loading...

ده نکته کلیدی را پیش از دور انداختن رایانه رعایت کنید

آکاایران: ده نکته کلیدی را پیش از دور انداختن رایانه رعایت کنید

آکاایران: ده نکته کلیدی را پیش از دور انداختن رایانه رعایت کنید

آموزش کامپیوتر, روی خط خبرگزاری ها

تعویض و به روز کردن سیستم های رایانه ای در شرکت ها و نهادهای مختلف امری طبیعی است و در این میان سیستم های قبلی افراد و سازمان ها ممکن است دور انداخته شود در حالی که این دستگاه ها بی شک حاوی انبوهی از اطلاعات با قیمت است.به گزارش ایسنا،در این مطلب با 10 نکته کلیدی که باید پیش از دور انداختن و یا فروختن تجهیزات رایانه  ای مورد توجه قرار دهید،آشنا می شوید.

دسترسی ها را حذف کنید:اطمینان حاصل کنید که تمام حساب های کاربری یا سایر امکانات کنترل دسترسی مرتبط با تجهیزاتی که قرار است دور بیندازید، حذف شده باشد.

داده ها را تخریب کنید:به هیچ عنوان تصور نکنید که دور انداختن یک درایو سخت از لحاظ امنیتی کافی است. درصورتی که داده های حساسی روی درایوهای شما وجود دارد، باید پیش از دور انداختن دیسک سخت از شر این داده ها خلاص شوید. حتی فرمت کردن یا پارتیشن بندی مجدد درایو یا حذف داده های آن نیز کافی نیست. ابزارهایی که داده ها و فایل های شما را قطعه قطعه می کنند (file Shredder)، به شما کمک می کند که فایل های خود را به شکل امن تری حذف کنید. رمزگذاری داده ها پیش از حذف آن ها نیز می تواند بازیابی آن ها را در آینده مشکل تر کند.

دستگاه را تخریب کنید:در برخی موارد لازم است که تجهیزات ذخیره سازی به طور فیزیکی تخریب شود تا اطمینان حاصل شود که داده های حساس منتشر نخواهد شد. متخصصانی وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند و به شکل بسیار مطمئن تری داده های شما را غیر قابل بازیابی خواهند ساخت.

روش مند باشید:یک چک لیست برای فرآیند دور انداختن تجهیزات خود داشته باشید تا مطمئن باشید که هیچ گامی را فراموش نخواهید کرد.

سیستم هایی را که دور انداخته شده است، رهگیری کنید:اطمینان حاصل کنید که نشانه های فیزیکی روشنی از پاک سازی کامل یک سیستم به روشی کاملاً امن در اختیار دارید و اطمینان حاصل کنید که چیزی اشتباه نشده است. بهتر است رایانه هایی که کاملاً پاک سازی نشده است،در مکان خاصی نگهداری شود و سیستم هایی که کار پاک سازی آن ها کامل شده است در مکانی دیگر قرار گیرد. این کار احساس فوریت نیاز به پاک سازی امن تجهیزات را نیز افزایش می دهد.

همه چیز را با دقت ثبت کنید:هرکس که مسئول دور انداختن یک سیستم باشد باید اتمام کار پاک سازی و دور انداختن سیستم را امضا کند. درصورتی که چند نفر مسئول این کار باشند نیز باید مسئولیت هر فرد به دقت مشخص و اتمام کار نیز امضا شود. همه چیز از جمله ویژگی های تجهیزات، مکانی که به آن انتقال داده خواهد شد، هزینه استهلاک و هزینه جایگزینی آن ها را با دقت ثبت کنید.

منتظر نمانید:زمانی که تصمیم می گیرید سیستمی را دور بیندازید، معطل نکنید. هرچه سریع تر کار پاک سازی کامل آن را انجام دهید. اجازه ندهید این کار برای هفته ها، ماه ها یا سال ها مورد غفلت قرار گیرد تا کسی نتواند از داده های موجود روی آن سیستم سوء استفاده کند. علاوه بر آن اگر به سیستمی احتیاج ندارید، اجازه ندهید همچنان روی شبکه شما در حال کار باشد تا راهی برای نفوذ خرابکاران ایجاد کند.

شواهد بالقوه را حذف کنید:تنظیمات پیکربندی تجهیزات شبکه ای را پاک کنید. سوئیچ های مدیریت شده، سرورهای احراز هویت و سایر تجهیزات زیرساخت شبکه هوشمند می تواند شواهدی را در اختیار یک مجرم رایانه ای قرار دهد تا راحت تر به شبکه شما و سیستم های آن نفوذ کند.

سیستم ها را تا زمان دور انداختن امن نگه دارید:راهکارهای روشنی را تدوین کنید تا مشخص شود چه کسانی اجازه دسترسی به کدام تجهیزات دور انداختنی را دارند. این کار باعث می شود که هیچ فرد غیرمجازی پیش از پاک سازی کامل یک دستگاه، به آن دسترسی پیدا نکند.

از تمام تجهیزات فهرست برداری کنید:محتویات فیزیکی هر سیستم و هریک از تجهیزات شبکه سازمان خود را ردیابی کنید تا چیزی از نظر دور نماند. به خاطر داشته باشید که حتی RAM نیز در شرایط خاص می تواند به عنوان ابزار ذخیره سازی داده های حساس محسوب شود. باید در مورد داده های حساس با وسواس و دقت تمام رفتار کنید.نباید دقت و وسواس زیاد در امن سازی سیستم های در حال استفاده، شما را از امنیت سیستم هایی که می خواهید دور بیندازید غافل کند. دور انداختن یک کامپیوتر، به معنای عدم نیاز به امن سازی آن نیست.
خراسان – شماره انتشار 18415

.

منبع : pezeshk.us

تبلیغات