۱۵ مورد حمله این تروجان قرار گرفته است و در این صورت میلیون دستگاه توسط تروجان Triada آلوده شده اند.

حال برای محافظت از خود در برابر این تروجان پنهان چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
هرگز فراموش نکنید که سیستم خود را بروزرسانی کنید. به نظر می رسد این تروجان کوچک مشکلات بزرگی را برای بدست آوردن ریشه اندروید نسخه ۴.۴.۴ و بالاتر ایجاد کرده است. چرا که بسیاری از گزارشات آسیب پذیری بر پایه این نسخه و بسته های بروزرسانی اش بوده است. بنابراین اگر شما از سیستم عامل اندروید ۴.۴.۴ و یا برخی نسخه های جدیدتر استفاده می کنید شانس کمتری برای آلودگی دارید. با این حال آمار ما می گوید که حدود ۶۰ درصد از کاربران اندروید هنوز هم با نسخه ۴.۴.۲ و پایین تر کار می کنند.

بهتر است به جای بهره گیری از شانس در برابر نسخه های سیستم عامل اندروید از روش دیگری استفاده کنید. ما توصیه می کنیم که یک آنتی ویروس مناسب برای دستگاه اندروید خود تهیه کنید. Kaspersky Internet Security برای اندروید امنیت در برابر هر سه ماژول Triada را دارا می باشد. اما فراموش نکنید که در نسخه رایگان اسکن به صورت خودکار عمل نمی کند.

تمامی نمونه های تروجان Triada فرآیندی بد هستند. توسعه دهندگان نرم افزارهای مخرب به طور جدی تلاش می کنند تا اندروید را بدست بگیرند و در آخرین نمونه هایشان پیچیده و سخت هم هستند و جالب است که اندروید هم خویشاوند ویندوز است. تنها راه مناسب برای مبارزه با این تهدیدات، محافظت از طریق راه حل های امنیتی مناسب می باشد.منبع :

پربازدیدها

Fatal error: Call to a member function fetchall() on boolean in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/tecnoloji/mbed/incx/porbazdid2.php on line 11