loading...

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش شبکه و امنیت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- شبکه های اجتماعی پرخطر ترین سایت ها برای کودکان می باشد.

هشدار درباره عضویت کودکان در شبکه های اجتماعی

آکاایران: هشدار درباره عضویت کودکان در شبکه های اجتماعی

در یک کار مطالعاتی که در انگلستان انجام شد نتایج قابل تامل و نگران کننده ای به دست آمده است. در این پژوهش ۵۰% کودکان مورد مطالعه بیان کردند،که موارد جنسی، خشونت و موارد مرتبط با بزرگسالان را در سایت های شبکه های اجتماعی مشاهده کرده اند.

همچنین ۷۸% از کودکان مورد مطالعه در این تحقیق بیان کردند که آن ها قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال عضو شبکه های اجتماعی شده اند. این در حالی است که عضویت در این سن با قوانین و ضوابط تعداد زیادی از این شبکه ها در تعارض است.

شبکه های اجتماعی پرخطر ترین سایت ها برای کودکان نتایج مطالعات دیگری که در این راستا از جمله در کشور خودمان انجام شده است، نشان می دهد که کودکان و افراد کم سن وسال نسبت به بزرگسالان بسیار بیشتر از مطالب و محتواهای نامناسب و غیر اخلاقی بازدید کرده اند.

هنگامی که خانواده ها قصد صحبت و گفتگو با فرزندان خود در این زمینه را دارند، فرزندان، والدین خود را به کم اطلاعی و پایین بودن سطح دانششان نسبت به فناوری و تکنولوژی متهم می کنند و بیان می کنند که با حضور در شبکه های اجتماعی قصد گفتگو و تبادل نظر با همسالان خود را دارند.

بنابراین لازم است که والدین با بالابردن سطح آگاهی خود نسبت به فضای مجازی و فناوری های جدید و .... با اعتماد به نفس بیشتری با کودکان خود صحبت کرده و آن ها را از خطرات و آسیب های این فضا مطلع کنند.

این مسئله بسیار مهم و حیاتی است که والدین به طور فعال در زندگی دیجیتال فرزندان خود مشارکت داشته باشند و آن ها را در فضای گسترده مجازی به تنهایی رها نسازند، بلکه سعی داشته باشند با حضور در کنار آن ها فضایی مطمئن و ایمن برای آن ها ایجاد کنند.

پدر و مادر باید مهارت لازم در ارتباط با فضای مجازی و دنیای فناوری را ابتدا خود بیاموزند و سپس به کودکان آموزش دهند. همچنین کارشناسان و پژوهشگران این عرصه در سرتاسر دنیا معتقدند در صورتی که مدیران و مسئولان شبکه های اجتماعی خود رگولاتوری و نظارت کافی بر روی عملکردشان را نداشته باشند نیاز به یک نظارت جدید و جدی تر خواهند داشت. همچنین نیاز است استانداردها و ضوابط و قوانین جدید و محکم تری برای آن ها تعریف شود.منبع :

loading...
تبلیغات