به نقل از آکاایران: هر فردی با آشنایی نسبی با کامپیوتر، در طول عمر خود حجم عظیمی از اطلاعات را اعم از موسیقی، فیلم، پروژه های کاری، تولیدات و ... ذخیره می کند. اطلاعاتی که در یک خانه توسط افراد یک خانواده ذخیره و نگه داری می شود، ممکن است بسیار بیشتر از حجم یک هارد درایو ( حتی با ظرفیت بالا ) شود. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد طخیره ساز تحت شبکه مطالعه کنید.

ذخیره ساز تحت شبکه

آکاایران: علاوه بر این روز به روز بر حجم این ذخیره سازی افزوده می شود. حال با این حجم اطلاعات رو به افزایش در یک خانه چه می توان کرد؟ آسان ترین گزینه مجهز بودن به یک ذخیره ساز است که به طور مستقیم به کامپیوتر وصل می شود. این ذخیره ساز که در اصطلاح به آن DAS ( direct-attached storage ) گفته می شود، به سادگی به کامپیوتر وصل می شود و ظرفیت ذخیره سازی آن را بالا می برد.

به علاوه، در این میان یک گزینهٔ ذخیره سازی ابری ( cloud ) وجود دارد که با فعال کردن آن و پرداخت هزینهٔ ماهانه، می توان اطلاعات یک کامپیوتر را از طریق اینترنت، داخل سرور یک شرکت ذخیره کرد. البته هیچ یک از این گزینه ها امنیت، ظرفیت و انعطاف پذیری یک ذخیره ساز متصل به شبکه ( Network-attached storage ) یا NAS را دارا نیستند.

شبکه ذخیره سازی(SAN) 
در سیستمهای کامپیوتری، برای اتصال دستگاههای ذخیره سازی به سرورها، به صورت از راه دور (Remote)، از مفهومی با نام شبکه ذخیره سازی(SAN) استفاده می شود.(مانند آریه دیسکها(Disk Array)) و به صورت محلی برای سیستم علمل سرورمربوطه نمایش داده می شود.

NASچیست؟ 
انباره (Storage) ذخیره سازی متصل به شبکه (Nas) دستگاهی است که به صورت اشتراکی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه، با استفاده از NFS (سیستم فایلی شبکه ای مختص یونیکسی)، CIFS (سیستم فایلی شبکه ای مختص محیط های ویندوزی)، FTP، HTTP و سایر پروتکل ها با اجزای شبکه ارتباط برقرار می کند. وجود NAS در یک شبکه برای کاربران آن شبکه افزایش کارایی و استقلال از سکو را به ارمغان می آورد، گویی که این انباره مستقیما به کامپیوتر خودشان متصل است.
خود دستگاه NAS یک وسیله پر سرعت، کارآمد، تک منظوره و اختصاصی است که در قالب یک ماشین یا جعبه عرضه می شود. این دستگاه طوری طراحی شده که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزار و نرم افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد. NAS را می توان مثل یک دستگاه Plug-and-play در نظر گرفت که وظیفه آن تامین نیازمندی های ذخیره سازی است. این سیستم ها با هدف پاسخگویی به نیازهای خاص در کوتاه ترین زمان ممکن (به صورت بلا درنگ) طراحی شده اند. ماشین NAS برای به کار گیری در شبکه هایی مناسب تر است که انواع مختلف سرور و کلاینت در آنها وجود دارند و وظایفی چون پراکسی، فایروال، رسانه جریانی و از این قبیل را انجام می دهند.دسته ای از دستگاه های NAS به نام "فایلر" امکان به اشتراک گذاشتن فایل ها و داده ها را میان انواع متفاوت کلاینت ها فراهم می سازند.

انواع سرورهای NAS

سرورهای NAS به صورت wired و وایرلس عرضه می شوند. نوع wired بسیار رایج است؛ اکثر سرورهای NAS مجهز به اتصال Ethernet گیگابایت از نوع wired هستند. برخی از گرانتربن مدل های سرور NAS مخصوص شرکت ها، مجهز به دو پورت Ethernet است.

این قابلیت، امکانی به نام port trunking را به دست می دهد. port trunking دو مزیت اصلی دارد: نخست اینکه اگر یکی از پورت ها از کار افتد، دیگری همچنان به کار خود ادامه می دهد. دوم اینکه port trunking سرعت دسترسی دو پورت را با یکدیگر ترکیب می کند و بدین ترتیب سرعت انتقال اطلاعات دو برابر می شود. این قابلیت به ویژه در مواردی که باید حجم بزرگی از اطلاعات ( مانند ویدئو ) به تجهیزات دیگر ارسال شود، بسیار کارآمد است.

سرورهای NAS وایرلس هنوز چندان رایج نیستند. مزایای کار با آن ها کاملاً واضح است؛ ذخیره سازی در شبکه بدون وصل هیچ کابلی انجام می پذیرد. یک NAS وایرلس را می توان در هر نقطه ای که تحت پوشش وایرلس شبکه باشد قرار داد؛ این کار پنهان کردن دستگاه را در خانه یا شرکت ( که پارازیت نداشته باشد ) به راحتی ممکن می سازد. سرورهای NAS بی سیم ایرادهایی نیز دارند؛ برای مثال این تجهیزات در مقایسه با نوع wired خود، دچار مشکل تأخیر هستند؛ این بدان معنی است که انتقال فایل های ویدئویی با سرورهای NAS وایرلس با وجود این مشکل به خوبی صورت نخواهد گرفت.

با این حال، چنین استفاده ای برای نوع wired سرورهای NAS بهترین کاربرد آن محسوب می شود. به علاوه سرورهای NAS وایرلس معمولاً گرانتر هستند. بنابراین به نظر می رسد تا زمانی که نوع وایرلس نتوانسته به اتصال Ethernet گیگابایت دست یابد، نوع wired سرور NAS با کارایی بهتر و قیمت ارزان تر، گزینهٔ مناسب تری خواهد بود.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران