<p><strong>در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تخته های هوشمند را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‎های مختلف آموزشی، اداری، صنعتی و … خیلی ازکارها به راحتی امکان‎پذیر شده است. یکی ازبهترین روش‎های جدید آموزشی استفاده از وایت‎برد تعاملی یا تخته هوشمند است که مسلما کمک بزرگی در زمینه آموزش به معلمان و دانش آموزان عزیز می‎باشد . برد‎های هوشمند امکان نمایش مطالب بصورت کاملا” پویا را ارائه می‎دهند با ما همراه شودی و مطالبی درمورد تخته های هوشمند مطالعه کنید.

تخته هوشمند,تخته هوشمند مدارس,تخته هوشمند چیست

راهنمای خرید تخته هوشمند

تخته هوشمند

آکاایران: بدنبال پیشرفت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، وزارت آموزش و پرورش اقدام به تجهیز مدارس و کلاس های درس به سیستم آی تی(IT )کرده است . تخته هوشمند یکی از این تجهیزات است که امروزه در تعدادی از کلاس های مدارس نصب شده است ومعلمان و دانش آموزان در حال استفاده از آن هستند ، اما اکثر خانواده ها شناختی از این وسیله ندارند . بدین منظور در این مقاله به معرفی این دستگاه و مزایا، معایب و مضرات آن می پردازیم.

این تکنولوژی از سه دستگاه تشکیل شده که عبارتند از : ۱) رایانه که حاوی برنامه ها و اطلاعات می باشد.۲) ویدئوپروژکتور( که در سقف کلاس نصب می شود) و تصویر رابر روی تخته منعکس می کند.۳) تخته ای که بر دیوار کلاس نصب می شود و تصویرپروژکتور را نمایش می دهد.

تخته هوشمند چیست؟

تخته هوشمند دستگاهی است که تصویر پروژکتور را لمس می کند و بتوان با انگشت بر روی تصویر ایجاد شده کار کرد و با قرارگرفتن در محیط ویندوز ، بتوان بدون استفاده از صفحه کلید و ماوس  تنها با لمس کردن به مدیریت اطلاعات پرداخت. وایت برد تعاملی یا (Interactive White board (iwb  صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی پرده ، نمایش داده شده است را لمسی می‎کند و می‎توان تنها با لمس کردن (به وسیله انگشت یا قلم مخصوص) روی تصویر کار کرد . می‎توانید بدون استفاده از کیبورد و ماوس به مدیریت اطلاعات و نرم‎افزار‎های مختلف سیستم بپردازید ، عکس و ویدئو نمایش دهید ، روی محتوا های مختلف یادداشت بنویسید یا قسمت‎های مختلف یک متن را هایلایت کنید. یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس حساسیت دارد.

مزایای تخته هوشمند

-استفاده از روش تدریس های فعال یکی از مهمترین مزیت های این دستگاه است .البته باید محتوای درس در قالب هایی مثل پاورپوینت  طراحی و بکار گرفته شود. این روش باعث تعامل بیشتر بین معلم با دانش آموز می شود و منجر به یادگیری موثر می شود.

-جلوگیری از اتلاف وقت از دیگر مزایای این وسیله است. مثلاً شکل های لازم برای برخی از دروس از قبل آماده شده و از اتلاف وقت کلاس جلوگیری می شود و این برای دروسی مثل ریاضی،هندسه و فیزیک بسیار مناسب است.

-کاهش هزینه ها از دیگر مزایای تخته هوشمند است . مثلاً برای تست کار کردن در کلاس های مقطع متوسطه دوم بجای صرف هزینه زیاد برای کپی کردن سوالات ، این تخته می تواند باعث کاهش هزینه ها شود.این تخته ها قابلیت تغییر رنگ را دارد . مثلاً به مناسبت ایام محرم می توان صفحه را مشکی کرد یا در ایام دیگر از رنگ های متنوع برای شاد کردن کلاس استفاده کرد.

معایب تخته هوشمند

قطعی برق، اختلال در سیستم رایانه ، خرابی هریک از اجزای سه دستگاه مربوطه می تواند باعث ازکار افتادن تخته شود و این باعث شده که در هرکلاس علاوه بر تخته هوشمند ، همچنان تخته وایت برد برای جایگزینی در چنین مواقعی وجود داشته باشد.

مضرات تخته هوشمند

هر وسیله ای به موازات فوایدی که دارد مضراتی هم بدنبال دارد و تخته هوشمند هم از این قضیه مستثنی نیست . اما  عمده ترین خطر این دستگاه ، تابش نوری  که از ویدئوپروژکتوری که در سقف کلاس نصب شده و به تخته می تابد ، است .به همین دلیل معلم و دانش آموز باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم این نور خودداری کنند تا آسیب جدی به چشم آن ها وارد نشود.

تخته هوشمند,تخته هوشمند مدارس,تخته هوشمند چیست

نکات خرید تخته هوشمند

انواع تخته های هوشمند

امروزه تکنولوژی های مختلفی در ساخت بردهای هوشمند وجود دارد که سه نوع از معروفترین آنها به شرح زیر است :

1-  تکنولوژی الکترومغناطیس : در این تکنولوژی پشت صفحه برد تعداد زیادی سیم پشت یک صفحه سفت و محکم جاسازی شده است که با یک سیم پیچ در تعامل می باشند . قلم این تکنولوژی از نوع غیرفعال بوده و هیچ گونه منبع انرژی مانند باتری نیاز ندارد و هنگامی که در مجاورت برد قرار می گیرد تغییر وضعیت می دهد . بنابراین قلم برد به راحتی می تواند نقش موس کامپیوتر را بازی کرده و حتی زمانیکه فرد به تخته تکیه بدهد دچار نقص و ایراد نشده و این قابلیت را دارد که چندین ورودی به طور همزمان داشته باشد.

2-  تکنولوژی مادون قرمز(IR) : در این فناوری قلم ، انگشت و یا هر شئ دیگر توسط اسکنر لیزری شناسایی می شود با حرکت انگشت ، قلم ویا هر شئ دیگر به تصویر نمایش داده شده  بر روی برد ، سنسورهای درون صفحه با حضور هر نوع مانع فعال شده و با فشار دادن قلم یا دست بر روی صفحه مانند کلید چپ موس کامپیوتر عمل می کند. جنس صفحات آن می تواند از هر ماده ای باشد و در برخی موارد می توان با ماژیک معمولی وایت برد نیز بر روی آن نوشت. از طرفی به دلیل بازتابش نوری که این صفحات دارند به چشم آموزگار و دانش آموز آسیب می رساند . به دلیل موانع مانند بدن مدرس ممکن است قطع امواج لیزری نوشتن در صفحه با مشکل مواجه شود .

3- تکنولوژی لمسی(Resistive) : فن آوری کلاسیک و قدیمی تولید وایت برد هوشمند که براساس ایجاد جریان الکتریکی بین دولایه (پرده) نسبتاً نرم وانعطاف پذیر طراحی شده  است . در این وایت بردها  دو لایه رسانا در فاصله ای بسیار نزدیک از هم قرار گرفته و حالتی مماس به لمس را به وجود آوردند . بدین صورت که هنگام لمس وایت برد این دولایه به یکدیگر میچسبند و در آن نقطه جریان التریکی پدید می آید . در این تکنولوژی در عین ساده بودن دستگاه ، جنس صفحه دارای اهمیت زیادی می باشد . در این تکنولوژی یک لایه بر روی صفحه  کشیده شده است که نسبت به فشار حساس بوده و با فشار فرم خود را از دست داده تا دیوار رسانه پشتی فعال شود .نقطه تماس گرفته شده به صورت الکترونیکی به عنوان موس شناسایی می شود . این برد نیز  به ابزار خاصی برای نوشتن نیاز ندارد ولی جنس صفحه خیلی در کیفیت کار مهم است.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران

تخته هوشمند

تخته هوشمند

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تخته های هوشمند را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‎های مخ
تبلیغات